След кратко прекъсване любимата детска поредица на малки и големи – „Златни детски книги” – продължава с ново заглавие, което е под номер 72 – „Възмездието на Кали. Диадемата на орангутана”.
За първи път издателство „Труд” включва два неиздавани романа. Те обаче отговарят на определението „класически”, защото са дело на прочутия автор на научнофантастични и приключенски романи – Петър Бобев.
По-малките читатели ще бъдат привлечени от екзотичните дестинации (Борнео, Индия), от прекрасните и много живи и убедителни описания на флората и фауната, от безбройните приключения на пълнокръвни и интересни герои. По-големите ще открият морални, екологични и философски въпроси и дилеми, чиято значимост сякаш нараства с времето. А мнозина ще се убедят, че фантазията на писателя, подобно на тази на Жул Верн, изпреварва времето, в което е написал тези романи - още през 1991 г. той говори за дисплеи, нанороботи, криотехнологии, психотронни индикатори, информационни банки на човечеството, хроночастици.
В „Диадемата на орангутана” се разказва за съществото Еор, дошло от друга галактика, поело мисия на Земята. Мозъкът му обаче е "настанен" в тяло на примат, което прави мисията му да опознае човечеството много трудна. По пътя си среща амбициозни авантюристи, фанатични мисионери, аборигени, ловци на глави, алчни търгаши, безскрупулни учени, готови да продадат всяко свое откритие. Част от откритията на чуждата цивилизация са откраднати и използвани за военни цели. Гостът от звездите е дълбоко разочарован: „Хората не са дорасли... Ще търся друг по-благороден разум...", е неговата тъжна констатация. Повече от 20 години от излизането на тази книга нищо не се е променило, дори се е влошило. Бобев звучи като истински пророк.
„Възмездието на Кали" представя екзотиката на Индия и на местните вярвания и суеверия. В нея има приключения, много интриги и напомня за филмите за Индиана Джоунс. Писателят вплита в разказа си тайнства, магии и пророчества, но не разчита на измислени вещици и магьосници, а е здраво стъпил на основите на местния фолклор. Изумително точно и подробно са предадени нравите и обичаите на Индия и то през очите на разнообразни по манталитет герои. Още в началото авторът отново поставя значим и в наши дни научен и етичен проблем. Чрез изкуствено създаване на месо ученият Рам Чандра се опитва да реши едновременно две задачи - изхранването на човечеството и отпадането на необходимостта да убиваш, за да оцелееш. В мечтите си той дори стига до там да вижда света без войни, защото вродената в човека агресия ще бъде овладяна.
„Възмездието на Кали. Диадемата на орангутана *Златни детски книги* № 72”, 288 с., цена: 11.99 лв.
За автора
Няколко поколения български деца и юноши са израснали с книгите на класика на българския приключенски жанр Петър Бобев, основателно наречен от мнозина „Българският Жул Верн”. Той е автор на над 30 приключенски и научнофантастични романа, излезли между 50-те и 90-те години на ХХ в., които имат разнообразен обхват и в географско, и в историческо, и в научно отношение. Книгите му са динамични и увлекателни. Емблематичен за писателя е романът му „Жрицата на змията”, превърнал се в любим за много деца – настоящи родители, баби и дядовци. Романите му дискутират хипотези от различни научни области – история, антропология, палеология, извънземни цивилизации, общество и др. Типично за творчеството му е акцентирането върху етичните въпроси, които поставят научните открития.
В историко-приключенския жанр създава творби като „Куцият дявол”, „Калиакра”, „Драгота – морски хайдутин”, „Вълчата царица”, „Горан – мечи побратим”, „Мечът на Атила”, „Позорът на Один”, „Тайната книга”, „Галатея”, „Гладиаторът“ и др. Автор е на научнофантастични книги като „Белият лоцман”, посветена на отношението между делфина и човека (по действителен случай, отразен в научнопопулярния печат), с която става популярен и в чужбина, „Тигрицата на океана” – с която се връща към темата на „Белият лоцман”, „Камбо” (1984) – за шимпанзе, което е усвоило езика на глухонемите.
Петър Бобев е родоначалник и класик на приключенския жанр в българската литература. Неговият герой най-често е пътешественик, попаднал в екзотична среда и въвлечен в приключение заради научните си занимания. Такива са романите му „Отмъщението на мъртвия инка”, „Опалите на Нефертити”, „Боа и диаманти”, „Драконът от Луалаба”, „Каменното яйце”, „Разум в бездната” и др. Героите му – добри и лоши, олицетворяват конфликта между научното, миролюбивото и алтруистичното мислене и поведение и закостенялото, агресивно, алчно и егоистичното. Сблъсъкът между тях става в екстремна екзотична среда – джунгла, пустиня, океанска бездна.
Петър Бобев е биолог по образование и агроном по професия. Роден е на 9 август 1914 г. в Горна Оряховица. Завършва Агрономо-лесовъдния факултет на Софийския университет, след което дълги години работи като агроном в различни градове на страната. Започва да пише късно, когато е почти на 40 години. Започва да публикува в началото на 50-те години в периодични издания за деца – сп. „Дружинка” и „Пламъче“ и в. „Септемврийче”. Негов откривател и „кръстник” в литературата става Ран Босилек, а редактор на първата му книга е не друг, а Ангел Каралийчев. Първите му книги са сборници с приказки и разкази за най-малките.
Вълнува се от постиженията на науката и най-вече на биологията, екологията, космическите изследвания, лазерните технологии и кибернетиката. Познанията му в различни области на естествените науки – география, зоология, ботаника, етнология и история правят книгите му максимално прецизни от научна гледна точка, даваща на младия читател познание на доста високо равнище на границата между научнопопулярното и строго научното.
Писателят умира на 26 април 1997 г.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш