Къде сбърка Генчев в "Левски"?

Къде сбърка Генчев в "Левски"?

Станислав Генчев вече не е треньор на "Левски". Раздялата между двете страни дойде по-малко от 48 часа след бледата и безидейна игра при 1:0 срещу "Дунав" (Русе) за Купата на България. Нищо от пресконференцията на специалиста след успеха на осминафинала не предвещаваше за подобни крайни действия, но ето, че те са факт. Въпросът е какво се скъса между двете страни от лятото насам, когато Генчев бе взет за наследник на Николай Костов, а началото бе повече от обещаващо.

Играта

Водеща на пръв поглед причина в охладнелите отношения между ръководството на "Левски" и треньорския щаб изглажда начинът, по който играе отборът. От месеци насам липсва искрата от първите кръгове на новия сезон. "Сините" печелят на мускули, а основното оръжие за тази цел се оказва центриранията от ъглови удари и статични положения. Показателен е фактът, че централният защитник Кристиан Димитров има също толкова попадения, колкото и Мустафа Сангаре в Първа лига - 5. Още след успеха над "Славия" през септември Наско Сираков размаха пръст на Станислав Генчев. Писа му оценка "2" за начина, по който отборът е играл, при това публично. Коренно, нищо не се промени във вижданията на специалиста, който продължи да залага на 3-5-2, обяснявайки пред медиите, че схемата не е от значение. В същото време нападателите на "сините" и най-вече представеният като голова машина Мустафа Сангаре зацикли. "Левски" буквално бе разкрит насред "Георги Аспарухов" от "Берое" (0:2) и "Септември" (2:3) и по този начин бе развенчан митът за шампионските амбиции на "сините".

Позициите

Дълго време Генчев опитваше всичко, в търсене на точните хора за халфовата линия. Без да променя тактиката, той смени постовете на редица футболисти. Така взетите като крила Фабио Лима и Евертон Бала заиграха в средата на терена, същото се случи и с Цунами, който в един момент бе преквалифициран като дефанзивен халф. На резервната скамейка пък стоеше Патрик Мислович, който е точно с такива функции. Първият мач като титуляр за словака в Първа лига бе едва през декември. Предвид експериментите в средата на терена във възлов играч се превърна Карлос Охене, който по време на лятната подготовка бе считат за сигурен напускащ. Същото важеше за Асими Фадига и Джавад Ел Джемили. После треньорът размисли и започна да залага на тях, а с това със сигурност загуби и част от уважението на останалите в съблекалнята, които вече бяха наясно с позицията му за триото. 

Генчев и ръководството 

Старши треньорът на "сините" получи всичко, което желаеше при пристигането си в клуба - имаше цялата дума по селекцията, а същото важеше и за хората, които ще влязат в щаба му. Така насадения на Николай Костов помощник Красимир Петров се оказа ненужен и трябваше да бъде назначен на нова позиция - скаут. Поправка - главен скаут, въпреки че други с такъв статут на "Герена" няма. Този ход на Генчев не се слави като особено популярен по високите етажи в "Левски". И доказателство за това може да се окаже връщането на Петров на резернтата скамейка при сформирането на нов треньорски щаб сега, но това тепърва ще се решава.

В същото време Генчев не се поколеба да се срещне с феновете на тима от Националния клуб на привържениците. И в това, разбира се, няма нищо лошо, дори напротив. Дребна подробност обаче е, че именно тази част от агитката на "сините" от година и половина насам е във война със собственика Наско Сираков и най-общо казано го искат вън от клуба. Генчев обаче проведе среща с тях и получи пълната им подкрепа още при пристигането си от "Крумовград" на "Герена". И това не се прие добре нагоре по пирамидата. 

Младите

За грях на треньора може да се счита и отказа му да работи с млади играчи. Дори Марин Петков, който вече има 150 двубоя зад гърба си, дълго време бе резерва. В един момент националът дори изглеждаше замразен, като изобщо не получи игрови минути срещу ЦСКА. Генчев не даде шанс на нови лица да пробият да първия тим, а това важеше дори при вратарите, където Матей Маркович играеше и за първенство, и за Купата. Единствен Преслав Бачев си спечели доверието, след като измъкна тима от трудна ситуация срещу "Пирин" за Купата, но в останалите случаи Генчев показа, че водещи за него са резултатите, а не развитието на играчи. Иван Андонов, Виктор Любенов, Дейвид Михалев, Антоан Стоянов, Асен Чандъров, Борислав Русанов, Кристиян Йовов останаха не просто на заден план, те бяха ненужни. Част от тях отидоха във втория отбор, а други бяха дадени под наем.

Футболистите

Не може да се скрие още един факт, който не е в ползва на треньора. Срещу него се настроиха част от футболистите, сред които и Джавад Ел Джемили. Офанзивният халф изобщо не попадаше в групата в последните мачове без да е контузен. Мароканецът с испански паспорт е съобщил на шефовете своето мнение за Генчев и не е криел, че не може да намери общ език. Тук, разбира се, грешка не може да се търси само в специалиста. И други футболисти има, които са снели своето доверие към треньорския щаб в хода на шампионата. 

Селекцията

Без да се брои Майкон, който бе взет именно след посещение на Красимир Петров в Бразилия, всеки един от новите през лятото е на стадион "Георги Аспарухов" по желание на Генчев. От Матей Маркович, за когото е гарантирал треньорът на вратарите Йордан Господинов, през Алдаир, Кристиан Макун, Мустафа Сангаре, Алекс Колев и Клемент Икенна бяха взети след одобрението и наблюдението на самия Генчев. С изключение на централния бранител, останалите са със спорни качества за клуб като "Левски", който иска да се бори за шампионска титла и Купа. В това число не трябва да влиза и Алекс Колев, който акостира със статут на голмайстор на Първа лига и юноша на клуба. Ясно е, че всичко опира до средства, но тази селекция също струва пари и то не малко. През последните два месеца думата на Генчев за селекция вече не е била толкова изразена. Той пожела вратарят на "Септември" Димитър Шейтанов, но този ход му бе отказан. Искаше и Серкан Юсеин от бившия си тим "Крумовград", което не се е понравило на ръководството. Разминавания имаше и във вижданията за Евертон Бала, който в един момент изглеждаше, че ще бъде откупен, а след мача с "Дунав" стана ясно, че това е малко вероятно...

Медийните изяви

За грешка може да се счита и начина, по който Генчев започна да общува с медиите. В един момент именно негови изказвания разпалиха напрежение с ЦСКА и Александър Томаш. Не липсваха и високопарни изказвания по отношение на битката за титлата. В същото време Генчев се сдоби с фейсбук страница, където бе деен до загубата от "Черно море" във Варна. След това тя спря да функционира и животът й се оказа твърде кратък, но вече бе направило впечатление активността на треньора в социалните мрежи, което бе някак излишно в случая, въпреки че сега е модерно.

За финал е добре да се отправят и няколко въпроса към ръководството и онези, отговорни за привличането на Станислав Генчев. С какво визията му за игра в "Крумовград" се отличаваше от тази в "Левски" и дали и кога бе начертана стратегия за развитие на отбора?