Въпреки че винаги е любопитствала за корените си, жена на име Памела знаела много малко за историята на своето биологично семейство, докато не започнала да рови по-дълбоко по време на пандемията от коронавирус.
Памела, която е журналист, знаела, че е осиновена, и започнала да нарежда пъзела на биологичното си семейство по документи, снимки и ДНК анализ.
Incredible story of Hungarian weightlifter who whipped Adolf Hitler https://t.co/YZmSTxp5I8 via @MailOnline My granddad spanked Hitler: Incredible story of weightlifter who beat Adolf with a belt until he begged for mercy then fled to Canada when the future Fuhrer put a price on…
— Carol Sereda (@CSereda) September 22, 2024
Във вестникарска изрезка от 1940 г. тя прави шокиращо и неочаквано откритие за своя дядо. Стефан Стив Закал бил щангист, роден в Унгария - но бил и човекът, който бичува Адолф Хитлер с колан. Дядо й бил от местна група, която пътувала от град на град, за да действа срещу надигащата се вълна на фашизма в Европа. В малкото градче Шатендорф (Австрия) на 30 януари 1927 г. се води ожесточен бой между социалисти и нацисти.
Въпреки че това е единственото налично оръжие по това време, Стефан казва, че е ударил Адолф Хитлер толкова силно с колана си, че той избягал, молейки за милост, и се скрил в житно поле.
Това била схватка, която бъдещият Фюрер нямаше да забрави и Стефан бил принуден да избяга в Канада две години по-късно. Стефан Закал е роден в района на Унгария, който по-късно става част от Австрия през 1904 г., и бързо развива страст към вдигането на тежести.
Като спортист той става член на "Schutzbund", паравоенното крило на лявата Социалистическа работническа демократическа партия (SDAP). Групата е създадена през 1923 г. в отговор на нарастващото политическо насилие и като противовес на добре финансирани крайнодесни военни групи.
Памела описва пред "Дейли мейл" как дядо й участва пряко в битката на 30 януари 1927 г. "Той удря Хитлер с колан. Хаотично, но има пряк контакт", казва Памела.
По-късно това събитие ще стане известно като „Изстрелите в Шатендорф“ и като една от повратните точки в австрийската история. При конфликта загиват двама души, сред които и дете. Човекът, отговорен за смъртта им, по-късно е оправдан в спорен процес. Тази присъда разгневява социалистическото движение и води директно до Юлското въстание във Виена по-късно същата година. Насилието избухва в целия град и политическата структура на Австрия е необратимо променена. Инцидентът е запомнен като повратна точка, която проправи пътя за евентуалния възход на фашизма в страната.
Участието на Стефан в това събитие го превръща в мишена и скоро се разнася новината, че е победил Хитлер. „Той трябваше да бяга. Главата му беше на масата заради тази битка и той нямаше друг избор, освен да избяга от страната“, добавя Памела.
С помощта на двама ветерани от войната той успява да се измъкне от Австрия и в крайна сметка достига Канада през 1929 г. Скоро към него се присъединяват други членове на семейството. Те се установяват в Британска Колумбия, където той започва нов живот, занимавайки се с овощарство. Споменът за тази конфронтация не е избледнял в паметта на Стефан Закал. Години по-късно, когато кандидатства за канадско гражданство, историята му отново изплува в общественото пространство.
По време на интервюто съдията го попита дали би искал да защитава новата си страна. „Без колебание“, отгаря Стефан и добавя: „Бих приветствал възможността да го направя отново и да се бия с нацистите“.
„Това смело негово изявление привлече вниманието на репортерите и историята бързо се разпространи“, казва Памела.
Историята е публикувана от "The Montreal Gazette" и "The Vancouver Sun". Един доклад в Tacoma Times от 18 януари 1940 г. гласи: "Човекът, който твърди, че е бичувал Адолф Хитлер с колан до кръв и го е молил за милост, е станал канадски гражданин тук. Той е Стивън Закал, фермер, роден в Унгария."
Статията съдържа и следния цитат: „Свалих колана си, настигнах Хитлер и повярвайте ми, трябва да съм го удрял, докато не е започнал да кърви. След това избяга и се скри в едно житно поле“.
Друга история, публикувана в The Vancouver Sun на 20 януари, включва снимка на Стефан, който вдига тежести. Той печели международна репутация като човекът, който е ударил Хитлер. Чрез тези вестникарски репортажи отпреди десетилетия Памела открива шокиращата история на дядо си. „Беше сюрреалистично да прочета това и да си помисля, че това е дядо ми“, казва тя.
Памела също е изненадана от факта колко малко от близките й знаят за невероятната история на Стефан, която в крайна сметка ги сближава.
Стефан бил женен три пъти и имал 12 деца, осем дъщери и четирима сина. Умира на 19 януари 1986 г. от инфаркт на 81 години.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш