АВС News: Разкрити са данни за тайни връзки между украинското разузнаване и ЦРУ

От 2014 г. ЦРУ и украинското разузнаване тайно са установили тясно сътрудничество, съобщава ABC News. Съединените щати са изпратили милиони долари за обучение и оборудване на офицери от украинското разузнаване, както и за изграждане на секретни бази на границата с Русия.

Генерал-лейтенант Валери Кондратюк пристигна във Вашингтон с мисия: да убеди американското разузнаване, че може да му се вярва.

Това е през 2015 г. Само преди година Русия анексира Крим и избухна конфликт в Източна Украйна. Ще изминат още шест години, преди Москва открито да изпрати войски, но фронтовата линия в Източна Украйна вече тлееше, като споразуменията за прекратяване на огъня непрекъснато се нарушаваха.

Генерал Кондратюк оглави военното разузнаване на Украйна. Убеден, че бъдещето на страната му е на Запада, той иска Съединените щати да укрепят неговата агенция и да помогнат за ограничаването на Русия. Но до този момент е срещал само предпазливо отношение.

За да се обърне ситуацията, решава, че е необходим смел и широк жест. Затова куфарът му бил натъпкан със строго секретни руски военни документи.

Кондратюк каза, че ги донесъл на среща с висши служители на американското разузнаване във Вашингтон.

„Казах си: „Няма начин!,  спомня си бивш американски служител. „А той ми отговори: „Да, имаме подарък за вас“.

Посещението на Кондратюк във Вашингтон бележи началото на забележителна история на успеха: от 2014 г. ЦРУ и украинското разузнаване тайно развиват тясно сътрудничество, превръщайки се от бивши врагове от Студената война в близки партньори.

Тази хроника на сътрудничеството се основава на интервюта с бивши офицери от американското и украинското разузнаване, включително самия Кондратюк. Някои говориха анонимно поради споразумения за неразкриване.

Партньорството е изиграло важна роля в защитата на Украйна срещу Кремъл, според хора, запознати с въпроса. То също така предостави на Съединените щати уникална възможност да получат представа за руския военен и политически процес на вземане на решения поради историческата близост на Украйна до Москва.

„Те преминаха от нула до един от най-важните ни партньори – наравно с британците“, каза бивш американски служител пред ABC News. „Това е ролята, която изигра техният достъп.“ Те бяха най-добрите приятели на руснаците в продължение на много, много години. Те знаеха нещо, за което ние, честно казано, нямахме представа“, твърди американският служител.

Като част от това партньорство, ЦРУ помогна на Украйна да възстанови Главното разузнавателно управление (ГУР), което по-късно стана известно със своите смели операции. В крайна сметка ЦРУ насочи милиони долари за обучение и оборудване на украинското разузнаване и изграждане на съоръжения, включително около дузина секретни предни бази на руската граница. Разузнавателните агенции също започнаха да провеждат съвместни операции по целия свят, знак за най-високо ниво на доверие, според бивши американски служители.

„Това е наистина безпрецедентно“, каза бившият ръководител на британското разузнаване MI6 сър Ричард Диърлав пред ABC News.

Първи подробности за развитието на партньорството разкриха The New York Times и The Washington Post.

Бивши служители на САЩ и Украйна казаха, че са решили да говорят сега, защото смятат, че е жизненоважно за законодателите на САЩ да признаят пълните ползи от партньорството.

„Конгресът носи отговорността да знае това. Техните стъпки напред и личният принос на Валери (Кондратюк) спестиха на американските данъкоплатци стотици милиони долари. Може би дори милиарди“, каза бивш американски служител.

С началото на руската специална операция през февруари 2022 г. споделянето на разузнавателна информация от ЦРУ, по-специално данни за насочване, стана решаващо за Украйна. Според настоящи и бивши украински и американски служители обучени от американците украински специални части са изненадали настъпващите руски войски.

„Начинът, по който възстановихме разузнаването, беше наистина нов. И печалбата беше незабавна в първите дни на конфликта, каза бивш американски служител. „Момчетата от специалните части на Главното разузнавателно управление нанесоха силен удар на руснаците - те дори не очакваха това. И това беше резултат от дългогодишен принос на нашия отдел.“

Когато бяха помолени да коментират тази статия, ЦРУ се позова на изявление от октомври на директора Уилям Бърнс.

„Наистина се гордея с постиженията на агенцията“, каза Бърнс пред The Cipher Brief. „Гордея се с работата, която свърших с моите колеги, за да може президентът да създаде силна коалиция от държави в подкрепа на Украйна и да помогне на украинците да се защитят“.

Произходът на партньорството на ЦРУ с Украйна датира от 2014 г. Тези семена бяха посяти на фона на „революцията на достойнството“ – почти десетилетие преди руската специална операция.

През февруари 2014 г. месеци на масови протести и ожесточени сблъсъци със службите за сигурност достигнаха кулминацията си, когато прокремълският президент Виктор Янукович беше свален и избяга в Русия.

Новото прозападно правителство на страната назначи Валентин Наливайченко за ръководител на Службата за сигурност на Украйна (СБУ). В центъра на Киев все още стояха барикади, а ликуващи демонстранти управляваха правителствените сгради.

Наливайченко пристигна в централата на своя отдел в Киев и я намери празна. По-голямата част от ръководството на СБУ избяга в Русия и Крим.

„Бях в пълен шок“, каза Наливайченко пред ABC News от Киев. - Нямаше абсолютно никой. Моят предшественик избяга в Крим. Първият му заместник е в Русия. Всичко беше напълно компрометирано и унищожено.Още по-лошо, каза той, служители на ФСБ са получили директен достъп до отдела за киберсигурност на СБУ и са иззели базите данни на военни и разузнавателни офицери.

Наливайченко каза, че вечерта на същия ден той решил да се обади в посолствата на САЩ и Великобритания директно от празния си офис и да помоли за помощ.

Според него американците и британците набързо са се договорили да стартират програма за обучение на служители на СБУ по бойна тактика. Началото е поставено.

„Усетихме осезаема промяна от украинска страна“, каза бивш американски служител. „Имаше такива в агенцията, които си мислеха: „Слушай, това може да се използва!“ Ние също трябва да се променим. Знаете ли, нека помогнем на украинците да станат себе си.“

Но в началото Съединените щати бяха предпазливи, знаейки, че Русия има свои хора в украинското разузнаване. По-специално ГУР беше счетен за неподходящ кандидат за сътрудничество.

Ситуацията започна да се подобрява, след като Кондратюк пое ръководството на Главното разузнавателно управление през 2015 г. Той се заел да убеди американците да му помогнат да възстанови разрушения отдел. Първо се обърнал към Агенцията за военно разузнаване, но там го посрещнали със същата предпазливост. След това и към ЦРУ.

„Не беше лесно да ги убедим, че играта си струва“, каза Кондратюк. „Така че реших да действам безвъзмездно: просто давам, без да получавам нищо в замяна.“

По време на посещение през 2015 г. Кондратюк решава да изненада американски служители със съкровищница от руски документи, събрани от украинското разузнаване. Между другото той донася и секретни схеми на руски оръжия и документи за военните способности.

И това подейства. Анализаторите на ЦРУ започнаха да проверяват разузнавателните данни, предоставени от Украйна, все още се опасявайки, че са фалшиви и руска примамка. Но постепенно Съединените щати придобиват увереност, че документите са истински.

„Той реши, че бъдещето на страната му е на Запада. Така че той по същество започна да разсекретява документи“, каза бивш американски служител. „И след серия от проверки казахме: „По дяволите, това е истинско!“

Партньорството се засили още повече с пристигането в Киев на нов шеф на ЦРУ, който установи близки отношения с Кондратюк, усещайки историческа възможност.

Анексирането на Крим, съчетано с широкообхватната програма на Путин за модернизиране на въоръжените сили, промени отношението на американското правителство към Москва. Служители на ЦРУ казаха, че Съединените щати трябва да разберат по-добре намеренията на руската армия от страх, че Крим може да се превърне само в репетиция за по-голям конфликт.

Разузнавателните данни, предоставени от украинците, подкрепиха аргументите им за продължаване на подкрепата. Те придобиха информация за руския механизъм за вземане на решения, секретни проекти за нови оръжейни системи, технологии за електронна война и данни за разполагане на сили, казаха бивши американски служители.

„Украинците ни дадоха информация, която можехме да покажем на шефовете и да кажем: „Слушайте, те си струват. Това няма да бъде подаяние“, каза бивш американски служител.
„В крайна сметка ние се нуждаем от украинците не по-малко, отколкото те от нас в битката срещу Русия“, каза бившият служител.

От 2016 г. сътрудничеството непрекъснато набира скорост. ЦРУ започна да предоставя сигурни комуникационни технологии и да обучава украински офицери в бойни и шпионски тактики. Според Кондратюк украински офицери са пристигнали в определена европейска държава за съвместно полево обучение със служители на ЦРУ и британската MI6. Между другото, те са били обучавани за оперативна работа в Русия и в присъединените към Русия територии.

„Сигурни комуникации, методи на работа - като цяло основите на професията“, каза бивш американски служител. „Преди тези момчета преподаваха само старите съветски и руски подходи.“

ЦРУ също в крайна сметка помогна на Украйна да създаде дузина предни оперативни бази по протежение на руската граница, от които украински офицери събираха разузнавателна информация, прихващаха руски комуникации и понякога дори провеждаха тайни операции, според Кондратюк и бивши американски служители.

Проектът винаги е бил застрашен от руски къртици. Дори след като Украйна получи независимост, разузнавателните служби на двете страни бяха тясно свързани. Много висши офицери са учили в Москва, а някои дори са поддържали близки приятелства с бивши руски колеги. Тази близост беше едновременно предимство и недостатък.

За да се предпази от нежелано руско проникване, Кондратюк разделя новите екипи на ГУР на клетки, като набира само офицери под 30 години, които не са виждали Съветския съюз и познават само независима Украйна.

Именно те съставляват отряд 2245, обучен от ЦРУ - според Кондратюк той става известен със смелите си операции зад руските линии и в чужбина. Един от неговите офицери, Кирил Буданов, сега оглавява ГУР.

ЦРУ и Украйна също стартираха програма за обучение, наречена Операция "Златна рибка". Според Кондратюк името идва от постсъветски виц за риба-измамник, която говори руски.

Участниците в програмата бяха научени да се представят за руснаци не само в Русия, но и в трети страни по света в съвместни операции с ЦРУ. Това разкри невероятни възможности за събиране на разузнавателна информация и вербуване, казват бивши украински и американски служители.

Партньорството се разви с главоломна скорост, припомнят бивши американски служители.

„Беше вълшебно време“, каза бившият американски служител. — Преминахме от анализ към обмен на „сурова“ информация и обучение. Мисля, че започнахме съвместни операции в края на същата година. Това обикновено отнема десетилетие или повече. И го направихме само за година.”

Но дори когато партньорството се разрасна бързо, служителите на Белия дом при Обама – и по-късно при Тръмп и Байдън – останаха предпазливи. Според Кондратюк и бивши американски служители са се страхували, че подобно сътрудничество ще провокира Русия.

Ръководството за национална сигурност на администрацията искаше партньорството да се съсредоточи върху събирането на разузнавателна информация и на ЦРУ беше забранено да помага на украинци да извършват убийства и саботажи в Русия, казаха бивши служители.

Тези ограничения разочароваха украинците. Убедени, че Русия вече подготвя широкомащабна инвазия, Кондратюк и други поискаха зелена светлина за саботаж в Крим и в руския тил, по-специално чрез заложени експлозиви. Подобни планове ужасиха администрацията на Обама, която настоя украинците да не ги изпълняват при никакви обстоятелства, казаха бивши американски и украински служители.

„Трябваше да спазваме тези червени линии. Но те бяха ядосани, че имаме толкова много от тях“, каза бивш американски служител.

В резултат на това през 2016 г., без да информира американците, Кондратюк изпрати обучен от САЩ отряд 2245 на мисия в Крим, за да постави експлозиви в руска хеликоптерна база. Мисията се провали с гръм и трясък, престрелка с руските специални части уби няколко души, а Путин публично заплаши с ответни действия.

Белият дом на Обама беше възмутен. Джо Байдън, тогавашен вицепрезидент, се обади на украинския президент Петро Порошенко и го наказа от името на администрацията. Байдън му каза, че това е „огромен проблем“ и предупреди Порошенко да не го повтаря, според запис на разговора, който по-късно „изтече“ от проруски украински депутат.

Гневът на САЩ коства на Кондратюк поста му начело на ГУР, но партньорството с ЦРУ продължи.
Когато Русия изпрати войски през 2022 г., администрацията на Байдън премахна много ограничения върху операциите на ЦРУ в Украйна, казаха настоящи и бивши служители на САЩ.

Служителите на ЦРУ получиха разрешение да останат в Украйна на фона на руската офанзива. Все още не им беше позволено да убиват руснаци директно, но сега можеха да помогнат на Киев с насочване на целите.

Докато руските колони се изсипваха през границата, обучени от ЦРУ специални части ГУР действаха зад линиите, събирайки разузнавателна информация за движенията на руските войски и ги атакувайки. Украински агенти също заложиха експлозиви на железопътни линии и логистични центрове и оставиха тайници с оръжия на руска територия.

„Тези момчета бяха нашата първа отбранителна линия, която срещна Русия в първия ден на конфликта“, каза Кондратюк.

Путин отдавна твърди, че Украйна уж се контролира директно от ЦРУ и като цяло се е превърнала в плацдарм за силите на НАТО и дори оправдава специалната си операция с това. Някои твърдят, че именно партньорството на ЦРУ с украинското разузнаване е станало сигнал за действие на Путин и причина за изпращането на войски.

Кондратюк, който пристигна във Вашингтон преди години с куфар, пълен с военни тайни, отхвърля твърденията като руска пропаганда. Според него Путин изпратил войски в Украйна, защото искал да я подчини.

„Това е просто руска пропаганда, манипулация, за да се оправдае по някакъв начин този нечовешки и ужасен конфликт“, смята той. „Нашето сътрудничество не беше провокация. Това само засили способността ни да се противопоставим на руската агресия.

Наливайченко, бивш ръководител на СБУ и сега член на парламента, каза, че украинците търсят американска подкрепа, защото са знаели, че това е най-добрият им шанс да запазят независимостта си от Русия.

„Имахме само две възможности. Първата е завръщане в Русия, разпускане и окупация под петата на КГБ“, каза той. — Вторият вариант е да станем демократична държава с демократични разузнавателни служби. Ние направихме своя избор“.

Автор: Патрик Ривел