Близо 120 000 млади българи затънали в борчове и с образувани изпълнителни дела

Близо 120 000 млади българи затънали в борчове и с образувани изпълнителни дела

Близо 120 000 млади българи са задлъжнели и имат образувани изпълнителни дела. Тревожната статистика изнесе частният съдебен изпълнител Станимира Данова, която част от Камарата на частните съдебни изпълнители. 

Според данните, длъжниците между 18 и 20-годишна възраст са 4 000, 36 000 са тези между 20 и 25 години, а в категорията до 30-годишна възраст са над 80 000, уточнява Данова.

В момента тя води обучения по финансова грамотност в училищата във Варна, организирани в рамките на Националната кампания „Управление на лични финанси и кредити - основни правила и информирани решения“. Инициативата е Камарата на частните съдебни изпълнители и има за цел да повиши финансовата култура сред младите, които с нетърпение чакат да станат на 18 години, за да теглят пари от банки или фирми за бързи кредити. 

Лекциите на Камарата са насочени към ученици от гимназиален етап, тъй като сред тях вече има пълнолетни, което им дава правото да дърпат пари от съответните институции съвсем законно, каза още Данова.

От Камарата на ЧСИ отбелязват, че младежите често теглят заеми, за да поддържат атрактивен стандарт на живот, но изпитват затруднения с месечните вноски, тъй като работят на нископлатени позиции или сезонно. Ниската финансова култура води също така до подписване на неизгодни договори, което задълбочава дълговите проблеми и се получава омагьосан кръг.

Младите често дърпат кредити за екзотични почивки, нови мобилни телефони, скъпи маркови дрехи или маратонки, за да демонстрират висок жизнен стандарт в социалните мрежи или сред приятелите си, но нямат редовни и стабилни доходи, с които да изплащат вноските по кредитите си, уточняват от Камарата на ЧСИ.

"Досега около 100 училища са изявили желание да участваме с лекции, колегите в цялата страна са заявили готовност да присъстват в беседите. Кампанията ще е до края на учебната година. Надявам се да успеем да покрием всички училища, които са ни поканили. Ценното в случая е, че на ученици ще бъдат разказани истински истории какво се случва, когато взимаш необмислени финансови решения", коментира специално за "Труд news" Георги Дичев, председател на Камарата на ЧСИ в България.