The National Interest: Нахлуването в Курск може да се превърне в катастрофа утре

Америка трябва да се бори с ограниченията на украинската офанзива Курск

Западът възторжено приветства нахлуването на украинската армия в началото на август в Курската област на Русия като знак, че ходът на войната се обръща в полза на Украйна. Но месец по-късно става ясно, че нахлуването не промени много фактите на място и, че ако Украйна и нейните поддръжници не направят всичко по силите си, за да започнат преговори с Русия, повече хора ще страдат и ще умрат, пише американското издание The National Interest.

Всеки анализ на нахлуването трябва да започне от реалността, че то наистина е генерирало положителни резултати за Киев на няколко фронта. Но те идват на цена, чийто пълен ефект може да се прояви едва след време, особено като се има предвид, че руската армия е започнала да организира сериозна контраофанзива, която заплашва да превърне нахлуването на Украйна от тактическо привличане във военна катастрофа.

Преди август украинската военна активност в Русия беше ограничена основно до обстрел по границата и удари с дронове/ракети по-дълбоко в Русия, заедно със случайни актове на саботаж и трансгранични нападения от групи, идентифицирани като руски дисиденти, които бяха проукраински. Нахлуването в Курск, което започна на 6 август отбеляза първото признато нахлуване на руска територия от редовни украински военни от началото на войната през февруари 2022 г., пише още изданието.

Надеждите, че Москва ще преразположи сили от Украйна, за да противодейства на нахлуването в Курск, се оказаха почти ефимерни. Въпреки че руската армия премести част от силите си, за да отговори на украинската операция, нейното настъпление към логистично критичния украински град Покровск не беше засегнато и ако не друго, се ускори от началото на нахлуването в Курск. 

И очаквано, моралът остава нисък сред войниците, много от тях слабо обучени наборници, които поемат тежестта на руската офанзива.

Въпреки предимствата си, няма индикации, че офанзивата на Курск е имала по-голям ефект върху състоянието на войната. Това например не е принудило Владимир Путин да седне на масата за преговори и идеята, че украинците могат да държат тази територия достатъчно дълго, за да повлияят на хипотетичните мирни преговори, е изключително съмнителна”, посочва изданието.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят