Свободно падане по време на избори - 2024 г.

Свободно падане по време на избори - 2024 г.

В България се действа на видоизменения принцип от книгата на Александър Дюма „Тримата мускетари“ - един не за всички, но всички за един

За първи път има масови жалби до КС за частично или цялостно касиране на изборите

Явно следващата 2025 г. се очертава като година на преговори, споразумения и промяна

Тази година премина през големите очаквания и неудобните резултати за ключови национални и регионални избори. От глобално значение са президентските избори в САЩ, изборите за европарламент и нова Европейска комисия, както и редица парламентарни и президентски избори в държавите от Черноморския регион.

Връщането на Тръмп в Белия дом се приема нееднозначно по света. Не един и двама политици го определят като непредсказуем държавник. Предвид посочените от него личности за ключови места в екипа му и в Държавния департамент явно през следващите години ще живеем в още по-интересни времена от тези досега. Не могат да се подминат и нееднократните закани на Тръмп за засилена протекционистка политика спрямо Мексико, Канада, Китай и водещи държави в Европа. Последната закана е адресирана към държавите от БРИКС да не действат срещу американския долар и неговото дестабилизиране. До деня на инагурацията (20 януари 2025 г.) все още има време, което активно се използва от екипа на Байдън за създаване на сериозни проблемни зони в държави в изборен или следизборен процес. Такива държави са Молдова, Грузия, България, Румъния.

Факт е, че във всяка една от черноморските държави изборите преминават със сериозен външнополитически натиск, чиито измерения задължително влизат в руслото на взаимни обвинения в корупция и купуване на гласове. Това не е нищо ново, но тази година се превърна в основен инструмент за дискредитиране на изборите и повишаване на политическата нестабилност.

Формално най-спокойно и откровено брутално преминаха референдумът за влизане в ЕС и изборът на президент в Молдова. Явно англосаксонското задкулисие не може да позволи друг вариант в тази съседна на Украйна и Русия държава.
Не така се развиват процесите в Грузия, друга страна в постсъветското пространство. Резултатите от парламентарните избори в Грузия, спечелени от проруската партия „Грузинска мечта“, предизвикаха недоволството на проевропейския президент Саломе Зурабишвили и опозиция. Това предизвика прилагането на познатия модел на организирани протести и митинги.

Моделът на „народното“ недоволство се прилага и в България и Румъния с различна степен на масовост. В България се действа на видоизменения принцип от книгата на Александър Дюма „Тримата мускетари“ - един не за всички, но всички за един. Нескритото желание на Делян Пеевски за нови избори и по-голяма политическа власт се подпомагат от медийната му реклама и от отсъствието на избран председател на Народното събрание. Също така се оказа, че всички разбират от конституционно право, което постави парламентаризма и изборния процес в съмнителната дихотомия Конституционен съд-Народно събрание. Неслучайно се появи анекдот по този повод, че в България никой не може да избира баща си, майка си и председателя на Парламента.

Нещо подобно се наблюдава и в Румъния след първия тур на президентските избори. В Молдова, Грузия, България и Румъния етикетът проруски и пропутински политик и коалиция са съществена част от изборната и следизборна лексика. Класиралият се на първо място в президентските избори в Румъния Кали Джорджеску бе обявен за десен политик с руска и антиевропейскоатлантическа ориентация. В българския парламент обединените за поредния опит за избор на председател на НС партии и коалиции бяха кръстени от ДПС-Ново начало и неговият председател коалиция „Москва“. Съзнателно налаганата от анализатори и политици идея за песимизъм и провал на държавността е част от по-голям във времето и пространството модел, свързан с глобалното преобразуване и преструктуриране на обществата.

Първата десетдневка на декември т. г. ще очертае развитието на процесите в Румъния и България. В Букурещ изненадите могат да дойдат от представянето на 5 декември на книгата на Робърт Кенеди-младши в румънската столица, в която преговорът е написан от Калин Джорджеску. Може да се очаква той да бъде новият президент на Румъния предвид мястото на Кенеди-младши в екипа на президента Тръмп. Резултатите от парламентарните избори също ще бъдат ориентир за новия румънски президент. Ако това стане, ще е сериозен удар за ЕС и НАТО. Те има какво да губят предвид базите и модерната военна техника разположени на румънска територия.

В България процесът е застопорен в рамките на продължаващото безумие за избор на председател на Народното събрание. За първи път има масови жалби до КС за частично или цялостно касиране на изборите. Отново се чака нещо - или отмяна на конституционните промени от КС, или някакво касиране на изборите, а може би инагурацията на Доналд Тръмп. Вероятно се очаква и развитието на украинския казус и войната в Газа, които ще очертаят промяна в неолибералната лексика и политика.

Съзнателно създаваният политически, икономически и социален хаос в държавите от европейско-евразийското пространство може да бъде определен като логичен процес за изчерпване на демократичната многопартийна система, установена през последните 30-тина години в бившия Източен блок. След като бяха разрушени сегментите на държавността, с което беше елиминирана потенциалната и реална конкуренция, явно е дошло времето за президентски републики. Назначаваш подходящия човек и чрез него контролираш цялата държава. Зависими и послушни винаги се намират, безродници - също.

Вече се наблюдава и засилващ се дисонанс в политическото говорене срещу Русия и Израел. Володимир Зеленски вече откровено говори за преговори с Москва, а Международният наказателен съд издаде заповед за задържането на израелския премиер Нетаняху.

Явно следващата 2025 г. се очертава като година на преговори, споразумения и промяна в глобалното, регионално и национално пространство с надежда за мир.

Все още свободното падане продължава, а възможности за неговото спиране много. Има ли лидери, които да го спрат?