Втори ден протести в Сандански заради починалото бебе в линейка

Втори ден протести в Сандански заради починалото бебе в линейка

За втори ден в Сандански десетки роми излязоха на протест с искане за оставки и наказания по казуса с починалото бебе при раждане в линейка.

„Искаме болница в града, която да работи 30 дни в месеца, а не 15 както e сега. Не искаме да ни пращате да пътуваме в Петрич на лекари. Бедните нямат пари да пътуват 25 км. един път и още 25 км обратно. Искаме да се открие виновния фелдшер, при който почина жената, и да бъде уволнен. Той и друг път ще бъде пиян и ще прави бели на хората. Искаме истинско здравеопазване, в кой век живеем, казаха ораторите роми на протеста и поканиха българите заедно с тях да протестират, защото днес е тяхната трагедия, утре ще е някой друг. Протестиращите бяха категорични, че няма да спрат, всеки ден да излизат на протест, докато не се вземат мерки за промяна в града по отношение на здравеопазването.

Поводът за недоволството на ромите е смъртта на бебе при раждане в линейка. 

Припомняме, че 29-годишна жена от Сандански е потърсила помощ в Спешен център за раждане , имала контракции и изтекли води.  Тя била качена в линейка, за да откарат в петричката болница. По пътя жената е започнала да ражда. Ромите разказват, че тя е искала фелдшера да и свали панталона, защото бебето излиза. Но такава помощ не е оказана, бебето се родило в крачола и вероятно се е задушило. Пет минути преди да стигне линейката до болницата в Петрич бебето било починало. 

 Лекарите имат друга версия . "На 26 ноември срещу 27 ноември се е случило едно неприятно събитие. В Спешен център-Сандански е получен сигнал, че жена ражда. Колегите са заявили, че изпращат линейка. От семейството на жената са отказали, защото са решили да дойдат сами. Жената е пристигнала около 2 часа през нощта, като при нейното идване, нашият екип я е чакал отвън", разказа д-р Анил Бояпати, шеф на Спешният център в Сандански.

По думите му  колегите му са констатирали, че раждането е започнало още вън на естакадата. Жената не е била настанявана вътре в Спешния център. Прехвърлена е в линейка и е трябвало да бъде транспортирана до Родилно отделение-Петрич. "По пътя е започнало същинското раждане. Придружаващият родилката фелдшер е извършил раждането. След това е видял, че бебето не реагира и няма сърдечна дейност. Опитал се е да му помогне с непряк сърдечен масаж и чрез обдишване и аспириране на околоплодните води около устичката му. Превързал е пъпната връв и е продължил с опитите да съживи бебето до пристигането им в Петрич. Колегите от Петрич са поели при пристигането родилката и бебето. Опитали са се също да помогнат на бебето, но само са констатирали смъртта му",  каза доктор Анил Бояпати. Той уточни, че се позовава на информация от свои колеги, без да е бил на работа в деня на инцидента. 

Жената е посещавала консултации, бременността била нормална, мъртвото бебе е било момиченце, 3 кг.

Часове преди да започне раждането, тя пак е била в Спешен център, но вместо помощ получила спазмалгон и я отпратили.

Според протестиращите проблема идва от факта, че 15 дни болницата в Сандански работи, а после 15 дни работи в Петрич. Този двуседмичен режим на работа бе направен преди години поради липса на лекари.

Двете болници бяха обединена под шапката на една наречена Югозападна болница.  Но формулата не работи при спешност- било инсулти ,инфаркти, раждане или други съществува огромен риск за живота на хората.

По случая с мъртвото бебе вече е назначена проверка от Медицински надзор, а Окръжна прокуратура се самосезира и образува дознание.