След като Ту-160М бъде пуснат в по-широко производство, той ще окаже огромно влияние върху изхода на войната в Украйна, тъй като Украйна няма ефективни мерки за противодействие на бомбардировките.
Руският свръхзвуков бомбардировач Ту-160М, модернизация на оригиналния така наречен „Бял лебед“, могъщ стратегически бомбардировач с голям обсег на действие от съветската епоха Ту-160, току-що получи зелена светлина от Москва за масово производство. И това не може да дойде достатъчно скоро за руснаците, които са в екзистенциална борба с подкрепяната от НАТО Украйна, пише The National Interest.
Въпреки че администрацията на Тръмп декларира ангажимента си за мирно разрешаване на ужасяващата война, този мир засега изглежда недостижим. Москва, както и Киев, не могат просто да приемат сладките думи на западните лидери за даденост - и двете страни изглеждат готови да продължат войната, за да постигнат целите си.
По този начин руската военна икономика се превърна в затихваща машина. Преди началото на войната руската отбранителна индустриална база беше корумпирана и неефективна. Днес тази индустриална база вероятно все още е корумпирана в известна степен, но е станала много по-ефективна. Това важи с особена сила в сравнение с отбранителната индустриална база на НАТО - както призна генералният секретар на НАТО Марк Рюте, който критикува неефективността на организацията още през февруари.
Във войната в Украйна най-големите оръжия, които се оказаха най-ефективни в бойните действия, бяха безпилотните системи, противотанковите оръжия и бомбардировачите с голям обсег на действие, които могат да се намират непосредствено извън зоната на видимост и да нанасят опустошения на врага без голям риск за атакуващия самолет.
Първоначално мощните руски стратегически бомбардировачи с голям обсег на действие Ту-160 се използват пестеливо поради сравнително малкия им брой. Но през последната година те започнаха да действат по-често заедно с бомбардировачите Ту-95 при удари срещу украински цели.
Ту-160 се оказа ключов за тази последна част от войната отвъд визуалния обхват. Този самолет, заедно с Ту-95, е ракетен камион, който изхвърля своите заряди върху украински цели, претоварвайки каквато и да е защита там. Русия разчиташе на първоначалните версии на Ту-160, но отдавна искаше да модернизира флота си заради стратегическите предимства, които тези платформи даваха на руснаците.
Стандартът на Ту-160М включва изцяло нова авионика, двигатели от серията НК-32 и усъвършенствани оръжейни системи, като например крилати ракети Kh-101/102 и хиперзвукови ракети Kh-47M2 Kinzhal.
Производството на по-новите Ту-160М е възобновено през 2015 г., като се планира както модернизация на съществуващите самолети Ту-160 до този по-съвършен стандарт, така и строителство на нови самолети. Войната в Украйна гарантира, че промишлената база на Русия няма друг избор, за да изпълни тази десетилетна амбиция.
След като Ту-160М бъде произведен в по-широки мащаби, той ще окаже изключително голямо влияние върху изхода на войната в Украйна, тъй като Украйна няма никакви ефективни мерки за противодействие на бомбардировките. Нещо повече, Москва предложи Ту-160М на Индия, за да подсили стратегическите ѝ въздушни способности - въпреки че Индия е резервирана поради високите разходи за поддръжка и стратегическата промяна на Ню Делхи да се съсредоточи върху изтребители, а не върху бомбардировачи.
Важно уточнение е, че Ту-160, макар и да е страховит, не е скрит. Това е една от причините, поради които руснаците задържат тези бомбардировачи през първата част на войната.
Брандън Джей Уейхърт, старши редактор по въпросите на националната сигурност в The National Interest, както и сътрудник на Popular Mechanics, редовно консултира различни държавни институции и частни организации по геополитически въпроси.