Денков за комуникацията си с Пеевски: Няма никакво значение дали чатовете са истински

ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят максимално контрол върху тази правосъдна система. Това заяви в ефира на БНР акад. Николай Денков, съпредседател на парламентарната група на ПП-ДБ.

"Опитват се да върнат правосъдната система към времената на последното правителство на Борисов", каза Денков.

Той все пак определи като стъпка в правилната посока спирането на избора на Сарафов за главен прокурор.

"Но те оставиха както него, така и Чолаков, начело на тези две институции за още шест месеца - с ясното съзнание, че нарушават Конституцията".

Денков отчете, че е приключил този етап от политическата криза. "За първи път от доста време ГЕРБ пое пряка политическа отговорност за съставяне на правителство. Такава конфигурация обаче крие няколко риска - как ще съчетаят различните гледни точки по отношение на европейските теми- еврозона, помощ за Украйна, по отношение на правосъдната реформа, как да се опазят от опитите за влияние от страна на Пеевски", обясни той. 

Трябва да следим внимателно как ще бъдат направени екипите в отделните министерства, обясни той. 

"Това, което излезе като информация за началника на кабинета на министъра на вътрешните работи, показва, че там ще има проблеми. Даниел Митов не познава добре тази систима. Очевидно някой му е предложил този човек. Ако иска да запази уважението на хората, Митов би трябвало по най-бързия начин да намери друг".

Денков посочи, че от ПП-ДБ ще се борят за прозрачни процедури при попълването на регулаторите.

"Винаги сме искали да няма квотен принцип", категоричен бе Николай Денков.

Той коментира показаните от Делян Пеевски есемеси, за които лидерът на ДПС - Ново начало твърди, че са изпратени от Кирил Петков и Николай Денков. 

"Няма никакво значение дали са истински. Те показват, че Пеевски винаги се оптива да се налага, който и да бъде в правителство. Единият от тях показваше, че ме е търсил три пъти, докато накрая съм му казал: "Добре, сега мога да ти се обадя". Няма нищо особено в тези есемеси. Той по същия начин ще продължи да звъни и на сегашните министри. Говорим за септември-октомври 2023 г, когато се обсъждаха най-активно промените в Конституцията. Те бяха условие Нидерландия да махне ветото за Шенген. Когато се видя, че няма да се реализира ротацията, аз прекъснах всякаква комуникация с Пеевски. Ролята на Пеевски беше свързана с осигуряването на две трети, където е необходимо квалифицирано мнозинство", посочи Денков.

"Поради това имаше контакти. В тези контакти той многократно е поставял различни искания. В повечето случаи те бяха недостатъчно аргументирани и не са се реализирали. Никога не съм казвал, че ние не сме имали комуникация", смята той.

Още от (Политика)