Станислав Ангелов: Да седнат на една маса и да се разберат в името на футбола, какво значение има кой ще управлява?

Станислав Ангелов: Да седнат на една маса и да се разберат в името на футбола, какво значение има кой ще управлява?

Станислав Ангелов обяви, че държавата е абдикирала от футбола и спорта. "Въобще не ме вълнува кой точно ще управлява, а футболът да се развива. В посоката, в която се развива в целия свят. Аз съм готов да работя за футбола ни. Какво точно правя - елате и вижте. Трябва търпение, за да се създадат качествени футболисти. И огромно финансиране. За жалост държавата...Не може да даваш 200 милиона на година за спорт. Значи ти нямаш никаква идея. А за здравеопазване - 6 милиарда. То едното без другото не може, няма как да стане. Даже бяха много по-малко от 200 милиона. С тези пари това не е Спортно министерство, не знам дали и за агенция става. Държавата не мисли за развитието и потенциала на бъдещите си кадри. Футболът е огледало, спортът... Всички страдат от това нещо", каза Ангелов в Актуално студио "Дерби".

"Бъркаме жестоко. Ние въобще не работим за изграждането на футбола. Не говоря само за моя клуб, а като цяло. Не се инвестира достатъчно и не се гледа на целия този процес като научна форма за развитие. Няма да стане по начина, по който сме работили преди. Трябва да се наблегне на много по-различни компоненти за развитието на даден състезател. За да може той да се изгради като цялостен продукт, който ние искаме да реализираме. Процесът е много дълъг, а на никой не иска да чака или да инвестира. Малките клубове трябва да работим за големите отбори. А се води безумна конкуренция между всички клубове. В крайна сметка страдащи са само децата. Трябва да се променят много неща - и в наредби, и в дейности, много са компонентите.

Най-лесно ми е да си взема багажа и да отида да си живея спокойно. Но ние искаме да помогнем да следващите поколения да сбъднат мечтите си така, както аз сбъднах моите. Аз съм щастлив човек. Аз сбъднах детските си мечти. Но имаше система и хора, които са ми помогнали. Не трябва да има егоцентричност от хората, които са приключили кариерите си и сега да шефове във футбола. Най-лесно е да се откажеш. Но ние вярваме в таланта на децата и няма да се спрем. Трябва да работим професионално, както се работи в чужбина. Футболът ни запада след САЩ 1994 година. През 1986 година сме имали най-добрите условия за подготовка на млади състезатели. Много сме далеч от истината сега. Не се доближаваме от развитите страни, а се отдалечаваме. Кой печели, че се караме във футбола? Никой! Да седнат на една маса и да се разберат в името на футбола. Какво значение има кой ще управлява?", каза той.

Най-четени