“Булгаргаз” предлага КЕВР да утвърди цена от 76 лв./MWh без ДДС и такса за декември
Индексът TTF расте трайно
С близо 11 процента ще е поскъпването на природния газ за декември, стана ясно от предложението на “Булгаргаз” по време на общественото обсъждане в Комисията по енергийно и водно регулиране (КЕВР). Окончателното решение от регулатора ще обявят на 1 декември, но вероятната цена вече се коментира да е близо 76 лв./MWh без ДДС и такси за пренос. Така само за два месеца - от октомври до началото на декември синьото гориво поскъпва с 20 на сто. Припомняме, че за октомври 2024 г. определената от КЕВР цена без такси и ДДС беше 63,72 лв./MWh.
“По-ниски среднодевни температури в региона спрямо предходни години, спирането от страна на “Газпром” на доставките за ОМV и включването на “Газпромбанк” в санкционния списък на САЩ. Тези събития доведоха не само до покачване на ценообразуващия индекс TTF, но и до покачването на цените и на газов хъб “Балкан”, и на борсите в региона”, заяви по време на общественото обсъждане изпълнителният директор на “Булгаргаз” Веселин Синабов.
Още преди дни пред “Труд news” енергийни експерти коментираха със същите аргументи трайната тенденция към повишаване на цените през зимния сезон и дори възможен дефицит на газ, независимо от запълнените европейски газохранилища.
“Труд news” съобщи в началото на тази седмица, че цената на газа ще продължи да расте, а според експерти санкциите срещу “Газпромбанк” поставят въпроси за сигурността на доставките.
Европейските фючърси на природен газ се понижиха в четвъртък до 46 евро/MWh, което е най-ниската стойност от една седмица насам. Това обаче се случва заради по-топлото време и по-високата мощност на вятъра, което намали търсенето на газ.
Натискът на цените беше допълнително намален от доставките на втечнен природен газ. От Trading Economics отбелязват обаче, че “санкциите на САЩ срещу “Газпромбанк” усложняват обслужването на плащанията в Европа, а транзитното споразумение между Русия и Украйна ще изтече в края на годината”.
Наблюдателите на енергийните пазари обръщат внимание, че газохранилищата в Европейския съюз този сезон се изпразват по-бързо въпреки нагнетяването на пределни количества газ и в началото на зимата са пълни около 87 на сто от капацитета им.