30 000 български инвеститори има в пирамидата
ГДБОП работи съвместно с международни партньори по схемата
Десетки сигнали на ужилени от пирамидата BETL са постъпили в дирекция “Киберпрестъпност” на ГДБОП от петък вечерта на 6 декември до момента, съобщиха за “Труд news” от звеното към силово министерство. По тях вече се работи съвместно с международни партньори, чрез молби за правна помощ и запитвания към крипто борси и чат платформи, уточниха от там.
“Назад съм с над 10 000 лв. Точно толкова бяха всичките ми спестявания. Сега нямам пари нито да посрещна битовите си сметки, нито да купя подаръци на децата си за Коледа. Горчив урок, който трябваше да науча по най-трудния начин”.
Това разказа пред “Труд news” Елена Димитрова, една от хилядите измамени в Понци схемата BETL. За пирамидата с предупреждение писахме в няколко обширни материала. Шашмата се срина навръх Никулден, когато парите на над 30 000 души бяха нагло откраднати. Димитрова е твърдо решена да пусне сигнал в МВР по примера на други потърпевши, които едва дочакаха понеделнишкия ден, за да отнесат сигналите си до компетентните органи.
Междувременно социалните мрежи прегряват от личните истории на хора, които на сляпо са вкарали всичките си спестени пари в съмнителната компания. Някои дори теглиха кредити, за да се включат. Фирмата за батерии за джиесеми им обещаваше бързо забогатяване и ги примами с лъскави тържества, бонуси и реклами на всеки ъгъл в столицата и страната.
За целта българите трябваше бързо да си закупят устройства за зареждане на мобилни апарати. Джаджите уж са разположени по улиците на Китай, а парите от тяхното ползване трябваше да влизат по сметките на нашенци. До един момент системата наистина работеше и се наблюдаваше възвръщаемост по сметките им. Последните 20 милиона долара инвестиции на българи обаче потънаха безследно на Никулден и инвеститорите не успяха да си върнат - те бяха изтеглени от криптопортфейла на дружеството без следа. Тарторите на схемата остават неизвестни.
Любопитен факт е, че схемата в момента действа и в съседна Сърбия и Гърция.
“За разлика от сърбите, които са зарибили само 7000 души, златната кокошка се оказа България с над 30 000 инвеститора”, коментира пред “Труд news” IT специалистът Иван Иванов.
Заплахите, които получава Роберто Методиев, лансиран като адвокат на фирмата.
Телефонен тормоз със заплахи за саморазправа получава на личния си телефон Роберто Методиев. Младият мъж често гостува в лъскавите тържества, организирани от BETL. Там той говори на инвеститорите за данъци и видовете законови регулации. Част от мениджърите го представят наляво-надяско като адвокат на фирмата, но мъжът е категоричен, че никога не е твърдял, че е юрист. “Никога не съм адвокатствал на компанията. Не съм адвокат на фирмата, защото все още не съм завършил образованието си по право. Никога не съм взел един лев от тях за юридически консултации. Побъркват ме побеснели хора, загубили парите си. Преживявам истински психически тормоз. Аз също изгубих средствата си в тази пирамида и съм жертва на грандиозна измама, подобно на много други“, посочи Методиев. “Подготвям първите искови молби, които ще бъдат входирани в съда срещу лицата, позволили си да ме обиждат и клеветят. Отделно- изпращам сигнал до ГДБОП за телефонния тормоз, разпространението на личните ми данни, както и заплахите за саморазправа и убийство. Нека внимават със заплахите и обидите, тъй като всяко обаждане се записва, всяка отправена заплаха чрез съобщение по електронен път ще бъде предоставена на компетентните власти“, закани се Методиев.