Доналд Тръмп все още не е разработил конкретен план за разрешаване на конфликта в Украйна. Но неговите съюзници и съветници обсъждат няколко идеи публично и насаме, помежду си и със самия Тръмп. Те имат някои общи елементи, пише агенция Reuters въз основа на анализ на изявления и разговори с няколко души, близки до новоизбрания президент на САЩ.
Тези общи елементи са отказът Украйна да бъде приета в НАТО (поне в обозримо бъдеще) и загубата под една или друга форма на част от териториите.
Съветниците на Тръмп биха се опитали да принудят Москва и Киев към преговори, използвайки стратегията на "моркова и пръчката", включително спиране на военната помощ за Киев, ако той не се съгласи да преговаря, но и увеличаване на помощта, ако руският президент Владимир Путин откаже.
Тръмп многократно обеща по време на предизборната си кампания да прекрати почти тригодишния конфликт в рамките на 24 часа след встъпването си в длъжност на 20 януари, ако не и преди това, но все още не е казал как.
Според един съветник по националната сигурност на Тръмп, участващ в подготовката на новата администрация, има три основни предложения: на Кийт Келог, определен за специален пратеник за Украйна и Русия; на вицепрезидентът Джей Ванс; и на Ричард Гренел, бивш посланик на САЩ в Германия, както и.д. директор на националното разузнаване по време на първото президентство на Тръмп.
Позицията на Келог беше артикулирана през пролетта в стратегическия документ „Америка на първо място, Русия и Украйна“, който той подготви с Фред Флейц, бивш началник на кабинета на Съвета за национална сигурност, и представи на Тръмп. Келог и Флейц предложиха замразяване на конфликта по съществуващата фронтова линия. В същото време Съединените щати трябва да предоставят на Украйна възможност да „преговаря от позицията на силата“ и да предупредят Русия за последиците от неспазването на бъдещите условия на мирния договор. По-късно Келог каза, че Тръмп ще обещае на Киев повече оръжия само ако се съгласи на преговори. Той ще предупреди Москва, че ако откаже да обсъжда прекратяване на конфликта, ще даде на Украйна много оръжия. Съгласно предложението САЩ също ще предложат гаранции за сигурност на Украйна, които могат да включват увеличени доставки на оръжия след сключването на споразумението. Преговорите за присъединяване на Украйна към НАТО ще бъдат отложени.
Ванс каза през септември, че мирното споразумение ще включва създаването на демилитаризирана зона по протежение на съществуващата линия на конфронтация. Зоната ще бъде „силно укрепена“, за да се предотврати евентуална руска инвазия в бъдеще. Предложението на Ванс би лишило Украйна от членство в НАТО.
През юли Гренел се застъпи за създаването на „автономни зони“ в Източна Украйна, но не даде подробности. Той също така изрази мнение, че членството на Украйна в НАТО не отговаря на интересите на САЩ.
Анализатори и бивши служители по националната сигурност изразяват сериозни съмнения, че Тръмп може да изпълни обещанието си поради сложността на конфликта.
Всички подобни идеи не отчитат факта, че Владимир Путин може просто да не иска да обсъжда мирни споразумения, предупреждават те. Неговите войски сега напредват в Украйна с най-бързото си темпо от началото на войната, макар и на ужасна цена, и той може би вярва, че ще спечели повече в бъдеще, като превземе още земя.
„Путин не бърза“, каза Юджийн Румър, бивш главен анализатор на американското разузнаване за Русия, който сега работи в мозъчния тръст на Фондацията "Карнеги".
Руският лидер, казва той, не показва готовност да се откаже от условията си за примирие и преговори, включително отказ на Украйна от НАТО и предаване на четирите провинции, за които Путин твърди, че са част от Русия, но не контролира напълно. Искане, отхвърлено от Киев.
Според експертът, Владимир Путин вероятно ще вземе повече територии и ще изчака да види какви отстъпки ще предложи Тръмп, за да го примами на масата за преговори.
„Не мисля, че някой има някакъв реалистичен план за прекратяване на това“, смята Румър.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш