Инвестицията е за близо 28 млн.лв, а държавата „загърби“ възстановяването на видинското индустриална зона
Със символична "първа копка" днес бе дадено началото на изграждането на индустриалния парк "Видин-юг". В публично-частно партньорство между Община Видин и оператор „ВН Инвестзон“ паркът ще се изгражда на територията на бившия химически комбинат във Видин „Видахим“, който безславно бе закрит и приключи работа преди повече от 20 години. Инвестицията е за близо 28 млн.лв, а държавата „загърби“ възстановяването на видинското индустриална зона, разположена на брега на Дунав, в непосредствена близост до „Дунав мост 2“. Проектът за изграждането на Индустриалния парк „Видин-юг“ се реализира със средства от Плана за възстановяване и устойчивост. Всички дейности по проекта трябва да приключат в рамките на 350 дни от подписването на договора, но не по-късно от 30 юни 2026 година.
Символичната копка бе направена от кметът на Видин д-р Цветан Ценков и представители на Министерство на иновациите и растежа и на фирмата „ВН Инвестзон“. Водосвет отслужи видинският митрополит Пахомий.
"Индустриалният парк е създаден през 2023 година със собственик и оператор „ВН Ивестзон“ ООД. Община Видин е партньор по проекта, каза Цветомира Илиева, изпълнителен директор на индустриален парк "Видин-юг". Тя допълни, че „Видин юг“е разположено върху част от терена на бившия завод за гуми "Видахим" и е един от проектите по Плана за възстановяване и устойчивост.
Паркът е разположен върху 608 дка, като в него трябва да бъде изградена изцяло нова ВиК мрежа за питейно-битови, противопожарни и технологични нужди. Тя ще се захранва с вода от съществуващ собствен източник в южната част на парка в близост до река Дунав. Проектът включва също пълна реконструкция на пътната мрежа на територията на парка, както и довеждащата инфраструктура към него. Предвижда се пълна подмяна на цялата електрическа инсталация, осветлението и системата за заземяване, както и добавяне на табла за управление, кабелни шахти, трансформатори и 4 зарядни станции за електромобили, каза още Цветомира Илиева. Чрез изграждането на тази съвременна индустриална зона, Видин прави решителна крачка към създаването на благоприятна среда за инвестиции, развитие на местната икономика и задържане на младите хора в региона. С изпълнението на проекта ще бъдат разкрити и първите 50 работни места, което поставя реален старт на процеса по възстановяване на икономическата активност в града, допълни Илиева.
В плановете за развитие на парка са заложени създаване на условия за осъществяване на производствени дейности с висока добавена стойност, икономическа ефективност и качествени условия за труд, които биха допринесли за подобряване на социалното и икономическо развитие на община Видин и региона, каза кметът на града д-р Цветан Ценков. За първи път Община Видин участва като партньор в публично-частно партньорство, като договорената стойност с Община Видин е в размер на 2 937 351,98 лева., средствата от които са собствено финансиране, както и по ПВУ.
Той допълни, че за да се стигне до тук, на мен и на Борислав Лоринков ( собственик на приватизираният за 1 лев химически комбинат „Видахим“) ми отне 22 години, за да се върнем в групата на модерните индустриални зони и Видин отново да стане проспериращ индустриален град и тук да се настанят световни компании".
Видин заедно с още 10 индустриални зони, основно в Северна България и паркове получиха финансиране безвъзмездно с близо 207 млн.лв, обяви официално през юни м.г. Министерството на иновациите и растежа. Те получиха безвъзмездно финансиране в размер на близо 207 млн. лв. Средствата са от Плана за възстановяване и устойчивост по „Програма за публична подкрепа за развитието на индустриални райони, паркове и подобни територии и за привличане на инвестиции („AttractInvestBG“)“, съобщиха от икономическото министерство.
По процедурата, обявена от Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност” към Министерството на иновациите и растежа, кандидатстваха 20 проекта със заявено финансиране в размер на близо 384 млн. лв.
От Видин кандидатстваха две фирми – държавната „Индустриален парк“, която не бе класирана и не получава финансиране и частната „ВН Инвестзон“ ООД с проект „ Развитие на индустриален парк "Видин юг", която бе класирана и получи близо 28 млн. лв финансиране ( 22,4 млн.лв. безвъзмездна помощ и 5,6 млн.лв собствено финансиране).
Индустриалният частен видински парк/зона на практика не съществува, но разполага с терен и собственост на територията на бившия химически комбинат „Видахим“.
В проектното си предложение частното дружество „ВН Инвестзон“е записало, че ще модернизира индустриален парк „Видин-юг“. Проектът е различен от този на държавната „Национална компания индустриални зони“, която също има парк във Видин. Идеята е за ремонт на вътрешни за парка пътища и алеи, рехабилитация на железопътната линия и на водоснабдителните източници, изграждане на фотоволтаични паркове и системи за съхранение на произведената енергия. Паркът е на площ от 608 дка.
Защо видинския държавен „Индустриален парк“ не получи финансиране по Πлaнa зa възcтaнoвявaнe и ycтoйчивocт? Този въпрос зададе Труд през септември м.г., когато на посещение във Видин бе министърът на икономиката и индустрията д-р Петко Николов.
Министър Николов тогава съобщи, че ще посети за първи път „Индустриалния парк“в Северната промишлена зона на Видин и е подготвен за това, което ще види като състояние на инфраструктурата,което определи като „страшно“, защото е бил директор на Националната компания „ Индустриални зони“. На въпроса, с какво е било по лошо предложението, което не е класирано на държавната фирма „Индустриален парк“-Видин, от това на частната фирма „ВН Инвестзон“ ООД, стопанисваща индустриален парк "Видин юг", която получава европейско финансиране, министър Николов каза: „ че не е запознат с проектното предложение за частния индустриален парк разположен на територията на бившия химически комбинат във Видин. И не може да отговори, защото оценяването е извършено от друго министерство, министерство на иновациите и растежа.“
За разлика от частния парк, Видинската индустриална зона е създадена в далечната 1983 години, на брега на река Дунав, на територията има пристанище и ж.п линия. В годините се преименува многократно от Безмитна зона, Свободна зона, до сегашната Индустриална зона и Индустриален парк.
В тези повече от 40 години тя така и не заработи ефективно. Факт е терена и изградената административна сграда, която пустее, защото в нея работи персонал, който се брои на пръстите на двете ръце. Има изградени няколко халета, но в тях няма вода и се помещават малки видински фирми.
Всяко правителство в годините обещава във видинската зона да се изсипе рога на изобилието и зоната да се изгради в съвременен европейски вид, но всичко остава предизборно обещание и се забравя с падането на всяко следващо българско правителство.
Днес огромният терен на базата, включващ открити и закрити халетата, административна сграда, пристанищния комплекс, ж.п линия -пустеят. Работи единствено базирана в базата бензиностанция, наето са едно хале от малка видинска фирма.
Видин днес даде старт на изграждането на нова частна индустриална зона. На терен, който в годините на социалзма се издигаше гордостта на българската индустрия- химическия комбинат „Видахим“, произвеждаш автомобилни гуми и полиамидни влакна, имащ собствен ТЕЦ, пристанище и ж.п линия, научен институт. В него работеха близо 8 000 души. В годините на прехода -всичко бе затворено, разграбено и разпродадено и ликвидирано, унищожено. Накрая продадено за 1 лев, със задължения от близо 64 млн.лв. И така до днес.
Когато е факт е стартът за изграждането на частният индустриаелн прак „Видин-юг“ с безвъзмездно финансиране от европейските фондове за над 22,4 млн.лв. и самофинансиране на частното дружество за близо 5,6 млн.лв.
Какво ще се случи в бъдеще, ще заработи ли и кога новият индустриален парк, ще дойдадат ли големите инвеститори във Видин -едва ли днес някой може да прогнозира. Можем само да се надяваме.