The National Interest: Тази руска подводница ще бъде първата, която ще носи хиперзвукова ракета „Циркон“ (ВИДЕО)

В края на миналия месец руският президент Владимир Путин присъства на церемония в Мурманск, за да обяви пускането на вода на шестата и най-нова ядрена бързо атакуваща подводница от проект 885M Ясен-М, пише The National Interest

Наречена на град Перм в западната част на руската планинска верига Урал, подводницата ще бъде първата, която носи хиперзвукова ракета Циркон.

Допълнителното въоръжение ще разшири възможностите на подводницата. Както се съобщава от The Barents Observer , „За разлика от предишните класове съветски проектирани атакуващи подводници, корабите „Ясен/Ясен-M“ имат многоцелева функция: ролята на ловец-убиец, както и способността да се насочват към морски или сухопътни врагове с вертикално изстрелвани крилати ракети.“

Това може да позволи на руските подводници да бъдат въоръжени с ядрени оръжия, което им дава възможностите на подводници с балистични ракети. „Тактическите ядрени оръжия бяха премахнати от подводниците на Съединените щати и Русия до края на Студената война, но сега се връщат в руския подводен флот за водене на война“, добавя The Barents Observer.

Въпреки че много от военните платформи на Русия изглеждат преувеличени и нейният надводен флот е в наистина жалко състояние, нейните подводници от клас "Ясен" все още се смятат за едни от най-добрите в света. 

Подводниците с крилати ракети, разработени в края на 80-те години от базираното в Санкт Петербург конструкторско бюро за машиностроене Малахит, първоначално бяха предназначени да заменят остарелите атомни атакуващи подводници от клас Акула.

Кремъл избра да модернизира значително класа „Ясен“ под наименованието Ясен -M. Това включва многобройни промени в дизайна и ключови подобрения на производителността, за да се отговори на разликата от приблизително две десетилетия между изграждането на „Северодвинск“ и следващата подводница от клас „Ясен“ .

Ревизията на „Ясен-М“ допълнително предлага обновена бордова електроника, леко намалена обща дължина и според съобщенията нов реактор KTP-6, за който се смята, че значително намалява нивата на шума на подводницата.

Три от петте действащи лодки „Ясен / Ясен –М“ сега са на въоръжение в Северния руски флот, докато други две  са в Тихоокеанския флот.

С пускането на вода на 885M Ясен-М , руският флот може да има шест лодки в експлоатация до началото на следващата година. В момента се строят още три и са планирани още три. 

Миналата седмица Путин също подчерта необходимостта от военноморски способности на Русия, като вероятно се стреми да възпроизведе тези от съветската епоха. 

"Смятаме, че ВМС са една от основните гаранции за сигурността на страната и общата глобална стратегическа стабилност, тъй като имаме определен стратегически баланс с Америка. Ще се отнасяме към него най-внимателно и ще направим всичко своевременно", обясни Путин.

Руският лидер заяви, че Москва се стреми да съживи и модернизира руския флот с нови корабостроителни програми, които ще продължат до 2050 г.

„Подобни подводници и кораби ще увеличат нашата военна мощ, ще укрепят сигурността на морските граници на Русия, Северния морски път, ще осигурят решаването на задачите за защита на националните интереси в различни райони на Световния океан, включително Арктическата зона, която в условията на засилване на глобалната конкуренция придобива най-важното икономическо, логистично и транспортно значение“, добави Путин.

Москва обаче е изправена пред същия проблем, с който се бори Вашингтон: липса на съоръжения за корабостроене и поддръжка.

Корабостроителницата за подводници „Севмаш“ се сблъска с многобройни затруднения и отдавна необходимата модернизация беше завършена едва миналата година. Нещо повече, Кремъл трябваше да пренасочи бюджета си към подкрепа на продължаващата война в Украйна.

„Влошавайки ситуацията, след нахлуването в Украйна Русия загуби достъп до чуждестранни компоненти поради санкции и беше принудена да започне от нулата върху някои части на подводницата“, съобщава Defense News.

Така че Путин може да мечтае за голям руски флот, но това вероятно ще остане повече фантазия, отколкото реалност. 

Автор: Питър Сучиу

Питър Сучиу е писател от Мичиган. Той е сътрудничил на повече от четири дузини списания, вестници и уебсайтове с над 3200 публикувани статии в продължение на двадесетгодишна кариера в журналистиката. Той редовно пише за военна техника, история на огнестрелните оръжия, киберсигурност, политика и международни отношения. Питър също е сътрудник на Forbes и Clearance Jobs . Можете да го последвате в Twitter: @PeterSuciu.

Най-четени