Пътят от фермата до финал с Англия не се оказа чак толкова дълъг за новия любимец на Англия, вратаря Джеймс Трафорд. Само на 20 години, той вече постигна това, което много преди него не успяха – трофей с екипа на „Трите Лъва“. Стражът на „Манчестър Сити“ се оказа големият герой за Англия на финала за младежи до 21 години с Испания, спечелен с 1:0. В грузинския град Батуми той парира дузпа в 9-ата минута на добавеното от съдията продължение на двубоя, осъществявайки две допълнителни спасявания при последвалите добавки.
„Казах на всички още сутринта преди мача, че ще спася дузпа, бях сигурен, че ще ми се наложи“, обясни с усмивка големият герой на вечерта.
По време на турнира в Румъния и Грузия Трафорд записа впечатляващите 6 сухи мрежи. В действителност Англия не допусна нито едно попадение по време на цялото европейско първенство, за да достигне до първи трофей от 1984 година насам.
А Трафорд знае, че рано или късно ще дойде моментът, в който ще играе за своята родина.
„Още докато бях в „Акрингтън“ обяснявах на всички, че ще бъда национал на Англия един ден. Хората около мен ми вярваха, аз също вярвам, че това ще се случи.“
Трафорд е роден в семейство на фермери и успоредно с правилото за засада се учи и как да кара трактор. Последното обаче няма да му е необходимо, защото това лято може да се превърне в третия най-скъп вратар на Англия. Новакът „Бърнли“ е готов да плати за него 15 млн. паунда плюс допълнителни 4 под формата на бонуси.