BI: Китай може лесно да унищожи американските самолети в Тихия океан

BI: Китай може лесно да унищожи американските самолети в Тихия океан

В случай на военен конфликт Китай би могъл да потисне или унищожи критично важни американски самолети в Индийско-тихоокеанския регион с много по-малко изстрели, отколкото САЩ и техните съюзници биха направили същото с военновъздушните сили на Пекин. Това се посочва в проучване на института "Хъдсън", което е проведено от Томас Шугарт и Тимъти Уолтън, пише Business Insider.

Анализаторите отбелязват, че Китай работи по-бързо от САЩ за укрепване на въздушните си бази и диверсификация на бойните самолети в Индийско-тихоокеанския регион. Това създава осезаем дисбаланс в полза на Китай.

Според тях в случай на конфликт, например борба за Тайван, Пекин няма да има проблем да атакува американските летища, тъй като те са уязвими за нападение.

Шугарт и Уолтън споделят, че през последното десетилетие Китай е увеличил повече от два пъти броя на укрепените самолетни убежища и неукрепените индивидуални самолетни убежища в региона. Освен това Пекин е увеличил и броя на пистите за рулиране.

Анализаторите смятат, че всички тези усилия всъщност дават на китайските военни повече места за защита и изстрелване на бойни самолети при "евентуална битка с врага".

В същото време усилията на САЩ изглеждат повече от скромни, според Шугарт и Уолтън. Те подчертават, че броят на американските и съюзническите летища в региона е около една трета от този на Китай.

Този дисбаланс означава, че Китай ще се нуждае от много по-малко ракети или въздушни удари, за да неутрализира летищата на САЩ и съюзниците, отколкото отсрещната страна, допълват Шугарт и Уолтън. Те предупредиха, че внезапен изпреварващ удар от страна на Пекин може да изненада САЩ и техните съюзници и да даде на Китай предимство във въздушните операции.

"От стратегическа гледна точка подобна дестабилизираща асиметрия рискува да насърчи Китай да се възползва от предимството на първия. Китай би могъл да инициира конфликт, ако види възможност да отрече въздушната мощ на противника“, се посочва в проучването.

Шугарт и Уолтън припомнят, че Китай е инвестирал огромни средства в ракетните си сили. Освен това сателитни снимки са заснели макети на американски военни съоръжения на китайска територия, което може да подскаже, че Пекин наистина обмисля сценарий за пряка военна конфронтация със Щатите.

В проучването се твърди, че за да се противопоставят на заплахата, която представлява Китай, САЩ трябва да продължат да инвестират в активна защита на своите въздушни операции, да укрепят летищата, за да запазят тяхната устойчивост, и да ускорят усилията за разработване на самолети и безпилотни системи.

"Провеждането на ефективна кампания за подобряване на устойчивостта на операциите на американските летища ще изисква информирани решения за приоритизиране на проектите и продължаващо финансиране. Едно нещо обаче е ясно: американските летища са изправени пред заплаха от нападение и сегашният подход на Министерството на отбраната до голяма степен да игнорира този факт приканва агресията на Китай и рискува да загуби евентуална война“, заключават Шугарт и Уолтън.