The Telegraph: Лятната офанзива на Русия е обречена на провал

Украйна се готви за нова голяма офанзива от Русия на североизток, където войските на Москва засилват атаките срещу украинските позиции. Киев съобщава, че руските резерви се трупат в подготовка за ново голямо нападение, пише The Telegraph.

Според анализатори обаче амбициите на Владимир Путин да завземе нови територии преди евентуално мирно споразумение, под натиска на САЩ, едва ли ще бъдат реализирани. Причината са множество проблеми, слаба организация и липса на техника в руската армия.

Наблюдатели отбелязват, че руските войски почти са изчерпали резервите си от танкове и бронирани машини. Дори при малки тактически успехи Русия няма да може да се възползва от тях поради ограничените ресурси.

Освен това способността на Украйна да нанася прецизни удари с дронове затруднява Москва да разположи значителни сили на фронтовите линии, което прави голям пробив малко вероятен.

Дмитрий Жмайло, изпълнителен директор на Украинския център за сигурност и сътрудничество, каза пред The ​​Telegraph:

"Засега всяка руска офанзива на фронтовата линия е невъзможна. Русия няма големи военни победи, така че те искат да създадат впечатлението, че има огромни движения и предимства. Ние не виждаме това на място."

Миналия месец Владимир Зеленски и лидерите на Г-7 предупредиха, че Москва планира нови атаки, особено в посока на Сумски и Харковски региони, което може да даде предимство на Путин в бъдещи преговори.

В сряда главнокомандващият на украинските въоръжени сили Александър Сирски потвърди, че настъпателните действия вече са започнали - интензивността на руските атаки се е увеличила значително. 

Джон Харди, заместник-директор на руската програма към Фондацията за защита на демокрациите, обаче е убеден, че увеличаването на атаките няма да доведе до значителен успех:

„Това, което виждаме, е просто скок в темпото на атаките... Това е много малък мащаб. Те могат да пробият дупка в украинската линия, но не са в състояние да пробият тази дупка и да постигнат бърз, оперативен, значителен пробив.“

Сумска област, където украинските войски се прегрупират след бързото руско настъпление в съседната област Курск, се смята за най-потенциално уязвима. Един украински войник, участвал в битките край Курск, каза пред The ​​Telegraph, че отстъплението е станало през нощта на малки групи: „Много оборудване беше изоставено“, признава той.

Харди отбелязва, че руските атаки се извършват предимно от малки групи без много техническа поддръжка, тъй като ресурсите са ограничени. ЩЩурмовете с размер на рота (около 100 войници) вече са редки.

Наскоро Путин подписа указ за набор на още 160 хиляди души. Въпреки това, както отбелязва Харди, тези новобранци преминават минимално обучение - често не повече от месец:

„Това е съзнателен избор, който Русия прави, за да продължи натиска върху Украйна, да хвърли тези войски в месомелачката, без да губи време за възстановяване на качеството на силите, докато войната продължава. Сега основната задача на Украйна е да предотврати струпването на голям брой руски войски на едно място, което може да стане предпоставка за пробив на отбраната. Ключова роля за възпирането на агресора играе използването на дронове."

Според Харди, Украйна изцяло разчита на безпилотни системи, за да компенсира недостатъците в други области.

„Те се адаптираха добре към начина, по който Русия воюва“, каза експертът.

Най-четени