Прогнозите на "Стратфор" за следващите 10 години: Русия се срива, проблеми за Германия, четири Европи

Автор: Труд
Прогнозите на "Стратфор" за следващите 10 години: Русия се срива, проблеми за Германия, четири Европи

Частната фирма за стратегически проучвания Strategic Forecasting, позната още като Stratfor ("Стратфор"), публикува прогнозите си какво ще се случи по света през следващите 10 години, информира Independent.

Докато международните аналитици се опитват да предположат големите събития за 2016 година, в Stratfor вярват, че са разпознали основните течения за следващото десетилетие.

Компанията смята, че светът ще стане много по-опасно място, мощта на САЩ ще намалее, а много други страни ще преживеят хаос и катаклизми.

Русия се срутва

„Няма да има бунтове срещу Москва, но способността на Москва да контролира Руската федерация ще намалее и ще остави вакуум. Отделните парченца от Федерацията ще са това, което ще остане в него.“

Санкциите, намаляването на цените на горивата, нестабилността на рублата, увеличаващите се военни разходи и вътрешното разединение ще отслабят здравия захват на централизацията в най-голямата държава в света.

Русия няма да се разцепи официално, но силата на Москва може да отслабне до степен да се обособят множество полу-автономни региони, които дори може да не се разбират добре помежду си.

„Слабо вероятно е Руската федерация да оцелее в тази си форма.“

САЩ ще трябва да охранява ядрените оръжия на Русия

Руската ядрена инфраструктура е разпръсната на огромна географска площ. Ако политическото разкъсване се случи, това би означавало, че ядрените оръжия могат да останат във вакуума.

Битката за контрола на руските ядрени оръжия ще е „най-голямата битка на следващото десетилетие“, твърдят от Stratfor.

„Вашингтон е единствената сила, способна да се справи с подобен проблем, но няма да може да наложи такъв контрол, който да контролира всички военни постове и да гарантира, че нито една ракета няма да бъде изстреляна.“

Германия ще има доста проблеми

Икономиката на Германия е зависима от износа и безспорно се възползва от либерализацията на търговията по целия европейски континент - с помощта на ЕС и еврото, но това означава и че страна има най-много какво да губи от влошаване на ликвидността на еврото и нарастващата вълна евроскептицизъм.

Вътрешното потребление не може да компенсира спада в германския износ или очакваното намаляване на населението. Резултатът ще е стагнация.

„Очакваме Германия да премине през сурови икономически обрати през следващото десетилетие“, казват анализаторите.

Полша ще стане лидер

На изток от Германия, нещата няма да са толкова зле.

„В центъра на икономическо разрастване и нарастващо политическо влияние ще бъде Полша“, се казва в доклада.

Населението на Полша няма да намалее толкова, колкото в останалите европейски икономики. Фактът, че най-голямата и проспериращата държава в региона ще е на руската западна граница, също е основа за страната да набере повече икономически и политически престиж и да бъде желан съюзник.

Ще има четири Европи

До скоро на ЕС се гледаше като на невъзможно да бъде спряна сила, без политически и икономически бариери между страните и с изчезването на национализма и регионализма в континенталната политика.

Но след 10 години това ще е далечен спомен. Докладът твърди, че Европа ще се раздели на 4 – Западна Европа, Източна Европа, Скандинавия и Британските острови. Те ще продължават да споделят някои общи блага, но далеч няма да са толкова близко свързани, колкото преди.

„Европейският съюз може да оцелее в известен смисъл, но европейските икономически, политически и военни отношения ще бъдат основно двустранни и в много малко случаи ще включват много партньори. Някои страни вероятно ще продължат да са част от един силно модифициран ЕС, но това няма да дефинира общото състояние на континента.“

Турция и САЩ трябва да бъдат близки съюзници, но по неочаквана причина

Някои арабски страни са в състояние на "свободно падане" и докладът не предвижда хаоса да спре скоро. Най-много ползи от това ще има Турция, силна и сравнително стабилна страна в региона, която се простира от Черно море до Сирия и Ирак.

Турция ще се опитва да избягва да се намесва в конфликтите по границите, но неизбежно ще трябва. Преимуществата на Анкара пред съседите й ще я направят важен съюзник в областта.

Но Турция ще иска нещо в замяна – фронтова линия срещу агресивна и силна страна от другата страна на Черно море, която има и военни бази в съседна Армения. Турция ще иска помощ от САЩ за да премахне Москва от задния си двор.

„Турция ще продължи да има нужда от САЩ по политически и военни причини“, пише в доклада, „САЩ ще се задължи да участва в съюз с Анкара, но не очаква да бъде задължена да вземе пряко участие в кампания за обуздаване на Русия. Щатите не очакват Турция да иска от тях военна роля в конфликта и самите те не желаят подобно нещо. Но със сигурност ще има някаква форма на кооперация за овладяване на Черно море“.

Китай ще се изправи пред сериозен проблем

И Китай ще бъде изправен пред трудно десетилетие със забавянето на икономическия растеж, което ще доведе до широко недоволство към комунистическата партия. Но партията няма да се либерализира, което означава, че за да пордължи да съществува и да контролира населението, единственото, което ще може да направи, е да увеличи вътрешния натиск в страна.

Пекин също ще се изправи пред друг, вероятно още по-голям натиск. Икономическият растеж на Китай не е разпространен равномерно. Крайбрежните градове процъфтяват, но във вътрешността на страната има по-малък достъп до външните пазари и е по-беден. Проблемът само ще се влошава с продължаващата урбанизация.

Както отбелязва докладът, регионалните сблъсъци са двигател на политически хаос в цялата китайска история, по-скоро е невероятно, но има „вероятност политиката на Пекин за прехвърляне на богатства от брега към вътрешността на страната, да предизвика политически бунтове“.

Япония ще се превърне в азиатската военноморска сила

Японската може да се проследи като традиция много векове назад, а и като островна държава е зависима от вноса на някои стоки. Китай е в процес на изграждане на съвременен морски флот и може да стане още по-агресивен в контролирането на плавателните пътища в Китайско море и Индийския океан, от които Япония зависи.

Япония няма да има друг избор, освен да покаже сила в региона и защити маршрутите си за доставка. С намаляваща мощ на САЩ, ще трябва да се справи сама.

„В момента разчита на САЩ за да си гарантира достъп“, казват прогнозите, „Но като имаме предвид, че американската намеса в чужди конфликти ще намалее, а и САЩ не разчита на вноса, Токио не може да разчита особено много на тях. Затова и японците ще вложат във военноморските си сили в следващите години".

Островите в Южнокитайско море няма да са причина да започване на война

Местните сили ще решат, че споровете за островите в Южно Китайско море не са предпоставка за военен конфликт, но това със сигурност ще е симптом на достигане на критична маса.

„Битката за маловажни острови, които нямат особена себестойност и са енергийно нерентабилни, няма да е най-ключовото нещо в района. По-скоро ще се разиграе старата игра между трима - Русия, една залязваща сила, ще загуби възможността да защитава военноморските си интереси. Япония и Китай ще са заинтересувани от преразпределяне на новите територии и няма да позволят на другата страна да ги получи“

Опасно напрежение ще се завърне в Източна Азия, дори да не е в резултат на въоръжен конфликт в Южнокитайското и Източнотокитайско морета.

Ще има 16 мини-Китай

Китайската икономика ще се свие и размерът на производствената продукция ще намалее. А това всъщност е добра новина за няколко други държави. Нуждата от работна ръка ще се прехвърли на 16 други развиващи се страни, с обща популация от 1 милиард и 150 милиона души.

Докато растежът на Китай се забавя и това ще доведе до непредвидими политически и икономически последствия за страната, Мексико, Никарагуа, Доминиканската република, Перу, Етиопия, Уганда, Кения, Танзания, Бангладеш, Мианмар, Шри Ланка, Лаос, Виетнам, Камбоджа, Филипините и Индонезия ще се облагодетелстват с нарастването на нуждата от работна ръка, което ще се прехвърли към тях.

Мощта на САЩ ще намалее

Тъй като светът ще става още по-хаотично и непредвидимо място през следващите 10 години, отговорът на събитията от САЩ ще е да реагират по-разумно на събитията и няма да имат толкова активно лидерство в разрешаването на световните проблеми.

Развиващата се икономика, вътрешната продукция на енергия, намаляването на износа и поставянето на безопасността на американците на основно място ще изолира страната от световните кризи.

„Съединените щати ще продължат да бъдат главна икономическа, политическа и военна сила в света, но те бъдат по-малко ангажирани с външни за тях проблеми от преди“, тъврдят анализаторите, „Светът ще е много хаотичен, със смяна на режимите в много региони. Единствената константа ще е непрекъснатата и съзряла сила на САЩ, сила, която ще е много по-малко видна и която ще е използвана много по-рядко в следващото десетилетие“.

Най-четени