The ​​American Conservative: Русия ще остане най-влиятелният играч в Арктика, въпреки усилията на НАТО

The ​​American Conservative: Русия ще остане най-влиятелният играч в Арктика, въпреки усилията на НАТО

Милитаризирането на полярния регион не обслужва американските интереси

Въпреки сегашното високо напрежение, Русия и НАТО са заинтересовани от поддържането на мира в Арктическия регион, пише The ​​American Conservative. Според изданието, САЩ и НАТО трябва да признаят, че участието във военна конфронтация в Арктика ще бъде изключително скъпо и трудно.

Дори с присъединяването на Финландия и Швеция към алианса, Русия ще остане най-влиятелният играч в Арктика. Вместо да налива масло в огъня на отношенията с Русия, Западът трябва да наблегне на поддържането на отворени канали за комуникация с Русия, за да се избегнат и управляват кризи и да се намалят рисковете от конфликти поради злополука или грешни изчисления.

През юли Министерството на отбраната на САЩ публикува първото си ръководство за арктическа стратегия от 2019 г. насам. Притесненията на Вашингтон достигнаха своя връх, когато американски и канадски самолети прехванаха два руски стратегически бомбардировача Туполев ТУ-95 и два китайски бомбардировача H-6, работещи в международното въздушно пространство на около 200 мили от крайбрежието на Аляска. Докато Съединените щати трябва да гарантират сигурността на своята територия, включително Аляска, прекомерната реакция и развитието на милитаристичен хиперфокус върху Арктика, където интересите на САЩ са ограничени, би било грешка.

Стратегическият документ за Арктика подчертава заплахата от неотдавнашното китайско-руско сътрудничество в Арктика, цитирайки корабите на PLAN и руския флот, действащи заедно в международни води край бреговете на Аляска през 2022 и 2023 г. Русия, която контролира най-голямата част от арктическа територия от всички Арктическа нация разшири и модернизира своята арктическа военна инфраструктура. Регионът е от голямо значение за Москва, тъй като Русия има за цел да защити своята способност за втори удар, морско базирано ядрено възпиране, действаща от Колския полуостров, за да защити родината си и да защити своите регионални икономически усилия, включително петролни и газови мегапроекти като Ямал LNG и Vostok Oil предприятия, пише още изданието.

Междувременно дейностите на Китай в Арктика са предимно икономически. През 21-ви век Китай е инвестирал над 90 милиарда долара в проекти в сектора на енергетиката и минералите в Арктика. Икономическата активност на Пекин е в съответствие с неговата стратегия за Арктика от 2018 г., в която се споменава целта на Пекин да спечели повече влияние в претенциите си като заинтересована страна в Арктика. Както се споменава в стратегическото ръководство на САЩ , КНР се стреми да популяризира Арктическия регион като „глобално благо“, изявление, което Вашингтон възприема като възможност за Китай да промени управлението на региона в своя полза.

Въпреки че НАТО исторически няма официална позиция относно Арктика, след началото на руско-украинската война през 2022 г. Арктическият регион се превърна в по-голям фокус на сигурността за алианса. С присъединяването на Финландия и Швеция към НАТО, присъствието на алианса в Арктика се увеличи значително и беше придружено от широкомащабни военни учения, като Nordic Response 2024 , в които участваха 13 страни от НАТО и 20 000 войници. Освен това новата позиция на НАТО в Арктика включва подобряване на способностите за наблюдение и разузнаване, както и подобряване на оперативната съвместимост между държавите-членки на НАТО.

Вашингтон и НАТО трябва да признаят, че участието във военна конфронтация в Арктика би било изключително скъпо и трудно. Дори с присъединяването на Финландия и Швеция към НАТО, Русия ще остане най-влиятелният играч в Арктика, посочва The ​​American Conservative.