Грешка е включването на замъка в Равадиново към 100-те национални исторически обекта

Техническа и персонална грешка е включването на готическия замък атракцион в книжката със 100-те национални исторически обекта. Това обяви в предаването „Тази сутрин” по bTV изпълнителният секретар на съюза Венцислав Удев.

Социалните мрежи гръмнаха от възмущение, след като на корицата на книжката, на която туристите събират печати от 100-те национални туристически обекта, се появи замъкът в Равадиново.

От тези книжки са отпечатани 1800 броя и те ще бъдат изтеглени, обеща Удев. Идеята била да се предложи на замъка да се рекламира в книжката срещу заплащане, но на вътрешните страници. Служител на туристическия съюз на своя глава изпратил писмото на собственика на атракциона Георги Тумпалов и решил да го постави на първа страница срещу 3000 лв. Той бил наказан с административна санкция.

"Персонална грешка бе това. Наказан е служителят, който я е направил. Бяхме подписали договор и имахме уговорка да е на вътрешна страница. Отпечатването е спряно. Първите 600 книжки са пристигнали в склада", заяви Удев.

"Не сме искали да изместваме нито Рилския манастир, нито храма "Александър Невски" от класацията. Получихме писмо от Българския туристически съюз за включване в семейството на "Стоте национални туристически обекта". Ние изпълнихме това, което е в рамките на закона и което съответства на правилата, по които те работя"“, добавя управителят на замъка, който макар и да не е напълно завършен, е една от най-големите туристически атракции в България.

Управителят на замъка Янко Кръстев отново показа писмото и обяви, че те са спазили всички правила и процедури. Относно обвиненията, че замъкът е кич, той напомни, че проектът и инвестициите са частни.

Професорът по културна антропология Ивайло Дичев обяви, че е масова практика последните години да се строи такъв „кич”. "Кичът е имитация, нещо което се прави бързо и евтино", уточни той. Според проф. Дичев по-големият проблем, е че подобни бутафорни проекти се финансират с евросредства. Той даде за пример палатките и манекените в село Мезек в Родопите и „античната стена” от пластмаса в Раднево, както и пясъчник с пластмасови черепи, за които момичета, наети за целта от общината, разказват, че са жертвоприношения.

Археологът проф. Николай Овчаров обясни, че тези проекти са т. нар. „меки мерки”, за които настоявал Европейски съюз. Той призова да не се омаловажава реставрацията на много исторически обекти с евросредства. Той даде за пример проектите, по които е работил, като Перперикон и Велики Преслав, както и възстановяването на две църкви във Велико Търново.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Новини