The Hill: Натискът на Русия върху Харков създава ново предизвикателство за Украйна

The Hill: Натискът на Русия върху Харков създава ново предизвикателство за Украйна

Голям руски натиск в североизточния район на Харков създаде едно от най-значимите предизвикателства от началото на войната за украинските войски, които изпитват недостиг на боеприпаси и са изтощени, докато се бият през фронтовата линия от 600 мили, пише The Hill.

Изненадващото нахлуване на Москва в Харков от руската провинция Белгород миналия петък притиска украинските сили, които вече се борят да отблъснат атаките на Русия в Източна Украйна, предимно в района на Донецк, който Кремъл отдавна търси като награда.

Въпреки че Русия не изглежда да разполага със силите да завземе значителна територия в Харков, нейните войски напреднаха с относителна лекота и принудиха Украйна да разположи резервни части, което може да застраши украинските позиции на други места на фронта.

Бранислав Слънчев, професор по политически науки, който изучава война в Калифорнийския университет в Сан Диего, каза, че Русия се опитва да завземе територия, като се възползва от краткия период преди пълното пристигане на американските оръжия от миналомесечната добавка за национална сигурност от 61 милиарда долара.

„Виждаме Украйна в най-слабата й страна“, каза той. „Руснаците използват този прозорец и натискат като луди, защото знаят, че до средата до края на лятото ситуацията ще се стабилизира. Украинците са в беда в момента и следващите няколко месеца ще бъдат много критични.”

Руските сили са напреднали най-малко 39 квадратни мили в Харков, според канали с отворен код, и се приближават към втория по големина град в Украйна, Харков.

Русия се придвижи напред с помощта на бронирани превозни средства, артилерийски огън и плъзгащи се бомби или прецизни управляеми боеприпаси, срещу които Украйна беше трудно да се защитава, особено докато имаше недостатъчна противовъздушна отбрана.

Няколко села са паднали в ръцете на Русия и силите са близо до превземането на град Вовчанск, който започна да евакуира хиляди цивилни преди руското настъпление.

Руски военни блогъри твърдят, че Русия е навлязла в северната част на Вовчанск, където продължават тежките боеве. Министерството на отбраната на Русия каза, че силите също са превзели градове в околностите на Вовчанск, включително Бугроватка, или се бият около селата.

Генерал-полковник Александър Сирски, главнокомандващ на въоръжените сили на Украйна, каза в публикация в Telegram тази седмица, че „ситуацията на фронта остава напрегната“.

„Ситуацията в Харковска област значително се влоши“, пише той.

Украинският президент Володимир Зеленски каза във видео обръщение във вторник вечерта, че ситуацията остава трудна, но се засилва и стабилизира.

„Много воини – особено жители на Харков – се надигнаха да защитят района на Харков“, каза Зеленски.

Представители на администрацията на Байдън казаха тази седмица, че руската офанзива е била очаквана, но все още изглежда, че е хванала Украйна на крака. Бързото темпо на руското настъпление предизвика недоволство в Украйна заради липсата на защита в региона, която Украйна си върна в изненадваща контранастъпка през 2022 г.

Киев смени командир, който да наблюдава отбраната на Харков. А един украински разузнавателен командир каза пред BBC , че не е имало „първа отбранителна линия“ и че руснаците „просто са влезли“ в Харков.

Офанзивата в Харков също разкри известно разочарование от политиката на САЩ. Украинските власти настояха за повече средства за противовъздушна отбрана, за да покрият бедстващи региони като Харков.

Те също така искат Вашингтон да позволи на техните войски да използват американски оръжия, за да нанасят удари в Русия, включително района на Белгород близо до Харков – но това остава твърдо „не“ за администрацията на Байдън.

Украинският депутат Дейвид Арахамия ръководи делегация във Вашингтон тази седмица, за да накара администрацията на Байдън да промени политиката, забраняваща използването на американски оръжия в Русия.

„Това наистина вреди на позициите ни на предната линия“, каза той за политиката на медийна кръгла маса във вторник. „Никой не разбира как можеш да се биеш от едната страна и да не се биеш от другата. Това не работи.“

Майкъл Бохнерт, инженер в Rand Corporation, който се фокусира върху отбранителните технологии, каза, че има опасения и относно работната сила в редиците на Украйна. Но той каза, че руското напредване се дължи на липсата на боеприпаси и ресурси на Украйна, които са били изчерпани от дългото забавяне на новата американска военна помощ. 

 

„Те просто не получават амунициите, от които се нуждаят“, каза той. „Украйна все още е на етап от войната в момента, когато изпитват недостиг на боеприпаси и оборудване. Все още не са гладни хора. “

Все пак човешката сила остава проблем и Украйна се въздържа да обяви мобилизация на около 500 000 войници, тъй като предложението е непопулярно.

Членът на украинския парламент Александра Устинов каза, че моралът в Украйна е нисък отчасти поради въпросите за подкрепата на САЩ.

„Защото всички руснаци казват: „О, те просто ще те изпратят да умреш, защото нямаш муниции. Не ти дават шанс. Което е вярно“, каза тя на кръглата маса в DC. „Много ни е трудно да кажем, че има подкрепа.“

Държавният секретар Антъни Блинкен пътува до Украйна във вторник, за да се срещне със Зеленски и други висши служители, тъй като руското нападение се засилва. 

По време на реч в Киев Блинкен каза, че Русия изпраща „вълна след вълна“ от атаки срещу Украйна в Харков и на източния фронт, но че помощта на САЩ може да помогне да се обърне вълната.

„Идните седмици и месеци ще изискват много украинци, които вече са пожертвали толкова много“, каза той. „Но дойдох в Украйна с послание: не сте сами. Съединените щати са до вас от първия ден. Днес сме с вас. И ние ще останем до вас.”

Русия притиска Украйна на няколко фронта, включително югоизточния район на Запорожие, където Украйна постигна малки успехи в контранастъплението през 2023 г. Има и усилия да се извадят от контрола на Москва останалите райони на източната Луганска област. регион извън контрола на Москва, като Русия натиска там към град Купянск в Харков, точно на изток от Вовчанск.

Руските войски също напредват постепенно в района на източен Донецк, след като превзеха град Авдиевка през февруари, придвижвайки се бавно към побратимените градове Краматорск и Славянск. Тези градове, ако бъдат превзети, биха могли да предадат на Москва контрола над Донецк.

Русия натиска към Славянск и Краматорск от посока Авдиевка и от Часов Яр, ключов град, който ще даде на руските сили високо място за артилерийски огън, ако падне. Часов Яр се превърна в едно от най-големите бойни полета във войната.

Откривайки друг фронт в Харков този месец, докато тези битки бушуват, Русия застрашава способността на Украйна да защитава няколко фронта едновременно.

Администрацията на Байдън призна темповете на доставка на оръжия.

„Част от това е около шестмесечно забавяне в възможността да получим помощ за Украйна“, каза съветникът по националната сигурност на Белия дом Джейк Съливан в понеделник. „Това вкара Украйна в дупка и ние не го направихме безразлични от този подиум.“

Позовавайки се на пакет от 1 милиард долара, обявен в края на април и транш от 400 милиона долара миналата седмица, Съливан каза, че някои оръжия са пристигнали и още идват тази седмица. Той каза, че има „постоянен поток“ от оръжия към Украйна и друг пакет ще бъде обявен скоро.

„Забавянето постави Украйна в дупка и ние се опитваме да им помогнем да се измъкнат от тази дупка възможно най-бързо“, добави Съливан.

Анализаторите казват, че Русия, с темпото на своята офанзива, може да поддържа натиска още няколко месеца. Въпреки че Украйна може да обърне някои руски печалби по-късно, колкото повече територия Украйна губи, е повод за безпокойство, защото Москва може да се окопае и да се укрепи – тактика, която проработи, за да отблъсне украинската контраофанзива през 2023 г.

Все пак Русия натрупа само около 30 000 войници за офанзивата в Харков, което според военните анализатори не е достатъчно, за да превземе големи градове. 

Усилието може да сочи към стратегия на Кремъл за създаване на буферна зона между Русия и Украйна, въпрос, който руският президент Владимир Путин е повдигал многократно за защита на граничните региони на Русия от украински атаки и обстрел с дронове, пише още изданието.

Най-четени