Минималната сума при непълен стаж е 493,48 лв.
Българите работят все по-малко преди да излязат в пенсия. Мъжете, които през миналата година са получили пенсия за стаж и възраст, са работили средно по 35,1 години, показват данни на Националния осигурителен институт (НОИ). А жените, които през 2023 г. са получили първата си пенсия, са работили средно с една година по-малко от мъжете, или по 34,1 години.
Общо за мъжете и жените средният трудов стаж на тези, които през миналата година са получили първата си пенсия, е 34,6 години. Това е с близо година по-малко от трудовия стаж на хората, които са излезли в пенсия през предходната 2022 г. В рамките на четири поредни години трудовия стаж на хората, които излизат в пенсия, е намалял с близо година и половина. И то при положение, че ежегодно вдигат изискваните стаж и възраст за получаване на пенсия.
Постепенното намаляване на стажа преди получаване на първата пенсия се потвърждава и от други данни на НОИ. Средният стаж на хората, които взимат пенсия за стаж и възраст, към края на миналата година е доста голям - за мъже е 42,2 години, а за жените - 35,7 години. Това е значително повече от трудовия стаж на хората, които през миналата година са се пенсионирали. Данните показват, че през последните години има тенденция да намалява времето, през което хората работят, преди да излязат в пенсия. За сравнение, излезлите през 2019 г. в пенсия мъже са работили 37,3 години, а жените - 34,8 години. През последните четири години трудовият стаж на мъжете преди пенсиониране е намалял с повече от две години. При жените също има намаление на трудовия стаж, но то е значително по-малко - с около половин година. В резултат на тези тенденции разликата в трудовия стаж на мъжете и жените е намаляла до една година, докато преди години мъжете са работили значително по-дълго време от жените.
В данните на НОИ влиза трудовият стаж на хората, приравнен към трета категория труд. Тези, които са работили в условията на първа и втора категория труд за по-малко години реален труд получават повече години признат осигурителен стаж. При пенсиониране осигурителният стаж се превръща, като три години от първа категория или четири години от втора категория се зачитат за пет години стаж от трета категория.
Намаляването на трудовия стаж, въпреки ежегодното вдигане на изискваните стаж и възраст за получаване на пенсия, се дължи на редица причини. Например Кодексът за социално осигуряване дава възможност хората да купят осигурителен стаж, ако не им достигат до 5 години за пенсиониране.
През 2023 г. мъжете са придобивали право на пенсия за стаж и възраст при навършени 64 години и 6 месеца и наличие на 39 години и 4 месеца осигурителен стаж, а за жените са изисквали възраст от 62 години и 36 години и 4 месеца осигурителен стаж. За настоящата 2024 г. възрастта за пенсиониране на мъжете е повишена с един месеца, а за жените с два месеца, а необходимият стаж е вдигнат и за жените и за мъжете с два месеца. Но военни, полицаи, пожарникари, балерини и миньори имат право да излязат по-рано в пенсия. Много хора излизат в пенсия и без да имат необходимия пълен стаж. Кодексът за социално осигуряване дава възможност на хората, които нямат пълен стаж, да излязат в пенсия, ако имат не по-малко от 15 години действителен осигурителен стаж и са навършили 67 години. Размерът на пенсията при непълен осигурителен стаж не може да бъде по-нисък от 85 на сто от минималната пенсия за стаж и възраст. Това означава, че след повишението от 1 юли, в момента тази пенсия не може да е по-малка от 493,48 лв.
В София пенсиите са над 1000 лв.
Най-малко взимат в Кърджали
Най-високи са пенсиите в София. В столицата средният размер на пенсиите през август е 1038,54 лв., показват най-новите данни на Националния осигурителен институт. В София е по-голяма част от администрацията, в столицата са централите на банките, пенсионните фондове, застрахователите и на много големи компании с международно участие. Заплатите в столицата са най-високи и съответно пенсиите са най-големи.
На второ място по най-високи пенсии е област Бургас с 929,21 лв. В Бургас има рафинерия и пристанище, където заплатите са високи. Това води и до изплащане на високи пенсии в областта. На трето място по размер на пенсиите е Перник с 901,38 лв. Причината за високите пенсии в областта е близостта до София. Много хора от Перник работят в столицата, взимат високи заплати и съответно пенсиите им са големи. София, Бургас и Перник са единствените области на страната, в които средният размер на пенсиите е над 900 лв. Между 800 лв. и 900 лв. са пенсиите във Варна (средно 888,05 лв.), Стара Загора (884,95 лв.), Кюстендил (869,81 лв.), София-област (860,14 лв.), Враца (831,87 лв.), Пловдив (808,96 лв.), Ямбол (807,34 лв.) и Смолян (802,91 лв.).
Най-ниски са пенсиите в Кърджали (средно 656,46 лв.). Причината за това е, че в Кърджали голяма част от хората са били земеделски производители и са били осигурявани на малки суми преди да се пенсионират. Съответно и пенсиите им са ниски.
Вдовишките добавки с 25% по-високи
Средната сума е близо 220 лв.
Вдовишките добавки са нараснали с около 25% от 1 юли тази година, става ясно от данни на НОИ. От средата на тази година самите пенсии бяха увеличени по “швейцарското правило” с 11 на сто. Освен това размерът на вдовишките добавки беше увеличен от 26,5% на 30 на сто от пенсията на починалия съпруг, съпруга.
В резултат средният размер на вдовишките добавки от 1 юли е нараснал до около 220 лв. Последните официални данни на НОИ са за получаваните вдовишки добавки към края на миналата година. Общият брой на получаваните вдовишки добавки надхвърля 678 хил. Броят на жените, които получават вдовишки добавки, е пет пъти по-голям от мъжете вдовци с добавки към пенсиите. Причината за това е по-дългата продължителност на живота на дамите. Любопитно е, че броят на вдовишките добавки е значително по-голям от броя на хората, които ги получават. Това е така, тъй като, ако една дама е сключвала няколко пъти брак, има право на добавка за всеки от починалите съпрузи.
Вдовишките добавки на жените са по-големи от тези на мъжете. Причината за това е, че средната пенсия на мъжете е по-голяма от средната сума, получавана от пенсионерките. Към края на миналата година средният размер на вдовишките добавки е малко над 174 лв., като вдовиците са взимали средно по 181 лв., а вдовците - по 138 лв.
Жените получават пенсията си 7 години по-дълго време от мъжете
Жените получават пенсиите си средно седем години по-дълго време от мъжете, показват данни на НОИ. Средната продължителност на получаване на личните пенсии за осигурителен стаж и възраст е 23,3 години, като жените взимат пенсията си средно по 26,6 години, а мъжете - 19,7 години. Хората, които са работили в условията на първа и втора категория труд, взимат пенсиите си по-дълго време от тези с най-масовата трета категория труд, защото се пенсионират по-млади.
Данните на НОИ, че мъжете могат да харчат пенсиите си средно близо 20 години, а жените - близо 27 години, не означават, че средната продължителност на живота в страната е 85-90 години. Причината за това е, че много хора въобще не доживяват до пенсионна възраст. Те внасят осигуровки докато работят, удържат им вноски за пенсия от заплатата, но никога не взимат пенсия. Но голяма част от хората, получили пенсия, имат възможност да харчат парите си в продължение на много години.
Всеки трети в страната е пенсионер, показват данните на НОИ. Като тук не влизат само пенсиите за стаж и възраст, а всички видове пенсии, включително наследствени и инвалидни. В страната има малко над 2 млн. пенсионери, при 6,4 млн. души население. Това означава, че 31,5% от хората в страната са пенсионери. Ако анализираме само работещите хора, които внасят осигуровки, се оказва че съотношението на пенсионерите към работещите е 72,4%. Любопитно е, че през последните години делът на пенсионерите от цялото население на страната нараства. Причината за това е застаряването на населението и увеличаването на средната продължителност на живота. Същевременно съотношението на пенсионерите към работещите хора намалява, което е положителна тенденция. Сред причините за това е, че все повече хора работят, намаляват тези, които нито работят нито учат. Освен това все повече пенсионери също работят. Те работят, защото пенсиите им не са достатъчно високи за нормален живот без лишения.
Перник с най-много запори на пенсии
Броят на случаите нараства
В Перник има най-много запори на пенсии на фона на населението на областта, показват данни на НОИ. Явно в Перник е най-голям делът на пенсионерите, които не правят сметка на доходите и разходите си и трупат просрочени дългове към кредитори. В Перник пенсиите със запор към края на миналата година са 649. Това е съществен ръст от над 11 на сто спрямо запорите година по-рано.
Като цяло най-много запори на пенсии има в София - 2286 броя. Причината за това е, че населението на София е най-голямо и съответно броят на пенсионерите с просрочени дългове е най-голям. На второ място по брой на запорираните пенсии е Перник, а на трето място е Пловдив с 496 запора. Най-малко са запорите в Силистра, Търговице и Кърджали. Пенсиите в Кърджали са най-ниските в страната, но областта е сред тези с най-малко запори. Явно хората там правят по-добра сметка на парите си, за да не се стигат до просрочени дългове.
Броят на запорираните пенсии леко нараства през миналата година, показват данни на НОИ. Запорираните пенсии достигат общо 7524 броя.