„Колосални“ експлозии изпълниха небето в Сирия. Твърди се, че израелски удари са били насочени към военни обекти, а взривовете са регистрирани от сензори за земетресения, пише Daily Mail.
Военна наблюдателна група каза, че израелските удари са били насочени към военни обекти в крайбрежния регион на Сирия Тартус.
„Израелските военни самолети нанесоха удари“, насочени към редица обекти, включително единици за противовъздушна отбрана и „ракетни складове земя-земя“, каза Сирийската обсерватория за правата на човека, като твърди, че това са „най-тежките удари в крайбрежния регион на Сирия от началото на бунтовете през 2012 г.
Твърди се, че експлозията е била толкова голяма, че е измерена като магнитуд 3,0 на сеизмичните сензори.
Тартус е бил местоположението на една от двете военни бази на Русия в Сирия и е бил използван като военноморска база, както и като склад за боеприпаси.
Огромният взрив, както и вторичните взривове, могат да показват наличието на голям обем складирано въоръжение.
Драматични видеоклипове, споделени в социалните медии, показаха огромна ярка светкавица, последвана от няколко експлозии, които изпратиха огромен гъбен облак дим във въздуха.
A Massive Explosion seen in Northwestern Syria near the City of Tartus, following an Israeli Strike against a Munitions Depot; with the Explosion reported to have been so large, that it measured as a 3.0 Magnitude Earthquake on nearby Seismic Sensors. pic.twitter.com/i1jC1vNjVJ
— OSINTdefender (@sentdefender) December 15, 2024
Руското външно министерство съобщи по-рано, че е евакуирало част от дипломатическия си персонал от Сирия седмица след падането на Башар ал-Асад.
Според изследователя Ричард Кордаро експлозията е била открита от магнитометърна станция на 820 километра в Исник в Западна Турция.
Той добави, че сигналът се е разпространил приблизително "два пъти по-бързо" от този на обикновено земетресение.
Военноморска военна база е създадена за първи път от Съветския съюз в Тартус през 1971 г.
До 2017 г. съоръжението е класифицирано като „Пункт за материално-техническа поддръжка“, а не като база, и е единствената входна точка на Русия към Средиземно море.
Центърът е използван за доставка на въоръжение и доставки, тъй като Русия се намеси в сирийската гражданска война през 2015 г.
Путин нареди разширяването на базата през 2017 г., след като Асад даде безплатно съоръжението под наем за 49 години в замяна на това да му помогне да остане на власт.
Русия също управлява база в Хмеймим през 2015 г., ползвайки съществуващо гражданско летище близо до пристанищния град Латакия.
Смята се, че съоръжението е добре защитено, с периметри за сигурност и противовъздушна отбрана с обхват до 250 километра (155 мили), според руските държавни медии.
Въпреки че руската армия не публикува числа за разгръщане, анализаторите смятат, че броят на войниците, разположени там, значително е намалял след инвазията на Путин в Украйна.
В сряда говорител на Кремъл каза, че Москва поддържа контакт с новите власти в Сирия относно бъдещето на техните бази.
Въздушните удари сега повдигат повече въпроси за бъдещето на руските активи в страната, включително военното летище Хмеймим.
След 11-дневна офанзива бунтовническа коалиция, доминирана от ислямистката групировка Хаят Тахрир ал-Шам (HTS), свали от власт Ал-Асад, който избяга в Русия заедно със семейството си.
Русия беше един от основните поддръжници на Ал-Асад по време на Гражданската война в Сирия, осигурявайки войски и жизненоважна въздушна подкрепа от 2015 г., за да отблъсне настъпващите бунтовници и да укрепи подкрепата за баасисткия диктатор.
JUST IN: Israel continues to conduct airstrikes in Syria. pic.twitter.com/06nQDxz3Fw
— BRICS News (@BRICSinfo) December 15, 2024
Бившият президент трябваше да бъде убеден от руското разузнаване, че ще загуби битката и трябва да напусне страната, докато опозиционните сили маршируват към Дамас.
Източници казаха за Bloomberg, че вече са в ход преговори, за да се гарантира, че руските сили могат да останат във военноморското пристанище в Тартус - единственото средиземноморско пристанище на Русия.
Сателитни изображения, направени по-рано тази седмица, все пак показаха, че Русия, поне засега, е изоставила военноморската си база в Тартус след падането на Дамаск на 8 декември.
Пет военни кораба бяха заснети в пристанището миналата седмица, но бяха напуснали до понеделник.
Това идва, след като САЩ проведоха преки преговори с бунтовническите сили и настояха новото правителство да унищожи химическите оръжия на страната.
Наим Касем, ръководителят на подкрепяната от Иран терористична група Хизбула, призова новия сирийски режим да не нормализира отношенията с Израел, добавяйки, че ливанската въоръжена група е загубила маршрута си за доставки през Сирия.
По-рано миналата седмица Геир Педерсен, специален пратеник на ООН за Сирия, каза, че израелските въздушни удари в Сирия са „много обезпокоително развитие“ и трябва да спрат.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш