Аржентина възкръсна - Божият крак и Енцо Фернандес донесоха 3 точки срещу Мексико (ВИДЕО)

Един от най-слабите треньори в кариерата на Лионел Меси Тата Мартино, който водеше Барселона с аржентинската легенда в състава само за един сезон (юли 2013 г. – май 2014 г.), не успя да спре Меси и сънародниците си от Аржентина да мислят за осминафиналите на световното първенство в Катар. Роденият в Росарио наставник изненада света с рецептата как се спира щурма на Меси – с петима защитници от известните тимове Монтерей, Пачука и Америка, на които заложи в стартовия състав по време на мача на Мексико срещу Аржентина от група С на световното първенство в Катар (Сезар Монтес, Нестор Араухо, Ектор Морено, Хесус Гаярдо...) Номерът му се получаваше до заветната 65-ата минута, когато един от тях направи само една грешка и Меси я наказа със силен шут по посока на вратата на Мексико. Вратарят Гийермо Очоа се протегна, но не успя да спре неизбежното, а Меси вкара. Лео хвърли целия стадион в екстаз, след като поведе Аржентина към победата с 2:0 в един тежък мач след блестящ пас на Анхел Ди Мария.
 „Не ме интересува къде съм роден. Искам да спра Меси да си осъществи мечтата да вдигне световната титла”, каза преди двубоя Тата и вероятно щеше да изпълни заветната си цел. Само желязната психика на двамата лъвове – Скалони и Меси не позволи това да се случи сега. Скалони направи цели 7 смени в състава, който започна и загуби от Саудитска Арабия с 1:2. Той остави на пейката Кристиан Ромеро, Леандро Паредес, Папу Гомес и двамата крайни защитници от първата среща - Науел Молина и Николас Таляфико. Вместо тях играха Лисандро Мартинес от Манчестър Юнайтед, халфовете Гуидо Родригес от Бетис и Алексис Мак Алистър от Брайтън, както и бранителите на Севиля Гонсало Монтиел и Маркос Акуня.
Треньорът на аржентинския национален отбор ръководи тима за първи път на 7 септември 2018 г. и след това го направи още 50 пъти, сред които се изправи срещу Мексико три пъти и спечели. Първият път беше на 16 ноември на стадион "Марио Алберто Кемпес", когато съперникът бе воден от Рикардо Ферети. Тогава единствените голове в мача отбелязаха Рамиро Фунес Мори и Исак Бризуела. След това, четири дни по-късно, двата тима се срещнаха отново, но на стадион Малвинас в Аржентина и резултатът се повтори, въпреки че головете бяха отбелязани от Мауро Икарди, две минути след първото полувреме, и от Пауло Дибала 42 минути след началото на мача. На 10 септември 2019 г., без Меси на терена и с Херардо Мартино като треньор на Мексико, Аржентина победи с 4:0 на стадион Alamodome в Сан Антонио, Тексас, САЩ.
И днес Скалони не искаше да губи. В първата част на срещата двата тима успяха да си разменят само по едно положение, благодарение на липсата на възможност за бърз футбол, която защитата на Мексико спъваше още около централната линия на терена. Само Лаутаро Мартинес имаше щастието да стигне по-близо до мексиканската врата, но не беше близо до гола.
В 65-ата минута обаче над 89 000 фенове по трибуните видяха как Меси говори с Господ, Марадона, баба си или кой знае с кого в небето, вдигнал победоносно двата си пръста. Той вкара гола, който върна духа на аржентинците и ги накара да мислят за победата. След попадението мексиканската схема 5-3-2 се пропука и позволи по-свободна игра за майсторите от Аржентина. Логично, в 87-ата минута след изпълнение на корнер един от аржентинските таланти, дебютантът на световни финали Енцо Фернандес вкара втория гол за успеха, разстрелвайки Очоа с фалцов удар. След това попадение камерите показаха резервната скамейка на Аржентина, на която селекционерът Скалони и помощникът му Пабло Аймар не спираха да плачат. Съдбата се отблагодари на смелите им очаквания и за гениалната мотиваторска идея да поканят семействата на футболистите да прекарат ден с играчите веднага след загубата от арабите.
Аржентина няма загуба в последните си 11 мача срещу Мексико. Тимът е отпадал в груповата фаза на световно първенство само веднъж от 1970 г. насам, а Мексико се класира на осминафиналите 7 поредни пъти до момента, но никога не е чупил прокобата на тази фаза на турнира и не е продължавал към ¼-финалите, включително и срещу България през 1994 г.
След днешната победа на Аржентина тимът е втори в класирането на група С с 3 точки, след Полша с 4. Саудитска Арабия е с 3 и е на 4-о място, а Мексико е последен с една точка.
На 30.11 Полша ще играе на живот и смърт с Аржентина, а в другия мач един срещу друг излизат Саудитска Арабия и Мексико.

Съставите на Аржентина и Мексико в днешната среща:

Аржентина: 23. Емилиано Мартинес, 8. Маркус Акуня, 25. Лисандро Мартинес, 19. Николас Отаменди, 4. Гонсало Монтиел, 7. Родриго де Пол, 18. Гуидо Родригес, 20. Алексис МакАлистър, 11. Анхел Ди Мария, 22. Лаутаро Мартинес, 10. Лионел Меси
Мексико: 13. Гилермо Очоа, 3. Сезар Монтес, 2. Нестор Араухо , 15. Ектор Морено, 23. Хесус Гаярдо, 24. Луис Чавес, 18. Андрес Гуардадо, 16. Ектор Ерера, 26. Кевин Алварес, 10. Алексис Вега, 22. Ървинг Лосано