FT: Украинските спецслужби се чувстват безнаказани в Русия

СБУ е по-голяма от МИ5 и Мосад

Ликвидацията на началника на Войските за радиационна, химическа и биологична защита на руските въоръжени сили генерал Игор Кирилов за пореден път показа колко мощни и ефективни станаха украинските спецслужби по време на войната. По специално СБУ, за която се смята, че е автор на тази операция, пише Financial Times.

Някога службата беше съсредоточена основно върху вътрешните работи, но след инвазията на Русия в Украйна през 2014 г. тя стана активна в окупирана територия и в Русия. Тази тенденция се засили през 2022 г., се посочва в публикацията.

Сред основните постижения на СБУ във войната срещу Русия FT припомня взривяването на Кримския мост през 2022 г. и неутрализирането на руския Черноморски флот с плаващи дронове. Но СБУ също така провежда операции за ликвидиране на враговете на Украйна.

СБУ има свои собствени агенти, действащи в Русия, но за извършване на саботаж и покушения те вербуват и руснаци, които се противопоставят на режима на Владимир Путин, разкрива офицер от службата пред Financial Times.

Въпреки че и СБУ, и ФСБ наследяват съветския Комитет за държавна сигурност - КГБ, украинското разузнаване, съдейки по резултатите от действията си, днес е по-ефективно. Русия трудно се противопоставя, казва пред американското издание специалистът по руското разузнаване Андрей Солдатов, старши сътрудник в Центъра за анализ на европейската политика.

„ФСБ е много добра в разследването на вече случилото се, но не е много добра в събирането на разузнавателна информация за това какво може да се случи. Това е различен набор от умения. За да предвиди какво се случва, разузнавателната служба трябва да е много добра в събирането на информация, тоест трябва да има доверие, трябва да има ефективен обмен на информация нещо, което не се наблюдава сред руските служби“, обяснява Солдатов.

СБУ „събра много контраразузнавателна информация и данни“ за лидерите на руските въоръжени сили и разузнавателните служби, казва депутатът от Върховната рада Валентин Наливайченко, който два пъти е оглавявал разузнавателната служба. Тя, по думите му, е намерила начини да внедри къртици, да хакне комуникации на вражеска територия и да идентифицира уязвимости в руската разузнавателна мрежа.

По време на войната руските специални служби не са извършвали големи операции на украинска територия, въпреки че очевидно са се опитвали: СБУ съобщи през май, че е предотвратила опит за убийство на Владимир Зеленски. Съобщава се и за неуспешен опит за ликвидиране на началника на Главното разузнавателно управление Кирил Буданов.

Част от ефективността на СБУ се дължи на огромните й размери, по ирония на съдбата резултат от съветското наследство. С повече от 30 000 служители и дори още повече агенти на свободна практика, службата е почти толкова голяма, колкото ФБР с неговите 35 000 агенти. Това е повече от седем пъти повече от британската служба за вътрешна сигурност МИ5 и повече от четири пъти повече от израелския Мосад.

„СБУ има огромна власт – някои биха казали твърде много власт“, ​​казва западен дипломат пред FT.

По думите му, от много години агенцията е критикувана за липсата на сериозни реформи, за които призовават партньорите на Украйна - САЩ, ЕС и страни от Г-7. Но по време на войната с Русия Западът остави настрана оплакванията си и засили връзките и обмена на разузнавателна информация. СБУ установи особено тесни връзки с ЦРУ, което инвестира милиони долари в програми за обучение на украински агенти.

След покушението срещу ген. Кирилов, Юрий Котенок, популярен руски военен репортер и блогър, написа, че украинските 
разузнавателни служби „се чувстват напълно безнаказани в Русия“.

„Фактът, че врагът почти открито се хвали с това, е доста симптоматичен“, констатира той.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа