Купуването на гласове и изборните измами не са нещо ново в света - как са се справяли другите преди нас?

Купуването на гласове и изборните измами не са нещо ново в света - как са се справяли другите преди нас?

“Изборната секция представлява някакъв вид магическа работилница, където слугите на партиите превръщат парите в уиски и уискито в гласове.” 

Така описва американските избори през 19-и век политологът Ричърд Бенсел в своя книга.

Един интересен случай е как мъж искал да отиде да гласува в Охайо за демократите, обаче прекарал вечерта с група републиканци, които го черпили с уиски цяла вечер. После на сутринта гласувал за “сините момчета”, но всъщност не прочел точно за кого е пуснал глас и републиканец му посочил “правилната” бюлетина...

Друг разказва как републиканец му обещал 5 долара, няколко тухли за комина и сушени ябълки, за да гласува. Накрая получил само малко от ябълките. Това всъщност е било почти нормално - повечето гласове се продавали срещу няколко шота уиски, работа за някой роднина или пари за обувки на децата. 

Ние днес в България през 2024 година бяхме свидетели на десетки скандали за купуване на гласове, секции с нарушения, хванати на видео и какво ли още не. Нека си дадем сметка, че Америка, която възражда демокрацията и я разпространява в света, практикува тази демокрация от 1776 година. Дори 100 години по-късно, тяхната демокрация представлява масово купуване на гласове, измама и ниска активност, от която се възползват богатите. 

У нас модерната демокрация е на едва 35 години. Разбира се, ние имаме технологии и достъп до много примери за това как се провеждат избори, Затова от една страна е очаквано да срещаме тези трудности, но от друга е непростимо да не се учим от грешките на другите преди нас.

Как са достигнали другите държави до по-стабилна демокрация и честни избори?

На първо място е образованието и силата на средната класа. Това е абсолютна закономерност - при адекватно образование има повече участие в демократичния процес, а това води до по-малка сила за корупцията на вота. Средната класа пък движи демокрацията - когато има разделение между бедни и богати, няма как богатите да не ръководят политиката и да се възползват както могат от бедните.

Също толкова важна е и активната роля на партиите. Голяма част от прогреса в Америка се движи именно от противоборството между демократите и републиканците. Всяка от двете големи партии непрекъснато се опитва да разкрие и прекрати измамата на своята съперничка.

На трето място не трябва да забравяме, че демокрацията е трудна и нестабилна. За да постигне успех, трябва непрекъснато и активно усилие. Трябва да се действа непрекъснато, за да се прекратяват изборните измами и да се решават недостатъците на процеса. Понякога се оплакваме, че твърде често се променя Изборният кодекс, но може би не се променя достатъчно - в крайна сметка видеонаблюдението е безспорен успех за честността на изборите. 

За да има какъвто и да е смисъл от демокрацията, значи е нужно непрекъснато усилие, сериозни политически партии и образование. В противен случай цялото упражнение губи своя смисъл.