Напредък в детските имунизации у нас отбелязаха УНИЦЕФ и СЗО

Докато в много страни от Европа детските ваксинации срещу морбили, коклюш и други заболявания остават под нивата отпреди пандемията, България отбелязва положителна тенденция, според новите данни на СЗО и УНИЦЕФ, публикувани днес, съобщиха от УНИЦЕФ България.

Според последните оценки за 2024 г. ваксинационният обхват у нас е сред най-високите в региона.

Отчита се добър обхват на шесткомпонентна ваксина (срещу дифтерия, тетанус, коклюш, хепатит В, хемофилус инфлуенце тип В инфекции и полиомиелит). Висок е обхватът и на имунизираните с комбинирана ваксина срещу морбили, епидемичен паротит и рубеола.

„Въпреки този напредък, както в много страни от региона, обхватът с трети прием шесткомпонентна ваксина и с втори прием комбинирана ваксина срещу морбили, епидемичен паротит и рубеола все още остава под препоръчителния праг от 95%, необходим за постигане на колективен имунитет“, коментират от УНИЦЕФ България.

В световен мащаб 89% от кърмачетата са получили поне една доза от ваксината срещу дифтерия, тетанус и коклюш, а 85% са приели и трите дози. Това означава, че през 2024 г., в сравнение с 2023 г., има 171 000 повече деца, получили поне една доза ваксина, и един милион повече деца, напълно ваксинирани – скромен напредък на фона на нарастващите глобални предизвикателства, посочват също от организацията.

УНИЦЕФ отчита като обнадеждаващ напредъка при по-новите ваксини, включително тези срещу ротавирус, хемофилус инфлуенце тип В инфекции и пневмококови заболявания. Посочва се, че от 14 юли т.г. Министерството на здравеопазването на България започна нова национална програма за безплатна ваксинация срещу Човешкия папилома вирус (HPV) за момичета на възраст от 10 до 15 ненавършени години и момчета от 10 до 14 ненавършени години. „Близо 150 момичета и момчета се ваксинираха в първите 24 часа от старта на програмата“, посочват от УНИЦЕФ и напомнят, че ваксините се поставят от общопрактикуващите лекари, от лекари педиатри и акушер-гинеколози.

Най-четени