Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви мита за почти целия свят. Какво представляват обаче те и ще има ли световна търговска война и нова финансова криза?
Защо Тръмп налага мита?
Митата не са нещо ново за Тръмп. Той вече обяви мита към Европейския съюз, Китай и други държави по време на първия си мандат, като някои от тях не бяха отменени от Байдън и са все още в сила. Още в началото на този мандат той обяви мита към Мексико и Канада, които моментално предложиха да изпълнят условията, които Тръмп искаше за да отмени митата.
Според Тръмп голяма част от света се е възползвал от слабостта на администрацията на Байдън и търгува със САЩ при неизгодни условия за американците. Той счита, че много държави налагат мита на американски стоки, докато продават на американския пазар без съответните мита. Именно поради това обеща по време на кампанията да коригира това и да наложи т.нар. “реципрочни мита”.
Друга причина за митата е възраждането на американската индустрия. Тръмп смята, че евтиното производство от държави като Китай срива индустриалния потенциал на САЩ и за да има икономически смисъл да се произвежда вътре в държавата, трябва стоките идващи отвън да се облагат с мита. Стоманата е ключова според него, като освен икономически потенциал тя е и въпрос на национална сигурност заради ползата за военни цели. Именно към стоманата бяха насочени митата от първия му мандат и това е основен конфликт с Европейския съюз.
Оформя ли се световна търговска война след митата?
Повечето държави все още не са оформили своя отговор срещу митата на САЩ. Китай обещават да отвърнат с подобни мерки ако митата останат и вече има информация в медиите, че се готвят да ограничат продажбата на редки минерали, за които те са водещ производител.
Япония и Корея също се готвят да намерят алтернатива на американските пазари. Източник от Китай твърди, че трите държави искат да направят съюз против митата на Тръмп, но японското и корейско правителство отрекоха да е имало такива разговори.
Повечето държави се насочват към това да подкрепят собствената си икономика и да се оттеглят от търговията със САЩ, ако се наложи.
Какво означава това за Европа и България?
Европейският съюз представлява единен пазар, което значи, че отделните държави нямат право да преговарят за търговските споразумения с външни страни. Зависи изцяло от Европейската комисия и решението на Съвета какви действия ще предприеме ЕС спрямо САЩ. Засега Урсула фон дер Лайен е заявила, че ще има пакет от реципрочни мита, които вече бяха обещани. Относно новите мита на Тръмп тя каза, че е насреща за преговори да се премахват пречките към трансатлантическата търговия, но ЕС ще предприеме мерки да се защити, ако се налага. Преведено от чиновнически - засега ЕС няма намерение да приема условията на Тръмп и ще налага реципрочни мита, но ако нещата тръгнат на зле, ще има бързи преговори.
България също е зависима от решенията на ЕС, но при нас прекият ефект е ограничен. Износът ни към САЩ през януари 2025 година е бил на стойност 162 милиона лева, подобно на този от миналата година - 140 милиона лева. Това е относително малък обем, като за Република Северна Македония България има износ от 114 милиона лева през януари тази година и 128 милиона лева миналата година. Вносът е с подобни нива и значително под този, например, от Китай. Заплахата за България е по-скоро свързана с потенциалната глобална рецесия, за която заплашват някои експерти.
Какво следва?
От самото начало Тръмп е обяснявал, че според него масовото налагане на мита ще доведе до временни икономически трудности за САЩ. Той нарича случващото се “икономическа революция” и счита, че ако американците издържат на напрежението, ще спечелят търговската война и това ще позволи да започнат да се освобождават от дълга и другите си икономически проблеми.
Въпреки това винаги съществува опасността нещата да не се развият така, както той очаква. Републиканският сенатор Тед Круз вече изрази притеснение, че митата могат да излязат извън контрол и да предизвикат глобална рецесия, което ще навреди сериозно на глобалната икономика и съответно и на САЩ. Това не е без прецедент - едно от първите решения за налагане на масови мита на САЩ се случва по време на голямата депресия, като опит да се коригира тежката финансова криза. Митата се провалят катастрофално и влошават значително положението.
Днес Тръмп смята, че САЩ има силата да изтърпи и да обърне ситуацията в тяхна полза. Дали това ще се превърне в мащабна икономическа война - предстои да видим през следващите няколко седмици.