Защо косата побелява?

Защо косата побелява?

За причините и решенията ни информира д-р Маргарита Къчева, дерматолог, FEBDV

Пигментът в косата ни се произвежда от същото семейство клетки, които произвеждат пигмент в кожата ни: меланоцити. Те произвеждат пигмент и го предават на околните клетки в косъма, придавайки на косата цвят.

С течение на времето меланоцитите произвеждат по-малко пигмент, те не са толкова добри в пренасянето му в околните клетки и в крайна сметка броят на меланоцитите намалява. Интересно е, че това се случва с меланоцитите в косата, но не и в останалата част на кожата.

Основният фактор, движещ този процес е нашата генетика и варира в зависимост от етническата принадлежност, тъй като кавказците например, са склонни да посивяват преди хората от азиатски или африкански произход.

Кои са другите възможни причини?

 Освен възрастта може да има много причини, поради които косата на човек да започне да побелява:

  • Стрес – това е доказано в проучвания върху животни.
  • Дефицит на витамин В6, В12, биотин може да доведе до преждевременно побеляване на косата.
  • Медицински състояния, напр. нарушения на щитовидната жлеза, витилиго.
  • Някои лекарства, напр. някои химиотерапии.
  • Тютюнопушене – проучвания показват, че пушачите са два пъти и половина по-застрашени от преждевременно побеляване на косата. Механизмите, по които пушенето причинява побеляване на косата, обаче, не са напълно изследвани. Предполага се връзка с оксидативния стрес, причинен от генерирането на голямо количество кислородни радикали при пушачите. Този прооксидантен ефект на тютюнопушенето може да доведе до увреждане на клетките, произвеждащи меланин, меланоцитите. Тази теория е подкрепена от наблюдението, че меланоцитите в луковиците на сивата коса често са силно вакуолизирани, в резултат на повишен оксидативен стрес. Актуални клинични изследвания на т.нар. алтернативни продукти на пушенето показват, че при пълнолетните потребители на тези продукти (напр. нагреваеми бездимни изделия) се наблюдават благоприятни разлики в биомаркерите за излагане и биомаркерите за потенциална вреда, свързани със заболявания, причинени от тютюнопушенето, в сравнение с пълнолетните пушачи, ползващи конвенционални цигари. Това, обаче, не означава, че те са без риск и пълното въздържание е за предпочитане.

Можем ли да върнем времето назад?

Някои лекарства, докладвани в литературата, причиняват репигментация на косата. Те включват: противовъзпалителни средства (напр. псорален + UVA), витамини/минерали (напр. калций) и меланинови стимулатори (напр. латанопрост). Описани са случаи на използване на капки за очи с латанопрост поради глаукома, при които се наблюдава дифузна репигментация на косата. На пръв поглед това е доста обещаващо, но трябва да се постави в контекст, че съществуват само няколкостотин такива доклади, докато милиони хора са приемали тези лекарства по различни причини. Това, обаче, предполага, че има потенциал за промяна на хода на побеляването на косата.

В момента на пазара се предлагат „антиоксиданти“ за сива коса. Въпреки че е признато, че оксидативният стрес/задействащите фактори на околната среда допринасят за стареенето на меланоцитите, няма много доказателства по тази тема, които да подкрепят употребата на локални или таблетни антиоксиданти в борбата с побеляването на косата.

Консултирайте се с дерматолог, ако имате преждевременно побеляване на косата, за да се проведе скрининг за обратими причини, като хранителни дефицити и нарушения на щитовидната жлеза, навици и др.

 Нашият автор

Д-р Маргарита Къчева е специалист дерматолог с над 11 години опит в областта. Тя е единственият дерматолог в страната с диплома от Европейския борд по дерматовенерология (EBDV), чиято цел е задаване на висок стандарт на дерматовенерологичната медицинска грижа във всички европейски страни. Извършва прегледи и консултации в Аджибадем Сити Клиник, ДКЦ „Токуда“ и клиника „Евродерма“ на деца и възрастни пациенти с кожни и венерически заболявания, както и диагностика и оперативно премахване на доброкачествени и злокачествени кожни образувания.

Най-четени