Руските военновъздушни сили са получили нов клас прецизно управляема планираща бомба със значително увеличен обсег, според съобщения в местните медии. Означена като UMPB D-30SN, крилата бомба е снимана под крилете на ударен изтребител Су-34, който е най-широко използваният клас изтребители в руските ВВС и е отговорен за по-голямата част от мисиите с плъзгащи бомби, пише Military Watch.
Тъй като други изтребители като Су-30СМ и Су-35 също са били разгърнати за мисии с плъзгащи бомби , въпреки че имат по-малък полезен товар на оръжията и по-малък обхват, има голяма вероятност те също да получат новия клас плъзгащи се бомби.
Докато предишните планиращи бомби от широко използваната серия FAB-500 имаха обсег, оценен на 50-60 километра, D-30SN се оценява на 78-85 километра - увеличение от приблизително 45-50 процента. Това има потенциала да позволи на руските изтребители да засилят ударите чрез по-кратки полети и да атакуват добре защитени цели от по-безопасни разстояния.
Докато традиционните неплъзгащи се гравитационни бомби правят самолетите уязвими за противовъздушната отбрана, включително ръчните оръжия въздух-повърхност, ракетите, изстрелвани от въздуха, са не само няколко пъти по-скъпи, но също така сериозно ограничават големината на експлозивния полезен товар, който всеки самолет може да достави на полет голяма част от теглото им се поема от горивни и задвижващи системи.
По този начин плъзгащите се бомби все повече се превръщат в предпочитано оръжие, което максимизира наредбата, която изтребителният флот може да осигури, като същевременно минимизира риска за самолета.
Забележителните характеристики на новата плъзгаща се бомба включват интегрирането на кръстовидни опашни перки и сгъваемо основно крило, последното което лежи наравно с тялото на бомбата.
Наред с новата бомба, нова 3000-килограмова плъзгаща се бомба, FAB-3000M54 също е близо до завършване на тестовете, които ще осигурят повече възможности за много големи удари с боеприпаси по вражески цели.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш