С посланик Мертен зад стените на „Козяк“ 16

Днес се навършват 20 години от откриването на новата сграда на посолството на САЩ в София

Сградата на посолството на САЩ в София е струвала $117 млн. в днешни пари

- Ваше Превъзходителство, нека първо Ви честитя 20-годишнината от построяването на тази прекрасна сграда на посолството на САЩ в София. Как сравнявате тази сграда с други американски посолства по света?
- Бих казал, че това е най-хубавото след 2000 година, което съм виждал. Не съм посещавал новото посолство в Лондон, за което всички казват, че е впечатляващо, но това тук е най-хубавото, за което съм чувал. Бих искал да ви покажа малко от произведенията на изкуството на посолството. Смятам, че това е нещото, което прави това място специално, като “Залата с розите”. Имаме някои страхотни неща. Това е смес от българско изкуство и американско изкуство, което определено е хубаво и всичко се вписва много добре. При нас са също произведения назаем от Археологическия музей, които според мен наистина предават усещане за българската история на мястото, което е доста специално. Имаме и паметник на бащите-основатели на САЩ отпред.

Балната зала на посолството на САЩ, в която са окачени флаговете на всички 50 щата.

- Какво е значението му и защо именно Бенджамин Франклин е основната фигура в паметника? 
- Това са тримата, които създават нашата Декларация за независимост. А Бенджамин Франклин, макар че не е основният автор, е важна фигура. Той е бил дипломат, който представлява Съединените щати във Франция и Великобритания, като се опитва да обясни каква е нашата цел. Не е бил много успешен в обяснението към британците защо искаме независимост, но е успял да убеди французите да застанат на наша страна. Томас Джеферсън е вторият ни посланик във Франция, така че той също е тук. Композицията се нарича “Тримата дипломати” или “Американските дипломати”, което е много хубаво. Докато четях за тази статуя и се подготвяхме за честването на 20-годишнината, винаги съм предполагал, че това е американско произведение, защото е за американски субект. Но се оказа, че е дело на българин, а това е прекрасно. Статуята се оказа дело на човек на име Емил Мирчев. Записах си го, защото се срещнах с децата му тук по друг повод. Синът и дъщеря му също са артисти, които продължават неговата работа. За съжаление, той почина наскоро, но те продължават неговото дело. Синът му има галерия в града. Бях изненадан и наистина много щастлив да разбера, че това е дело на български скулптор. Паметникът е на първите американски дипломати - Адамс, Франклин и Джеферсън. В ръцете на Франклин е Декларацията за независимост с гравирани нейните начални думи: “Всички хора са създадени равни и имат право на живот, свобода и стремеж към щастие.” Това е един от най-великите документи в света. Повечето американци мислят така, а аз също го мисля. Чудесно е, че този паметник е тук.

Монумент на бащите основатели на САЩ, дело на българския скулптор Емил Мирчев. Творбата е наречена “Американски дипломати”.

- От къде предлагате да започнем обиколката?
- Предполагам е най-подходящо да започнем с първото място, което повечето посетители виждат - Центъра за обслужване на клиенти. Виждали ли сте вече някои от произведенията на изкуството тук?

- Не, Ваше Превъзходителство, все още не съм.
- Това е дело на известният български стенописец Насимо. Една от творбите е тук, а второто произведение е на друго място. Това е наистина много впечатляващо произведение. Мястото, което наричаме Център за обслужване на клиенти, е помещението, в което новите ни посетители, било то българи или американци, идват, за да се ориентират. То беше създадено наскоро. По мой спомен, художникът работи тук на интервали около шест до осем седмици. Определяме го като прекрасно произведение, което отразява много от българската култура - с традиционните костюми, но също и с планините, разбира се. Това е чудесно допълнение, което направихме преди шест-седем месеца. Смятаме, че това е един хубав начин да кажем “добре дошли в България”.

- Трябва да отбележа, че тази сградата на посолството е наистина огромна.
- Да, огромна е. Преди бяхме в старата сграда в центъра на града, където се намирахме от 1960 година. Това беше основната сграда, но имаше и няколко допълнителни. В “Американската къща” на улица “Витоша” имахме библиотека и зали за културни събития. Сега организираме част от тези дейности тук, в мултифункционалната ни зала. Преместихме в една сграда всички отдели, които преди бяха разпределени в различни. Това включва наистина всичко - от складове до инфраструктура, която поддържа Посолството. Придобихме земята през 1999 година от 13 различни собственици. Това отне известно време, тъй като е трудно да се работи за толкова много имоти, особено ща се отнася до уреждане на правата на собственост. Но успяхме да го направим. В крайна сметка строителството започна и всички отдели, които преди бяха в пет или шест различни сгради, бяха преместени тук.

 - Колко струваше изграждането на новата сграда? 
- В днешни пари - около 117 милиона долара, а тогава излезе 70 милиона долара. Това е голяма инвестиция, която отразява дългосрочните отношения между САЩ и България. Мисля, че можем да кажем, че не са пестени средства за използваните материали. Строено е с камък от Италия, България и Турция. Всичко е с високо качество и е доста скъпо.

- Посолството на САЩ в София е едно от най-сигурните места в България. Какво можете да ни разкриете за сигурността тук? 
- Имаме ограда, имаме си наша охрана и сме защитени и от нашите колеги от жандармерията. Всички американски посолства по света са добре защитени. Това не е непременно отражение на отношенията със страната домакин, а е стандартна мярка за сигурност, защото понякога има хора от други места, които могат да създават проблеми.

- Имате и много български служители. Как се чувстват те, работейки тук? 
- Тук е много хубаво място за работа. Атмосферата е добра. По време на 20-годишнината на сградата бях изненадан колко много от служителите са работили тук от самото начало. Това показва, че хората, като цяло, са доволни. Както на всяко друго място, има неща, които някои биха искали да променят, но това е нормално навсякъде.

Изложба от фотоси дело на български и US служители на посолството на САЩ.

- Какво ще ми разкажете за тези многобройни фотоси по стените? 
- Един от конкурсите, организирани от посолството, беше фотографски с участници от България и Америка. В него, както българите, така и американците, направиха снимки на някои от любимите си места в България. Това са избраните снимки. Мисля, че тази е моята любима.

Това е снимка на Рилските езера. Никога не съм виждал друга снимка, която да включва всички езера, наистина е впечатляваща. Тази година не успях да стигна до най-горното езеро, но може би следващата година. А тук има други снимки, направени от наши колеги. Това е дело на един от българските ни колеги, което мисля, че е прекрасно и наистина красиво. Всички тези снимки са чудесни и изглеждат почти професионално. Когато започнах да разглеждам подписите под тях, осъзнах, че ги познавам - това са наши колеги. Следва една от най-интересните части. Имаме някои произведения, които показваме на хората по време на Деня на независимостта - 4-ти юли. Ландшафтът също е красив.

- Какви са всички тези сгради в северната част на имота? 
- Това е складът, където съхраняваме всичко, което е доставено - мебели, консумативи, техника. Там е и фитнесът на посолството. Там се намират и генераторите за аварийно захранване. Зад тези сгради е базата на морските пехотинци. Имаме девет пехотинци, които живеят тук. До тях има тенис корт, детска площадка и новоизграден паркинг за електрически автомобили. Това е част от нашите усилия за устойчиво развитие.

- Това място определено е с красива гледка.
- Мястото е с красива гледка и разположението е прекрасно. А с времето локацията се подобри. Когато за първи път дойдохме, хората, които са били тук преди 20 години, ми казаха, че метрото не е стигало до тук, а беше доста трудно с обществения транспорт. Но сега нещата са по-добри. Това място се развива. А това е кутия за предложения за служителите на посолството.

- Получавате ли предложения? 
- Да, хората оставят предложения. Например за кафенето. Честно казано, от известно време не съм преглеждал какви са предложенията. О, трябва да отбележа нещо - посланикът, който беше тук, когато тази сграда се отвори, беше от Арканзас и обичаше конете. Ще видите мотиви с коне тук, също и отвън.

Нашият гост
Н. Пр. Кенет Мертен е извънреден и пълномощен посланик на Съединените американски щати в България от април 2023 г. Зад гърба си г-н Мертен има още две посланически назначения - от 2012 г. до 2015 г. в Хърватия, а преди това в Хаити, от 2009 г. до 2012 г. Задграничните назначения на г-н Мертен включват посолството на САЩ в Париж, дипломатическата мисия на САЩ към Европейския съюз в Брюксел, посолството на САЩ в Бон по време на обединението на Германия. Кенет Мертен е с ранг кариерен министър в Държавния департамент на САЩ.

Факти

Придобиване на земя: Започвайки от 1999 г., Съединените щати закупиха земя, разположена в квартал “Лозенец”, в близост до “Южен парк” в София, директно от български граждани - 13 собственици.

Официално посвещение: Новата сграда беше официално открита на 14 декември 2004 г.

Исторически контекст: В продължение на десетилетия този парцел земя беше използван от Българската армия за съхранение на излишни материали, но мястото беше в лошо състояние към момента, в който Съединените щати придобиха земята.

Архитектурен дизайн: Проектирана от CMSS Architects, фирма от щата Вирджиния, комплексът безпроблемно съчетава модерни американски елементи с едновременно съвременни и класически български архитектурни стилове.

Обединение на агенции: Новият комплекс приютява множество американски правителствени агенции, които преди това бяха разпръснати из осем различни сгради в София.

Дипломатическа история: През повече от един век дипломатически отношения между България и Съединените щати, Американската мисия е заемала различни офис пространства в София.

Първоначални помещения: В ранните години на двустранните отношения мисията е оперирала от поредица временни локации в София, след което се премества в сграда на площад “Парламент”, където сега се намира хотел “Радисън”.

Централно местоположение: През 1960 г. мисията се премества на ул. “Съборна”, разположена в центъра на София. След края на комунизма през 1989 г. и последвалото укрепване на отношенията между САЩ и България, мисията бързо израства отвъд възможностите на това пространство.

Културна фасада: Фасадата представя контрастиращи каменни шарки от България и Югоизточна Европа, създавайки сложни дизайни, които отразяват българската култура.

Живописни гледки: Комплексът предлага впечатляващи гледки към планината Витоша, а вътрешните стени са украсени с варовик и дървена облицовка. Подовете са подредени в трикаменен модел, който отдава почит на традиционния български дизайн.

Инвестиции в строителството: Общата стойност на строителството на новия посолски комплекс беше 70 милиона долара, като бяха използвани 20 000 кубични метра бетон, около 2 500 метрични тона стомана и 4 вида камък: “Врачански” варовик, гранит “China Pearl” от Китай, италиански травертин “Noce” и турски черен гранит “Black May”. Каменните комбинации са подредени в геометрични модели, които подчертават геометричния дизайн на вътрешното осветление.

Икономическо въздействие: Проектът даде значителен тласък на икономиката в района на София, като осигури работа на близо 1 000 българи по време на строителството.

Колекция от изкуство: Посолството разполага с над 200 значими произведения на изкуството от американски и български художници, включително картини, фотографии и скулптури, като някои от тях са специално поръчани за сградата.

Културни артефакти: Археологическият институт на България любезно е предоставил назаем няколко предмета от древната история на страната, които украсяват обществените пространства в пределите на посолството.