Имунната ни система функционира, като следи всички вещества, които имат досег с тялото ни. Всяко ново вещество, което имунната система не разпознава, става причина за нейна реакция. Реакцията най-често се проявява като атака към клетките на веществото. Т-клетъчната терапия с химерен антигенен рецептор (CAR) е начин да се накарат имунните клетки, наречени Т клетки (вид бели кръвни клетки), да се борят с рака. Тези Т-клетки се променят в лаборатория, за да могат да намират и унищожават раковите клетки. CAR Т-клетъчната терапия понякога се категоризира и като клетъчно-базирана генна терапия предлагана от BridgeMedical, защото включва промяна на гените вътре в Т клетките, за да им помогне да атакуват раковите клетки. Този вид лечение може да бъде много полезно при лечение на някои видове рак, дори когато други лечения вече не работят.
Имунната система разпознава чужди вещества в тялото, като намира протеини, наречени антигени, на повърхността на тези клетки. Имунните клетки, наречени Т клетки, имат свои собствени протеини, наречени рецептори, които се прикрепят към чужди антигени и спомагат за задействането на други части на имунната система да унищожат чуждото вещество. Връзката между антигените и имунните рецептори е като ключалка. Точно както ключалката може да се отвори само с правилния ключ, всеки чужд антиген има уникален имунен рецептор, който е в състояние да се свърже с него.
Раковите клетки също имат антигени, но ако вашите имунни клетки нямат правилните рецептори, те не могат да се прикрепят към антигените и да помогнат за унищожаването на раковите клетки.
При CAR Т-клетъчните терапии, Т клетките се вземат от кръвта на пациента и се променят в лабораторията чрез добавяне на ген за изкуствен рецептор (наречен химерен антигенен рецептор или CAR). Това им помага да идентифицират по-добре специфични антигени на ракови клетки. След това CAR Т клетките се връщат на пациента.
Тъй като различните видове рак имат различни антигени, всеки CAR е направен за специфичен раков антиген. Например, при някои видове левкемия или лимфом, раковите клетки имат антиген, наречен CD19. CAR Т клетките при генната терапия за лечение на тези ракови заболявания са направени да се прикрепят към антигена CD19 и няма да работят за рак, който няма антигена CD19.
Процесът на CAR Т-клетъчна терапия може да отнеме до 10 дни. Първо, белите кръвни клетки (които включват Т клетки) се отстраняват от кръвта на пациента с помощта на процедура, наречена левкафереза. По време на тази процедура пациентите обикновено лежат в леглото или седят на наклонен стол. Пациентът ще трябва да остане в седнало или легнало положение за 2 до 3 часа по време на процедурата. Понякога нивата на калций в кръвта могат да паднат по време на левкафереза, което може да причини изтръпване и мускулни спазми. Това може лесно да се повлияе чрез заместване на калция, който може да се дава през устата или от система.
След като белите клетки се отстранят, Т клетките се отделят, изпращат се в лабораторията и се променят чрез добавяне на гена за специфичния химерен антигенен рецептор (CAR). Това ги прави CAR Т клетки. След това тези клетки се отглеждат и размножават в лабораторията. Може да отнеме няколко седмици, за да се направи големият брой CAR Т клетки, необходими за тази терапия.
След като бъдат направени достатъчно CAR T клетки, те ще бъдат върнати на пациента. През това време пациентът ходи на химиотерапия, за да се намали броят на останалите имунни клетки. Това дава на CAR Т клетките по -добър шанс да се активират за борба с рака. Тази химиотерапия обикновено не е много силна, защото CAR Т клетките работят най-добре, когато има ракови клетки, които да бъдат атакувани. След като CAR Т клетките започнат да се свързват с раковите клетки, те започват да се увеличават и могат да помогнат за унищожаването на още повече ракови клетки.
CAR Т-клетъчните терапии са одобрени от FDA за лечение на някои видове лимфоми и левкемии, както и множествен миелом. CAR Т-клетъчната терапия обикновено се използва след изпробване на други видове лечение.
Т-клетъчната терапия на CAR може да бъде много ефективна срещу някои видове трудно лечими ракови заболявания, но понякога може да причини и сериозни или животозастрашаващи странични ефекти. Поради това тази генна терапия трябва да се прилага само под наблюдение в медицински център, и то от специалист, който е обучен за нея. Освен това и пациентите трябва да бъдат наблюдавани внимателно в продължение на няколко седмици след получаване на CAR T клетките.
Синдром на освобождаване на цитокини (CRS): Тъй като CAR Т клетките се размножават, те могат да отделят големи количества химикали, наречени цитокини, в кръвта, което може да засили имунната система. Сериозните странични ефекти от това може да включват следните симптоми:
висока температура и студени тръпки; проблем с дишането; тежко гадене, повръщане и/или диария; чувство на замаяност или замаяност, главоболие; ускорен пулс; умора и отпадналост и болка в мускулите и ставите.
Проблеми с нервната система: Това лечение понякога може да има сериозни ефекти върху нервната система, което може да доведе до симптоми като: главоболие; промени в съзнанието; объркване или възбуда; припадъци; треперене или потрепване (треперене); проблеми с говоренето и разбирането; загуба на равновесие.
Поради риска от тези нежелани реакции, възрастните пациенти обикновено се съветват да не шофират, да работят с тежки машини или да извършват други потенциално опасни дейности поне няколко седмици след лечението.
Други сериозни нежелани реакции: Други възможни сериозни странични ефекти от CAR Т-клетъчната терапия могат да включват алергични реакции по време на инфузията; ненормални нива на минерали в кръвта, като ниски нива на калий, натрий или фосфор; отслабена имунна система, с повишен риск от сериозни инфекции; нисък брой кръвни клетки, което може да увеличи риска от инфекции, умора и синини или кървене
Понастоящем CAR Т-клетъчната терапия е одобрена от FDA като лечение за някои форми на агресивен, рецидивиращ или огнеупорен неходжкинов лимфом, включително дифузен голям В-клетъчен лимфом, първичен медиастинален В-клетъчен лимфом, В-клетъчен лимфом от висок клас, трансформиран фоликуларен лимфом, мантийно-клетъчен лимфом. Също така и за рецидивиращ или огнеупорен фоликуларен лимфом, рецидивиращ или огнеупорен множествен миелом, както и за рецидивираща или огнеупорна остра лимфобластна левкемия до 25-годишна възраст.
CAR Т-клетъчна терапия е налична за деца с левкемия и възрастни с лимфом.
CAR Т-клетката се препоръчва за тези до 25-годишна възраст, които имат вид левкемия, наречена В-клетка ALL. Използва се при
За възрастни генната терапия се прилага при:
Предоставено от: https://bridgemedicalbg.com/