Newsweek: Изпращат ли САЩ последен тип ядрени бомби в Европа

Снимка: Туитър

Изпращат ли САЩ последен тип ядрени бомби в Европа? Съединените щати започнаха производството на новата си ядрена бомба през февруари - седем месеца по-рано от графика, пише Newsweek

Уебсайтът OSInt TheIntelFrog публикува наблюдения върху полетите на американски самолети.
На 14 април два военнотранспортни самолета C-17 на ВВС на САЩ се върнаха във военновъздушната база Къртланд в Ню Мексико от полети до Европа.

Тази военна база е място за съхранение на няколко вида оръжия, включително ядрени бомби B61.
Поне един от C-17, номер RCH4614, е бил разположен на рампа 5, използван за товарене/разтоварване на боеприпаси, което предполага, че е превозвал специален товар.

Самолетите летяха с включени транспондери, което позволяваше проследяването на траекторията им. Те оперираха под 4-цифрено кодово име с префикс RCH, което се присвоява на полети с висок приоритет.

Първият C-17 на американските военновъздушни сили, код RCH4614, излетя от Киртланд и кацна във военновъздушната база Kleine Brogel в Белгия на 10 април. По пътя той беше зареден с гориво по време на полет от самолет за зареждане с гориво KC-135.

На същия ден друг C-17 на USAF, код RCH192, излетя от военновъздушната база Рамщайн в Германия и кацна в Клайне.

Тази въздушна база се използва като временно място за разполагане на 701-ва ескадрила за поддръжка на боеприпаси на ВВС на САЩ, чиято основна мисия е да съхранява ядрени бомби B61, според Militaryni.

На 10 април първият C-17 излита от Клайне за Рамщайн. На следващия ден вторият полет отпътува за военновъздушната база Волкел в Холандия, където се намира 703-та ескадрила за поддръжка на боеприпаси на ВВС на САЩ и изпълнява същите задачи.

Предвид маршрутите и спецификата на полетите е много вероятно това да е операция за подмяна на старите специални боеприпаси B61 с модернизирани версии в складовете за ядрено оръжие на САЩ в базите Клайне и Волкел.

Косвено тази операция се потвърждава от началото на масовото производство на ново поколение свободнопадащи ядрени бомби B61-13, които бяха доставени предсрочно в края на март.
При липсата на ангажимент на САЩ, ядреният чадър на Европа се осигурява от съюза Франция-Великобритания за ядрено възпиране на Русия. Но му липсва силата, необходима за поддържане на надеждно възпиране.

Има вероятност САЩ да са предоставили помощ, за да направят ядреното възпиране на Европа по-силно.

Новата ядрена бомба е модификация на специалния боеприпас B61-7, който е получил подобрени системи, както и нова опашна част, която ще позволи на аеродинамичните кормила да регулират точката на удара в момента на падане върху целта.

B61-13 е оборудван с ядрено експлозивно устройство с променлива мощност, което може да бъде програмирано за множество режими на детонация с мощности, вариращи от 10 до 360 килотона.
Тази опция позволява повече гъвкавост при използване на едни и същи боеприпаси, минимизирайки съпътстващите щети.

Но според някои анализатори също е възможно доставката да е в координация с подсилване на американските оръжия с оглед на атака срещу Иран, ако преговорите се провалят.

На 12 април в Оман се проведоха първите преговори между Иран и САЩ относно ядрената сделка.
Техеран предлага временно споразумение, като признава невъзможността за пълно споразумение след два месеца.

Вашингтон настоява за премахване на ядрената програма на Иран, в противен случай заплашва с бомбардировки и дори смяна на режима. 

Инициативата засега изглежда по-скоро като пауза в напрежението, отколкото като реален опит за постигане на споразумение.

По време на тази „пауза“ американската армия премести батальон Patriot от Индо-Тихия океан в Близкия изток, което изисква най-малко 73 полета C-17.

Ръководителят на Индо-Тихоокеанското командване, адмирал Самуел Папаро, разкри подробностите по време на изслушване в Конгреса.

Тези събития укрепват позицията на САЩ в преговорите с Техеран относно ядрената му програма.
В най-голямото единично разполагане на стелт бомбардировачи в историята на САЩ, Пентагонът изпрати шест самолета B-2 "Spirit" в Диего Гарсия в Индийския океан.

Бомбардировачите с голям обсег, които са уникално пригодени да избягват иранската противовъздушна отбрана и могат да носят най-мощните американски оръжия за разбиване на бункери, излетяха от Мисури миналата седмица в малко забелязана операция.

Втори американски самолетоносач е на път за Близкия изток, бомбардировачи B-2 вече са разположени в Диего Гарсия, а Израел получи батарея за противоракетна отбрана THAAD.

"Искам Иран да бъде прекрасна, велика, щастлива страна. Но те не могат да имат ядрено оръжие", каза Тръмп пред репортери на борда на Air Force One, часове преди пратеникът му Стив Уиткоф да се срещне с външния министър на Иран Абас Арагчи в Оман.

Най-четени