The National Interest: Русия и Украйна се надпреварват да пускат роботи на бойното поле

Кадър: The National Interest

Руските опити за създаване на наземни роботи в помощ на бойните сили през годините бяха меко казано неубедителни, но сега и Русия, и Украйна се замислят повече за роботи, които да служат на бойното поле.

Безпилотните летателни системи (БЛС) бързо доказаха, че са променили правилата на играта на бойното поле в Украйна, а дроновете изравниха условията на игра по начин, който не се очакваше преди Русия да започне непровокираното си нахлуване преди повече от три години, пише The National Interest.

Дроновете бяха използвани с опустошителен ефект и от двете страни в продължаващия конфликт. В същото време те бяха използвани от бойците на хутите за атакуване на търговското корабоплаване в Червено море, което доведе до скъпоструваща война на изтощение за Съединените щати. Има дори сведения, че мексиканските наркокартели използват безпилотни самолети, за да наблюдават движението на американските военни по южната граница.

Украинската армия е извършила няколко високопоставени морски удара с дронове, които на практика са парализирали Черноморския флот на Русия.

Възможностите на безпилотните летателни апарати бяха неочаквани, а военните плановици може би не разбират напълно какво може да бъде част от следващото поколение високотехнологични оръжия: роботите.

Безпилотните летателни апарати са подчертавани като „верни помощници“, които биха могли да действат заедно със следващото поколение бойни самолети. Такива усилия се полагат в рамките на проекта на Пентагона „Collaborative Combat Aircraft“ (CCA), докато Военноморските сили на САЩ проучват как дроновете биха могли да служат като мултипликатор на силите в подкрепа на пилотираните военни кораби и подводници. 

Разбира се, САЩ не са единствените, които се фокусират върху автономните системи, но и руските военни плановици се стремят да определят най-добре как могат да бъдат използвани „бойни роботизирани платформи“.

На научно-техническа конференция, организирана от руското Министерство на отбраната (МО) по-рано този месец, началникът на Кремъл Андрей Белоусов призова съответните военни служители, руската промишленост и мозъчните тръстове да се съсредоточат повече върху бойните роботизирани платформи.

Министърът на отбраната Белоусов отбеляза, че на руските военни са доставени „няколкостотин наземни робота“, и добави: „Тази година планираме да доставим много повече.“

Според държавните медии на неотдавнашното събитие са се събрали „висши служители от министерството, федерални правителствени агенции, изследователски организации към Министерството на отбраната и производствени предприятия“.

Тъй като безпилотните летателни апарати са се доказали като успешни във въздуха и на/под водата, при сухопътните войни може да има твърде много предизвикателства за преодоляване. 

И все пак Русия ще продължи да се опитва да измисля варианти. Един от факторите може да бъде, че Русия е загубила толкова много танкове, че не може да ги замени, а малките безпилотни наземни системи могат да бъдат много по-рентабилни, въпреки че може да се окажат и много по-малко ефективни в бойно отношение.

Не само Кремъл обмисля как безпилотните летателни апарати могат да променят ситуацията на фронтовата линия, тъй като украинските военни използват наземни безпилотни летателни апарати за поставяне на мини, извършване на разузнаване и дори за доставка на боеприпаси и медицинска евакуация.

Украинското министерство на отбраната наскоро одобри наземния робот D-21-12R.

Въпреки че не е отбелязан точният размер на платформата, въз основа на публикуваните от МО снимки тя изглежда с размерите на автомобил с висока проходимост 4×4, с монтирана отгоре малка кула, която е оборудвана с тежка картечница Browning M2 .50 калибър. 

Все още има въпроси, като например обхвата на действие, колко боеприпаси носи и каква автономност притежава платформата. На съвременното бойно поле е трудно да се различат приятелите от враговете, цивилните от войниците, а последното нещо, което някоя от страните иска, е робот, който стреля пръв и никога не задава въпроси. Това може да обясни защо атаките с дронове на земята може да останат далеч по-ограничени от тези във въздуха или в морето.

Питър Сучу е журналист от Мичиган. Сътрудничи на повече от четири дузини списания, вестници и уебсайтове с над 3200 публикувани материала през двадесетгодишната си журналистическа кариера.

Най-четени