„Булгаргаз“ предлага още увеличение на газа от януари

„Булгаргаз“ предлага още увеличение на газа от януари

За 3 месеца синьото гориво поскъпва с почти 30 на сто, прогнозите са за ръст и през февруари

Европейските газови хранилища са най-празни през този декември от 5 години насам

План за сигурността на доставките

Природният газ да поскъпне отново с близо 10 на сто от 1 януари 2025 г., предлага в заявление “Булгаргаз” до Комисията по енергийно и водно регулиране (КЕВР). В мотивите на държавното газово дружество са описани всички фактори, които влияят на цената на газа - съгласуван график за газ от подземното газохранилище в “Чирен”, прогнозен график за получаване на договорените доставки, както и доставка втечнен природен газ от LNG терминала в Александруполис и др.

Цената при продажба от “Булгаргаз” ЕАД на крайните снабдители и на лицата, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия след Нова година трябва да стане 83,16 лв./MWh без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС, което е с 9,58 увеличение в сравнение с декември 2024 г.

Така само за 3 месеца синьото гориво поскъпва с почти 30 на сто, защото през октомври окончателно предложената цена от КЕВР, по която “Булгаргаз” ЕАД продаваше природен газ, беше 63,72 лева/MWh (без акциз и ДДС). В началото на отоплителния сезон през ноември последва ново увеличение и цената стана 68,49 лв./MWh, а за декември с решение на КЕВР се определи цена от 75,89 лв./MWh.

На фона на предложената от “Булгаргаз” цена за януари, европейските фючърси на природен газ паднаха под 43 евро/MWh през последната седмица. Икономически анализатори и енергетици обаче обясняват това с малко по-топлото време в момента в Западна Европа, което намалява търсенето на отопление. Прогнозите са, че референтният индекс TTF на нидерланската газова борса ще продължи да се повишава и през февруари идната година.

Както е известно, от 1 януари 2025 г. през Украйна ще спре транзитът на руски газ и Европейската комисия излезе с успокояващо съобщение, че спирането на доставки по трасето няма да повлияе сериозно върху търговията. Ръстът в цените също се очаква да е минимален, тъй като пазарите вече са отчели предстоящото прекъсване и са осигурени алтернативни доставки.

От Брюксел обаче предупредиха по-рано този месец, че европейските газови хранилища са запълнени на 81 процента, което е по-малко с 10 на сто от данните за запълняемост на 91 процента за същия период за миналата година и под петгодишната средна стойност, която обикновено е около 83 на сто за този период от годината. Опасенията за изчерпване на хранилищата преди края на зимата принуди ЕК да направи превантивен план за системно запълване на газовите хранилища в Европейския съюз по график и с поддържане на минимални количества газ в тях. За да се предотврати влошаване на сигурността на доставките на газ в Съюза, страните-членки трябва да се стремят колективно да достигнат 55 на сто запълване на газовите си хранилища, а след края на зимата минималната междинна цел на ниво ЕС е около 30 на сто към 1 май 2025 година.