Тръмп, Си Дзинпин и Путин разделят света на сфери на влияние. Къде "падат" Румъния и Черно море, пише Newsweek.
Интервенцията на американския президент Доналд Тръмп с руския президент Владимир Путин в опит да сложи край на войната с Украйна идва на фона на маневриране между лидерите за сфери на влияние.
Въпреки тарифната война между САЩ и Китай, лидерите на двете страни тестват границите си, за да си изградят сфери на влияние.
Разговорът на Тръмп с Путин през март и последвалата водена от Америка дипломация в Саудитска Арабия демонстрират по-скоро опит за нормализиране на отношенията между САЩ и Русия, отколкото решение за прекратяване на войната в Украйна.
Като доказателство, въпреки преговорите, довели до предложено 30-дневно прекратяване на огъня и споразумение за спиране на атаките в Черно море, войната продължава, като руската страна поставя всякакви неизпълними условия.
Този процес на прекратяване на войната има ехо от Ялтенската конференция от 1945 г. между американски, британски и съветски лидери, която предшества разделянето на Европа в Студената война, според Весела Чернева, заместник-директор на Европейския съвет за външни отношения (ECFR).
„В Ялта великите сили решават бъдещето на Източна Европа“, каза тя пред Newsweek . Ето как изглежда сега по отношение на Украйна.
„Решаването на бъдещето на Украйна без Украйна също означава решаване на бъдещето на Европа без Европа“, добави тя.
Дискусията за бъдещето на Украйна предизвика сравнения с друга среща от Втората световна война, според Стефан Улф, професор по международна сигурност в университета в Бирмингам в Англия.
Той каза, че отказът на Тръмп да предостави на Украйна гаранции за сигурност показва, че настоящият президент на САЩ вижда света като свят, в който великите сили създават сфери на влияние, в които не се намесват.
Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет вече обяви "траекториите" на новата политика на САЩ. Той заяви, че възстановяването на територията на Украйна до нейните граници отпреди 2014 г. е нереалистично, сигнализирайки за ненамеса в "сферата" на Русия.
Той също така подчерта, че европейските страни трябва да направят повече за собствената си отбрана, защото Съединените щати трябва да противодействат на Китай в Тихия океан.
Карта на "разделението на света" между Русия, САЩ и Китай, публикувана от Newsweek, показва, че Европа, както и Закавказието и Турция, могат да попаднат в сферата на влияние на Русия.
Съединените щати ще разширят влиянието си в Северна Америка и Гренландия. Тръмп многократно е заявявал, че иска да придобие Гренландия и да поеме контрола над Панамския канал, разгневи Канада, като я описа като потенциална 51-ва държава, и преименува Мексиканския залив, за да го върне към американския му „произход“.
Това не са просто безумни изявления на лидера в Белия дом, а намерения да маркира сферите си на влияние.
Улф вярва, че Тръмп се оттегля в Западното полукълбо, но може да се сблъска с отблъскване от Китай, особено в Латинска Америка, където Пекин навлезе със силно финансиране.
Китай ще разшири влиянието си в Югоизточна Азия. Япония, Индия и Пакистан могат да бъдат в сферата на влияние на КНР.
В същото време Централна Азия, Близкият изток, Африка, Латинска Америка, Австралия, Нова Зеландия и Монголия не са причислени към нито една от тези три сфери на власт и там се води борба за надмощие.
Намесата на Тръмп не успя да спре черноморските атаки на Русия срещу Украйна. Турция пое преговорите, като Черно море е зона от стратегически интерес, в която Анкара иска да се наложи.
Представители на Украйна и Русия ще проведат непреки преговори за Черно море на 15-16 април в Турция, съобщи CNN Turk.
Ключовият въпрос в преговорите ще бъде безопасността на корабоплаването в Черно море. Други подробности все още не са изяснени. Нито една от страните не е направила официални изявления.
Черно море е от голям интерес за Путин, контролът върху него е една от причините той да нахлуе в Украйна, а сега той продължава да атакува инфраструктурата на Дунав и морските пристанища.
Черно море също е от голям интерес за Турция, като се имат предвид запасите от нефт и газ, които все още не са експлоатирани.
САЩ са склонни да премахнат санкциите срещу Русия по отношение на търговския транспорт на руски кораби през Черно море, което означава явно фаворизиране на Путин.
Чернева смята, че позицията на администрацията на Тръмп предполага, че Източна Европа може да бъде хвърлена по течението, което е тревожно, като се има предвид влиянието на Русия във вътрешната политика на страни като Чехия, Словакия, България, Румъния и Полша.
Тя подчерта, че Русия се опитва да подкопае демокрациите в Източна Европа и „работи, за да придвижи обществата към различен консенсус“. Призракът на Путин е надвиснал над протестите и изборите в няколко източноевропейски страни през последните месеци.
Москва е обвинена от прозападни политици, че се е намесила в референдума за ЕС и президентския вот в Молдова, докато в съседна Румъния изборите бяха отменени от проевропейски лидери, след като крайнодесният лидер Калин Джорджеску поведе първия тур на фона на руска намеса.