Първа национална конференция на тема „Подобряване на средата и начина на живот. Ролята на иновациите в намаляване на вредата“ се проведе в София с участието на експерти от сектора на бизнеса и медицината. Домакин и организатор на събитието беше „Сдружение България-Европа за всички“ с председател Борис Радев. Още с откриването на експертната среща, от Сдружението поставиха акцент върху нуждата от диалог и дебат за изграждането на по-благоприятна среда на живеене чрез приемането, насърчаването на развитието и прилагането на съвременните високи технологии с цел намаляване на вредата.
В дискусията с модератор Максим Бехар, главен изпълнителен директор на M3 Communications Group, Inc., участие взеха водещи експерти в областта на медицината, членове на Борда на директорите на БФБЛ, представители на бизнеса и IT сектора.
„Иновациите са двигател на прогреса. Аз лично много харесвам японската философия Кайзен и вярвам, че всяка промяна, всяка иновация, колкото и малка да е, може да доведе до големи подобрения за бизнеса и обществото като цяло. А развитието на технологиите и иновациите в различните сектори – от производство до медицина, ни дават възможност да правим именно това – да подобряваме живота си“, коментира Максим Бехар при старта на конференцията.
Сред участниците в срещата беше д-р Илиана Георгиева, дерматолог в естетична клиника Dr. Denkova Dermatology. Тя сподели своя опит и представи редица примери от своята практика като водещ специалист в областта на дерматологията, като също подчерта значимостта на иновациите в превенцията и намаляването на вредите върху организма. Тя акцентира, че през последните години се наблюдава една особено позитивна тенденция – все повече потребители обръщат сериозно внимание на грижата за кожата си. В този контекст е особено важно да отчитаме предвид рисковите фактори и вредни навици, и тяхното влияние върху кожата. „При пациенти, които по една или друга причина не се отказват от тютюнопушенето, съществуват някои по-малко рискови иновативни алтернативи. Според последните проучвания, бездимните продукти, като никотиновите паучове, нагряващите изделия, и електронните цигари (вейп изделия), при които липсва процес на горене, се свързват с отделяне на много по-ниски концентрации на вредни субстанции в сравнение с токсините в дима от стандартните цигари. Данните сочат, че при тях вредите върху здравето, респективно и върху кожата, са намалени. Наблюденията показват още, че тези бездимни изделия оказват и благоприятно повлияване върху рисковите биомаркери в човешкото тяло, свързани с развития на заболявания, ако човек продължи да пуши. Въпреки това, като специалист винаги препоръчвам пълно въздържане“, коментира д-р Георгиева.
Георги Руйчев, изпълнителен директор на Българския форум на бизнес лидерите (БФБЛ) посочи, че развитието на технологиите е ключово за развитието на всички индустрии. Като магистър-фармацефт и експерт с над 15 години опит в сферата на фармацията, той акцентира върху приноса на технологиите за прогреса на науката и медицината. „Ако преди 15 г. откриването на ново лекарство или лечение е отнемало средно 7-8 г. и изисквало инвестиция от милиарди, днес – благодарение на напредъка на науката и технологии, ваксината за Ковид например, бе създадена за по-малко от година“, каза г-н Руйчев.
Ираван Хира, опитен бизнес лидер и изпълнителен директор на Tiger Technology и член на Борда на БФБЛ, също коментира, че съвременните технологии винаги са движили света напред. Като едно най-разпознаваемите и уважавани лица на българския IT сектор, той подчерта значението на навлизането на AI (изкуствения интелект) във всекидневието и бизнеса, споделяйки, че изкуственият интелект може да се окаже ключово предимство за всеки един бизнес и да го изстреля напред, ако знае как да го използва правилно.
Приносът от прилагането на съвременните технологии в областта на медицината подчерта и д-р Александър Носиков. Като водещ кардиолог в Диагностично-консултативен център към УМБАЛ Аджибадем Сити Клиник Младост, той представи различни данни и статистика по отношение на развитието на някои основни заболявания у нас, като обърна внимание на профилактиката и превенцията, както и наличието на редица алтернативи за намаляване на вредното въздействие върху организма. Той сподели, че България е сред най-пушещите нации в Европа (1/3 от населението) и има какво да променим в това отношение. „Ще си позволя да дам пример с модела на Швеция, където например нивата на пушене са едва около 5%, на изключително ниско ниво, поради политиките, които се прилагат там по отношение на бездимните продукти, и по-специално т.нар. никотинови продукти за орална употреба (паучове). При употребата им също се отделят значително по-ниски нива на токсини спрямо традиционните продукти, при които има горене. Ако моделът на Швеция се приложи в други страни, анализите показват, че милиони животи биха могли да бъдат спасени в ЕС през следващото десетилетие, спрямо това пълнолетните пушачи да продължат да ползват традиционни продукти“, коментира д-р Носиков.
Мирослав Петров, изпълнителен директор в LEAD VISION и член на Борда на БФБЛ, сподели, че развитието на технологиите има своите позитиви и предизвикателства, но иновациите несъмнено правят живота ни по-лесен, дават шанс на бизнеса да надскочи многократно досегашните си възможности, а на потребителя – да пести време, което може да отдели на себе си и своето благосъстояние.
В края на дискусията председателят на „Сдружение България-Европа за Всички“ Борис Радев се ангажира да продължи диалога по темата за иновациите и подобряване начина на живот, както и по други теми от обществено и културно значение.