Дубайският шоколад върви с бира. Но също от Дубай

Дубайският шоколад върви с бира. Но също от Дубай

Концернът Heineken строи първата голяма пивоварна в Персийския залив

Арабската перла става важна точка в алкохолната индустрия в региона

Икономически трудности срещу устойчиви решения

Комбинацията на хубава бира с добър шоколад може и да е вкусова еклектика за мнозина, но твърде подходяща комбинация за проспериращ пазар. Доказателството ще го видим в Дубай, където Heineken планира да отвори голям завод за бира.

Дубайският шоколад получи световна известност от TikTok и скептиците гледат на сладкия шедьовър от шамфъстък и кадаиф като на случайно и временно попадение. До тук добре, но Sirocco, съвместно предприятие на Heineken и базираната в Дубай Maritime and Mercantile International, започва изграждането на пивоварна в края на 2025 г. и според Bloomberg дружеството има всички необходими разрешителни.

Строителството на завода за бира трябва да приключи през 2027 г. Това ще бъде първата голяма търговска пивоварна, позициониране в Персиския залив. А Дубай ще стане важна точка в алкохолната индустрия в региона.

Нека припомним, че Heineken е вторият по големина производител на бира в света и в портфолиото на концерна влизат повече от 300 марки, включително Amstel, Tiger, Desperados, Moretti и др. В пивоварната в Дубай ще произвеждат популярните марки бира на Heineken. В арабската перла отдавна е разрешена консумацията на алкохол на определени места. Неотдавна там беше отменен данъкът от 30% върху алкохола, а лицензионната такса, която преди това беше необходима за купуване на алкохол в търговски и туристически центрове, също е намалена.

От Sirocco са обявили, че всички необходими лицензи вече са осигурени, което е трасирало пътя за строителната инвестиция. Към това ще допълним и хотелиерският сектор, който се развива със завидна скорост. Само през 2023 г. Дубай е привлякъл над 17 млн. посетители. Повечето от тях обичат лукса, а в Дубай той е навсякъде - от летищната инфраструктура, през комфортните хотелски апартаменти, ултрамодерните търговски центрове и плажовете. Нека добавим и круизите - за тях бирата ще пристига директно от пивовара, както впрочем и за баровете, ресторантите. Вносът на вино, спиртни напитки и бира няма да спре, но туристите ще бъдат още по-изкушени от местните напитки.

В страна и регион, където продажбата и консумацията на алкохол традиционно са регулирани строго, този проект представлява сериозен културен и икономически пробив. Очаква се пивоварната на Heineken да бъде повече от производствено съоръжение - тя със сигурност ще се превърне в туристически и културен център, където посетителите ще имат възможност да опитат бира, произведена в региона, и да се запознаят с процеса на производство. Дубай, с неговата способност да трансформира обикновени индустрии в глобални преживявания, има потенциала да създаде уникално бирено изживяване.

Трудно ли е да си представим как Дубай би могъл да организира своя версия на Октобърфест? Не, защото пищният фестивал ще привлече любители на бирата от цял свят. Дубай има способността да трансформира обикновени индустрии в уникални изживявания.

Защо забравяме за Европа и за бирата, която е легендирана от промишлени и семейни пивоварни в стотици истории за монаси и вековни традиции? Защото от 2015 г. насам продажбите на бира в ЕС намаляват, а тази година на Октобърфест се е търсела повече безалкохолна бира. “Хората за съжаление - трябва да го кажа като пивовар - за съжаление пият по-малко бира”, казва Тобиас Цоло, главен пиповар на “Вайенщефан” (Weihenstephan) - най-старата пивоварна в света. В интервю пред Асошиейтед прес, посветено на традиционния годишен фестивал “Октоберфест”, провеждащ се в околностите на Мюнхен, Цоло признава нарастващата популярност на безалкохолната бира, а в телевизионни репортажи беше отбелязано, че в 16 от общо 18 огромни шатри са предлагали и безалкохолна бира.

Европа, където хранителната промишленост дълго време беше символ на качество и традиции, днес е изправена пред икономически и климатични трудности. Растящите цени на енергията, намаленото потребление и конкурентният натиск от глобалния пазар поставят индустрията в риск. Икономиката в Персийския залив демонстрира устойчиви и иновативни решения, които контрастират на политическата нестабилност и мигрантските потоци в ЕС.