Просветният министър проф. Галин Цоков заговори за седем дни повече в графика на учениците
Отварят дискусията наново
Буферна седмица, която да се добавя към края на учебната година, когато е имало непредвидени ваканции. Върху такава идея мислят в МОН, след казуса с 3 януари. Той бе обявен за неучебен от ведомството, след като много кметове по места сляха дните на децата. Затова трябва да се отвори дискусия за увеличаване на учебното време още след Нова година, посочи просветният министър проф. Галин Цоков.
По думите му, дните все не достигат, защото има празници. “Кметове обявяват празнични дни за неучебни. Ние също сме принудени да ги обявим за такива, за да не се наруши обучението като цяло”, посочи Цоков.
Според министъра увеличаването на годината може да стане в началото или в края ѝ, като и да бъде въведено стъпаловидно. “Както спортните училища започват на 1 септември, възможно е различните етапи и степени да започват или свършват по различно време в зависимост от броя на учебните дни”, посочи той.
Идеята на проф. Цоков обаче все още не е обсъждана официално, обясни пред “Труд news” Диян Стаматов, председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета на България.
“От време навреме се появяват подобни идеи в управлението на МОН, но те бързо губят сила, защото едно от най-трудните неща за промяна в училищата е продължителността на учебната година. Тя е регламентирана от години и се приема на исторически принцип, че това е пътят. И моето мнение е, че учебната година в този формат си е напълно достатъчна. По-трудната част трябва да бъде осъществена, а именно промяна на учебното съдържание - това, което се учи, а не колко се учи”, посочи той.
По думите му, предлаганите допълнителни дни всъщност биха се ползвали за извънредни ваканции и неучебни дни. “Такава е ситуацията с 3 януари, съвсем скоро ще се появи аналогична ситуация с 2 и 5 май. Най-вероятно МОН иска да има някакъв буферен брой дни, които да използва за подобни неучебни дни, когато се налага”, коментира Стаматов.
Той обаче бе категоричен, че 15 септември за България е празник и няма българин, който да не уважава тази дата.
“Тоест началото на годината няма как да се промени в близките много години. А краят на учебното време - тук може да се поразсъждава с оглед на това, че всяка година е сама за себе си и тъкмо тук може да се мисли колко време - ден, дни, седмица повече би могло да се продължи”, допълни той.