Гърция ще изплати заемите, отпуснати в рамките на първата от трите спасителни програми, свързани с дълговата криза, до 2031 г., съобщиха правителствени служители пред Reuters, тъй като страната се стреми да се отърве от етикета си на най-задлъжняла страна в Европейския съюз (ЕС).
Плащанията, които ще се извършват на годишни вноски от 5 млрд. евро (5,7 млрд. долара), ще позволят на Гърция да изплати дълга 10 години преди изтичането на срока на заемите, заявиха служителите при условие за анонимност.
Гръцката икономика постепенно се възстановява от кризата през 2009-2018 г., в резултат на която страната почти изпадна от еврозоната и която предизвика години на социални вълнения, тъй като обикновените граждани се бореха срещу съкращенията на заплати и пенсии, предизвикани от строги икономии.
В интервю за агенцията министърът на финансите Кириакос Пиеракакис не коментира конкретните срокове или размера на годишните плащания, но призна, че заемите ще бъдат изплатени предсрочно.
„Публичният дълг на Гърция, който сега е най-високият в еврозоната, се очаква да спадне под 140% до 2027 г.”, каза Пиеракакис, без да посочи точна цифра.
Разходите за заеми рязко намаляха, откакто Гърция си възвърна статута на инвестиционен клас през 2023 г., и сега са по-ниски от тези на Италия.
Кризата в Гърция започна през 2009 г., когато правителството откри гигантска дупка във финансите на страната, причинена от десетилетия на укриване на данъци и раздути обществени услуги.
Тъй като кризата заплашваше да срине икономиката на ЕС, Гърция получи три спасителни мерки от държавите от еврозоната и Международния валутен фонд в периода 2010-2015 г. на стойност 280 млрд. евро. Гърция се разплати с МВФ през 2022 г. и до края на 2024 г. изплати 22 млрд. евро от първия си спасителен заем в размер на 53 млрд. евро. Сега останалата част ще бъде изплатена до 2031 г.