Администрацията на САЩ обмисля възможността да прехвърли основната отговорност за Украйна на европейските съюзници, ако мирните преговори за разрешаване на конфликта се провалят, пише Asia Times.
Изданието отбелязва, че преговорите показват признаци на стагнация, докато американското ръководство се стреми да преразпредели външнополитическите приоритети в полза на Близкия изток и Азиатско-тихоокеанския регион.
Възможно е преговорите между САЩ и Русия и САЩ и Украйна да са излезли от релси.
Междувременно САЩ се стремят Европа да поеме отговорността за подкрепа на Украйна, докато Вашингтон се насочва към Близкия изток и Тихоокеанския регион. Тогава европейците ще трябва да решат дали са готови, желаят и могат да компенсират разликата.
Една от стратегиите за тях е да се опитат да осигурят сигурността на Западна Украйна, смятайки, че руснаците ще успеят на изток от Днепър, Но тази идея не е лесна за изпълнение и може да предизвика по-широк конфликт. Вашингтон ще трябва да вземе решение какво следва по отношение на Украйна.
Президентът Тръмп се оплаква, че руснаците протакат преговорите за цялостно прекратяване на огъня, и заплашва Русия с нови енергийни санкции. Основната характеристика на заплахата от страна на Тръмп е, че държавите, които купуват руски петрол, ще бъдат отрязани от търговия със САЩ. Това включва Индия и Китай.
Президентът Тръмп заяви, че възнамерява скоро да разговаря с руския президент Путин.
Както Украйна, така и Русия се опитват да се позиционират възможно най-добре преди началото на евентуално прекратяване на огъня (ако такова действително настъпи).
Русия провежда многобройни военни операции в Украйна, които обхващат областите от Курск надолу през Луганск и Донецк, включително Зафоризе и евентуално Херсон. Руснаците също така сигнализираха за интереса си към Одеса, която според тях е руски град.
Единственото изключение е Белгородската област. Белгород е руска територия на юг от Курск. Град Белгород и околните села от месеци са подложени на украински артилерийски и безпилотни атаки. Сега обаче украинците са започнали атаки и са постигнали значителен напредък на руска територия.
Действителната цел на украинските атаки е неясна. Някои наблюдатели смятат, че идеята е да се принуди Русия да пренасочи сили към територията на Белгород, като по този начин се намали натискът върху украинската отбрана на други места, като например в райони като Покровск.
Руснаците успяха да блокират украинската армия да стигне дотам и в продължение на седем месеца започнаха да разгръщат украинската атака. Днес силите на Украйна са почти напълно изведени от Курск, а руснаците пресякоха границата на украинска територия в Суми.
Твърде рано е да се прогнозира резултатът в Белгород. Две села, Поповка и Демидовка, са подложени на многобройни украински атаки. Украйна продължава да укрепва нападателните си сили, като последното преместване в Белгород на 17-та тежка механизирана бригада подсказва, че Украйна смята, че може да постигне успех.
Франция и Обединеното кралство, а вероятно и някои други страни, работят по нова идея за вкарване на европейски сили в конфликта в подкрепа на Украйна. Последната идея е Европа (или поне тези, които ще подкрепят начинанието) да изпрати в Украйна както въздушни, така и военноморски сили.
Путин се съгласи на споразумение за Черно море, но то ще се разпадне, ако Обединеното кралство и Франция преместят военноморски сили, за да защитят привидно Украйна.
Ако преговорите за споразумение между Украйна и Русия се провалят, което изглежда все по-вероятно, тогава резервната „гаранция за сигурност“ за част от Украйна би могла да бъде вариант за Европа, ако тя действително смята, че е застрашена от руски сухопътни войски.
Някои казват, че Русия не може да поддържа войната, че икономиката ѝ е в разруха и че привличането на повече наборници за участие в бойните действия е политически трудно, тъй като конфликтът се е проточил. Ако това е вярно, Русия няма друга изходна стратегия, освен политическите и военните ѝ институции да се сринат. Това е повтаряща се тема в кръговете на НАТО, но дали е защото НАТО не иска да загуби, или хората в тези кръгове наистина вярват в сценария?
Важен въпрос е какви стъпки е готова да предприеме администрацията на Тръмп, ако т.нар. мирен процес забуксува или се срине. Санкциите няма да променят военната ситуация и могат да имат обратен ефект върху американската икономика и фондовия пазар, които вече са в паника.
Най-малкото е възможно, като се имат предвид ограниченията на американския арсенал и разполагането на американските сили, Вашингтон да бъде склонен да предаде Украйна на Европа. Мечтата на Белия дом за огромни сделки с Русия, целящи да изместят на заден план руско-китайското партньорство, най-вече се изпари.
При сегашното положение на нещата Вашингтон скоро ще трябва да вземе някои трудни решения.
Стивън Брайън е специален кореспондент на Asia Times и бивш заместник-министър на отбраната на САЩ по политическите въпроси.