Софийският градски съд постанови мярка за неотклонение „задържане под стража“ за Траян Филипов, обвиняем за тежката катастрофа, при която загинаха четирима души, а петима бяха ранени. Инцидентът се случи на "Челопешко шосе". Две от жертвите са невинни пътници в градския транспорт.
Според съда доказателствата сочат, че Траян е шофирал със скорост около 140 км/ч при ограничение 60 км/ч, но на този етап няма категорични данни за нерегламентирана гонка между двата автомобила. В другата кола е бил Васко Филипов, приятел на Траян. Въпреки сходните фамилии двамата не са братя, нито роднини.
Съдебният състав приема, че липсват доказателства обвиняемият да е ударил или засякъл другия водач, както и да носи отговорност за неговите действия. Въпреки това съдът вижда опасност от извършване на ново престъпление, изведена от начина на управление и грубото пренебрежение към правилата за движение.
Като допълнителен мотив е посочена и възможността Траян да повлияе на свидетели.
Определението подлежи на обжалване пред САС, като заседанието е насрочено за 16 юни.
Васко Филипов ще бъде изправен пред Темида, след като му бъде извършена операция на гръбначния стълб.