Н. Пр. Олеся Илашчук, посланик на Украйна в България, пред „Труд news“: Помощта с оръжие за Украйна не е благотворителност, а инвестиция срещу агресията

Н. Пр. Олеся Илашчук, посланик на Украйна в България, пред „Труд news“: Помощта с оръжие за Украйна не е благотворителност, а инвестиция срещу агресията

Необходима е подкрепа за „Плана за победа“, представен от президента Володимир Зеленски

Всички заедно трябва да направим всичко възможно и невъзможно за спиране на войната

Войната в Украйна продължава вече почти три години и въпреки подкрепата от съюзниците на Киев засега няма ясни сигнали, че конфликтът може скоро да бъде прекратен. Президентът Володимир Зеленски представи своя План за победа, който обаче не бе приет еднозначно от партньорите на Украйна. Все по-често се изказва мнението, че войната не може да има военно решение, а такова трябва да се търси в полето на преговорите за мир. Каква е позицията на Киев по тези и други ключови за целия свят въпроси питаме посланичката на Украйна в България Н. Пр. Олеся Илашчук.

- Ваше Превъзходителство, от година и половина сте на мандат в България. Как се чувствате в страната ни и какво Ви впечатлява най-много тук?
- От първия миг, в който пристигнах в България, най-много ме впечатляват красотата и природните богатства на страната ви. България наистина е щедро надарена с плодородни земи, красиви планини, богати гори, прекрасно черноморско крайбрежие, реки, езера, умерен климат и богата култура, както и с невероятно археологическо наследство. Този списък може да бъде продължен до безкрайност. И по това си приличат Украйна и България - със своята красота и богатства. По време на всяко свое пътуване из регионите на България се опитвам да се запознавам с хора и да изучавам историята на вашата страна, традициите и особеностите на националната кухня. Например, едно от последните ми открития по време на пътуването до Бургаска област беше уникалният манов мед и созополското сладко от смокини. В момента Украйна преживява своеобразен културен ренесанс и има повишен интерес към собствените си обичаи, обреди и рецепти от националната кухня, които бяха почти изгубени или заличени по време на СССР. Радва ме, че тези традиции са останали живи в България и са предмет на национална гордост. В интерес на истината, България като страна от ЕС, с политиката си за популяризиране на националната идентичност, най-добре потвърджава мотото на ЕС - „Единни в многообразието“. Уважението към многообразието е уважение към дълбоките традиции и това е повод за гордост с обичаите на предците, а същевременно е основата на добросъседството и гаранция за мирното съжителство.

- Няма как да не сте забелязали, че българското общество е поляризирано по отношение на войната в Украйна - част от българите симпатизират на Украйна, докато други са, както е популярно да се казва напоследък, проруски ориентирани. Какво бихте казали на едните и на другите?
- Често ми задават въпроса относно поляризацията на българското общество и винаги искрено отговарям, че не я виждам. Напротив, виждам искрена подкрепа от българските приятели - сърдечност, съчувствие и съпричастност към ужасите на войната, през които преминават украинците сега. Тази теза се потвърждава от стотици хиляди добри дела и реални истории как обикновени българи се отзовават да помогнат на украинци в беда. Подкрепата за Украйна и голямата съпричастност не спират нито за минута, дори в този момент. От 24 февруари 2022 г. в България са пристигнали над 1 милион украинци, спасявайки живота си и живота на децата си. В XXI век една държава си позволява да използва най-новите оръжия, за да убива цивилни жители на съседна страна, да разрушава градове и села, превръщайки ги в руини, и да унищожава важни инфраструктурни обекти като електроцентрали, предприятия, болници и язовирни стени. Всички тези престъпления и ежедневен кървав терор са придружени от лъжи, измислици на руската пропаганда и език на омразата към Украйна, украинците и страните от ЕС и НАТО. Трудно е да се повярва, че съвременен човек може да подкрепя и защитава престъпленията на държава агресор. Избирайки това, той става съучастник. Живеем във времена, в които хибридните информационни кампании могат да изкривят представата за реалността. Една от задачите на пропагандата е да създаде усещане за дълбока конфронтация и разделение в обществото. Но всъщност тези, които са на страната на доброто, истината и справедливостта, не агитират и не си правят пиар. Армията на доброто не търси поляризация и всички, които ежедневно допринасят за подпомагането на Украйна и възстановяването на мира в Европа, го правят без анонсиране и шум, за разлика от агентите на руската пропаганда.

- Западът като цяло е единен в подкрепата и помощта си за Киев, включително с оръжия. Но се надигат мощни гласове, например на кандидата на републиканците за президент на САЩ Доналд Тръмп, които призовават да се прекрати въоръжаването на Украйна. Възможно ли е тези гласове да надделеят?
- Нека си представим ситуация, в която партньорите не предоставят помощ на Украйна след 24 февруари 2022 г. Амбициите на кремълския режим не се свеждат само до завземането на територията на Украйна и унищожението на украинската нация. Става въпрос за възстановяване на влиянието от съветските времена и доминиране в Източна Европа. Помощ-та с оръжие за Украйна не е благотворителност, а инвестиция в защитата на източния фланг на НАТО и в предотвратяването на агресия срещу източноевропейските страни. За всички уж пацифисти бих искала да посоча фактите за отношението на окупатора към украинското население. Окупацията не означава спиране на войната, а нейното продължение и предоставяне на ресурси на държавата агресор-икономически и човешки. Руският окупатор мобилизира украинци и ги принуждава да воюват срещу своите сънародници. Позволете ми да припомня един факт от историята на България: след съветската окупация през септември 1944 г. 450 хиляди мобилизирани български мъже са принудени да воюват на страната на Червената армия. Затова пацифизмът и позицията „да бъдеш извън политиката“ всъщност представляват съзнателна или несъзнателна помощ на агресора, удължавайки войната в Европа. Всички хибридни влияния на Кремъл са насочени към убеждаване на западните общества да се откажат от подкрепата за Украйна.

- След повече от две години и половина война в Украйна, според анализатори, светът до известна степен е привикнал с конфликта и дори се наблюдава известна умора от него. Вие забелязвате ли подобни настроения?
- Непредизвиканата, несправедлива война на Русия срещу Украйна отдавна не е новина. Война, която продължава почти 1000 дни, е ужасната реалност. Най-напред, това е всекидневието на обикновените украинци, които продължават да се борят. В същото време Украйна се стреми да стане пълноправен член на ЕС и НАТО. Украинците от самото начало на разпадането на СССР се виждат като част от демократичния западен свят. Единствените, които имат право на умора, са украинците. Но украинският народ не може да спре и да си каже „уморени сме“. За Украйна няма алтернатива: има или победа с всички усилия, насочени към това, или смърт и унищожение от руската окупация и кремълския режим.

- Има ли, според Вас, опасност войната да се разрасне?
- Ако внимателно анализираме бурните събития от първата половина на XX век, причините за Първата и Втората световни войни, стигаме само до едно заключение. Всички заедно, с общи усилия, международната общност трябва да направи всичко възможно и невъзможно за прекратяване на войната на Русия срещу Украйна възможно най-скоро и при условията на справедлив мир. Това означава връщане към спазването на нормите на международното право. Тоест, възстановяване на държавния суверенитет и териториалната цялост на Украйна в международно признатите граници от 1991 г. За постигането на тази цел президентът на Украйна Володимир Зеленски представи Формулата за мир, в чието изпълнение активно се включи България, която участва по 4 точки, по-конкретно „Продоволствена сигурност“, „Екологична сигурност“, „Енергийна сигурност“ и „Възстановяване на справедливостта“. Формулата за мир като международна инициатива има за цел не само да спре въоръжената агресия на Русия срещу Украйна, но и да предостави възможности за разрешаване на актуални международни проблеми и предотвратяване на потенциални конфликти.

- Шефовете на МИ6 и ЦРУ похвалиха започналата през август украинска офанзива в руската Курска област като дързък ход на Украйна, с който тя опитва да промени играта. Какво постигна нахлуването в Курск?
- Целта на операцията в Курска област през август тази година беше решаване на редица тактически и стратегически задачи. Ключова сред тях е защитата на украинските гранични райони, североизточни региони на Украйна. От началото на 2024 г. руските въоръжени сили многократно засилиха обстрелите на граничните и прифронтовите територии на Украйна. Става дума за хиляди ракетни удари, бомбардиране на мирни градове от руска артилерия, минометни обстрели, обстрели от бойни дронове... Целта на тази украинска операция беше освобождаване на руски гранични територии от военно присъствие. При изпълнението на тези задачи украинската армия демонстрира пред света своята отговорност в спазването на международните конвенции и загрижеността си за мирното руско население, в контекста на всички злодеяния от руски военни престъпници и терористи в окупираните райони на Киивска, Сумска, Чернигивска, Харкивска и Херсонска области. И които сега се извършват срещу украински граждани на украински територии, окупирани и държани от Русия, както и страшни изтезания и екзекуции на украинските военнопленници в Русия.

- Възможно ли е военно решение на конфликта или все пак трябва да се търси дипломатически и политически изход от него и да се пристъпи към преговори?
- Дипломатическите инструменти са ефективни за предотвратяване на избухването на война. В момента, когато война продължава вече трета година, призиви към диалог или преговори не водят към решаването на ключови проблеми за международен дневен ред. Искам да подчертая, че една държава терорист си позволи едностранно да се откаже от основните международни договори; да нарушава всички норми на международното право от 2014 г. и до днес; да започне широкомащабна война срещу съседна държава под предлог фалшива „специална операция“; да дезинформира собственото си население и подтиква обществото за война с глобалния запад; да изнудва целия свят с ядрени заплахи. И този списък може да бъде продължен. За да се противопоставим на всички тези заплахи от държавата терорист, необходими са силни консолидирани решения на международната коалиция и подкрепа на „Плана за победа“, представен неотдавна от президента на Украйна на нашите партньори. Само заедно, обединени и решителни в активно противодействие имаме шанс да успеем да се справим с всички предизвикателства и да градим своето мирно бъдеще.

- Ако погледнем по-напред в бъдещето - каква Украйна виждате след 5-10 години?
- Всеки украинец живее с мечтата и визията за мирна Украйна. Украйна, където нашите деца ще могат да спят спокойно, да учат спокойно, да забравят за бомбоубежищата. Искаме мирно небе над Украйна, искаме отново да могат да летят граждански самолети, украинските граждани да могат да вършат ежедневните си задължения без притеснения от нови ракетни заплахи и да възстановяват страната си. Страна, в която всички украински граждани от различни националности съжителстват мирно. Тук е важно да се отбележи, че Украйна винаги се е гордяла със своята многонационалност. В Украйна живеят представители на повече от 100 националности и коренни народи, включително голяма българска общност. По-голямата част от украинците виждат Украйна като пълноправен член на Европейския съюз и НАТО. Като държава с огромен икономически потенциал, където всеки може и има възможности да се реализира. Всъщност украинците искат да живеят в своята страна, да изграждат приятелски отношения със съседите си. Ние мечтаем за всичко това, за което мечтаят и българите, както и всички граждани на цивилизования свят.

Нашият гост
Н. Пр. Олеся Илашчук е посланик на Украйна в България от април 2023 г. Завършила е факултета по история, политология и международни отношения на Националния университет в Чернивци (в Югозападна Украйна). Тя е магистър по международни отношения и сертифициран психолог.

Още от (Интервюта)