Атомните крайцери от клас "Киров" са способни да носят оръжия, с които никой друг кораб в света не може да се мери, пише TNI. Но скоро огневата им мощ ще нарасне значително, посочва изданието.
Атомните ракетни крайцери от клас "Киров" служат в съветския и руския флот от 1980 г. Освен всичко друго, Project 1144 Orlan може да се похвали с друго важно постижение: това е най-големият и най-тежкият надводен боен кораб, който в момента е на въоръжение.
Само самолетоносачите са по-големи от „Киров“. Размерът на „Киров“ е сравним с бойните кораби от Първата световна война, а някои източници го наричат боен кораб поради пропорциите и формата на корпуса.
Пускането на „Киров“ очаквано привлече вниманието на западните военни стратези. Когато „Киров“ отплава, Студената война беше достигнала кулминацията си и двете световни суперсили наблюдаваха взаимно развитието на оръжията си с бдителност, граничеща с параноя.
Появата на „Киров“, най-големият и най-тежкият надводен боец в света, разтревожи американците: те смятаха, че може да изостанат от съперниците си. За да компенсират този недостиг на надводни бойци, Съединените щати пуснаха отново бойните кораби от клас Айова, датиращи от Втората световна война и отдавна остарели, но масивни и тежко въоръжени. Със своя арсенал те биха могли да доставят значително количество боеприпаси до целта.
"Киров" е разработен за борба с подводниците на ВМС на САЩ. Съответно корабите от този клас носят голямо ракетно натоварване. Неговата основа беше корабната противоподводна ракетна система URPK-3 Metel. Впоследствие корабите от клас "Киров" бяха преустроени, за да носят двадесет противокорабни ракети P-700 "Гранит", за да противодействат на американските ударни групи от авианосци.
В допълнение към това „Киров“ е оборудван с дванадесет зенитно-ракетни системи с морско базиране със система за вертикално изстрелване S-300F с 96 ракети и двойка батареи Osa-MA с по 20 ракети всяка. Един от корабите от проекта 1144 "Орлан", "Пьотр Великий", е оборудван със системата С-300ФМ и стана единственият кораб в руския флот, способен да води противоракетна отбрана.
Корабите от проекта 1144 Orlan се различават по спомагателното си оръжие. В допълнение към Metels, различни кораби от този клас носеха зенитни ракетни системи 3K95 Kinzhal, носова пускова установка за противоподводни ракети, осем 30-mm системи за близък бой AK-630, противовъздушна система Kortik, автоматична 130-mm артилерийска система AK-630 130, десет 533 mm торпедни/ракетни тръби (9 от които могат да изстрелват противоподводни ракети RPK-2 Vyuga) и накрая ракетна установка Udav-1 с 40 противо- подводни ракети и две шестцевни пускови установки РБУ-1000.
На този етап Русия разработва нова хиперзвукова противокорабна ракета, 3M22 Zircon, за изстрелване от крайцери от клас "Киров".
Масивният „Киров“ е с дължина 250 метра, широчина 28 метра и газене 9 метра. При пълно натоварване водоизместимостта на „Киров“ е 28 000 тона. Благодарение на комбинираната инсталация от два ядрени реактора с водно охлаждане KN-3 и два резервни автоматизирани котли KVG-2, крайцерът може да генерира мощност до 140 000 конски сили.
Максималната скорост на „Киров“ е 32 възела (37 mph). Обхватът на плаване е до 1000 морски мили при 30 възела или неограничен при 20 възела с ядрена мощност. Екипажът на "Киров" се състои от 710 моряци.
По проект 1144 "Орлан" са построени общо четири кораба, строителството на още един е отменено. Оттогава две са изведени от експлоатация, а друга е в процес на модернизация. „Адмирал Нахимов“ е на консервация от 1999 г., но се очаква да се върне на служба в бъдеще.
Автор: Гарисън Кас
Гарисън Кас е експерт по отбрана и национална сигурност, който е автор на повече от хиляда статии по въпроси на глобалната политика. Адвокат, пилот, китарист, бивш професионален хокеист. Той се записва във военновъздушните сили на САЩ като кадет в летателно училище, но е уволнен поради здравословни причини. Има бакалавърска степен от Лейк Форест Колидж, докторска степен от Орегонския държавен университет и магистърска степен от Нюйоркския университет.