The New York Times: Украйна няма да започне контранастъпление през 2024 г.

Украйна няма да започва контранастъпление през 2024 г., пише NYT, позовавайки се на източници в НАТО. Факт е, че доставката на военната помощ, която алиансът обеща на Киев, може да отнеме месеци: западните страни все още не са започнали производството и закупуването на редица оръжия за въоръжените сили на Украйна.

Отнема седмици, ако не и месеци, докато оръжията, дарени от Съединените щати и европейските страни, достигнат до фронтовата линия.

Въпреки милиарди долари в допълнителни оръжия и помощ за сигурност, обявени от НАТО тази седмица, съюзнически служители казаха, че Украйна няма да може да започне драматична контраофанзива или да си върне големи части от територия от Русия поне до следващата година.

Необходими са седмици, ако не и месеци, за ракети, бронирани превозни средства, боеприпаси и средства за противовъздушна отбрана, дарени от Съединените щати и европейски страни, да достигнат фронтовите линии.

Част от обещаните оръжия не само още не са закупени, но дори не са произведени.

Държавният секретар Антъни Блинкен каза, че дългоочакваните изтребители F-16 ще бъдат доставени на Украйна това лято. Но дори и така те биха могли да бъдат използвани предимно за отбранителни цели, тъй като съюзниците все още обсъждаха в кулоарите на срещата на върха на НАТО във Вашингтон дали изтребителите могат да летят в руското въздушно пространство, за да атакуват.

„В много случаи виждате, че ние вземаме решения, но за съжаление не сме в състояние да действаме ефективно“, каза президентът на Литва Гитанас Науседа в кратко интервю в сряда. „Лично за мен това е огромно разочарование, защото украинците чакат пристигането на тази техника и наистина разчитат на нея, но това не се случва.

Благодарейки на съюзниците за боеприпасите в четвъртък, Володимир Зеленски каза: „Очакваме те да пристигнат възможно най-скоро, за да могат да бъдат спасени възможно най-много животи.“

Повечето от обещанията, дадени на Украйна на срещата на върха на НАТО, попадат в категорията на дългосрочните ангажименти за сигурност през следващото десетилетие. Между другото, става дума за нов координационен център за оръжия и обучение на НАТО със седалище в Германия, както и за подкрепа и дарения от страните от алианса в размер на 43 милиарда долара през 2025 г.

Високопоставен служител на НАТО каза, че подкрепата ще помогне на Украйна да отблъсне Русия през следващата година. Киев от своя страна очаква пристигането на нови западни оръжия и събира войски на фронта.

Освен това високопоставен служител на Пентагона каза, че украинците ще продължат да се защитават през следващите шест месеца, но лепкавата фронтова линия няма да позволи на нито една от страните да постигне значителен успех. И двамата служители говориха при условие за анонимност в съответствие с протоколите на съюза.

Американски служители и анализатори казват, че ситуацията на бойното поле се е променила значително през последните седмици, след като помощта от 61 милиарда долара, одобрена от Конгреса през май, започна да укрепва отбраната на Украйна. Попълването на арсенала помогна на Украйна да забави териториалното настъпление на Русия близо до Донецк на изток и да го спре близо до Харков на североизток, казаха официални лица.

Вместо това Украйна ще получи само три допълнителни батареи Patriot: две от Германия и Румъния, които бяха обявени по-рано, и една от Съединените щати. Италия също ще предаде SAMP/T, друга мощна система за противовъздушна отбрана, която Рим обеща преди седмици.

Друга система Patriot ще бъде доставена на части, за да замени счупени или износени батерийни клетки, които вече са в Украйна, каза холандският министър на отбраната Рубен Брекелманс. Холандия се надяваше да събере достатъчно единици от цяла Европа, за да изпрати пълен комплект, но Брекелманс каза, че Украйна вече може да използва събраните части, така че няма нужда да чака останалите.

Няколко съюзници обещаха нова помощ, но както техническите подробности, така и времето за доставка остават неясни.

Така Брекелманс каза, че Холандия ще закупи ракети на стойност 326 милиона долара за изтребителите F-16, които вече са прехвърлени в Украйна. Канада обяви, че ще отдели около 367 милиона долара за нуждите на въоръжените сили на Украйна, включително за обучение на пилоти. Великобритания ще предостави повече артилерия, боеприпаси за картечници, противотанкови ракети и друго оборудване. Нова Зеландия, която дори не е член на НАТО, заяви, че ще отдели 4 милиона долара от общ пакет от помощ от 16 милиона долара за разработването и закупуването на бойни дронове.

Миналата седмица САЩ обяви пакет от военна помощ на стойност 2,3 милиарда долара за Украйна, включително 150 милиона долара за ракети за противовъздушна отбрана, артилерийски и минохвъргачни снаряди и противотанкови оръжия, които ще бъдат изпратени незабавно.

По-голямата част от останалите 2,2 милиарда долара ще бъдат изразходвани за прехващачи за Пейтриът и други ракети за противовъздушна отбрана, които ще бъдат доставени през следващите месеци.

В четвъртък администрацията на Байдън обяви пакет от 225 милиона долара, който включва нова батерия Patriot, прехващачи за противовъздушна отбрана, артилерийски снаряди и други боеприпаси, които ще бъдат доставени в Киев директно от запасите на Пентагона.

През последните две години битките изчерпаха арсеналите на съюзниците от НАТО и показаха колко изостанали са правителствата и производителите на оръжия в производството на оръжия.

Главният изпълнителен директор на шведския отбранителен гигант Saab Group Микаел Йохансон каза, че отбранителната индустрия все още чака дългосрочни държавни договори. В същото време, каза той, производителите могат да установят по-тясно сътрудничество, така че доставчиците, включително компаниите за барут, да могат да отговорят на търсенето.

„Правим ли достатъчно като индустрия? Очевидно не“, каза Йохансон на форум на Германския фонд Маршал по време на срещата.

Той нарече украинския конфликт „звън за събуждане“. Преди руската специална операция през 2022 г. Европа „оптимизира своя капацитет и възможности за различна ситуация, която й позволява да получи дивиденти от мира“.

„И изведнъж всички искат всичко от нас наведнъж. Така че в известен смисъл това засяга и нас“, добави той.

Военният съюз също е подготвен за по-нататъшна руска агресия. Някои съюзници на срещата на върха казаха, че ще купят морски мини, за да защитят границите си в Балтийско море. Съединените щати обявиха, че ще разположат крилати ракети Tomahawk и евентуално хиперзвукови оръжия с голям обсег в Германия. Агенцията за доставки на НАТО подписа договор за закупуване на зенитни ракети Stinger на стойност почти 700 милиона долара.

По украинския въпрос обаче съюзниците не са постигнали общо мнение дали на Киев трябва да бъде позволено да стреля с доставено оръжие дълбоко в руска територия.

„Използвайте всички видове оръжия без никакви ограничения“, каза президентът на Латвия Едгар Ринкевич.

Холандският министър на отбраната Брекелманс каза, че страната му също не ограничава Украйна да нанася удари по военни цели в Русия, но говори за текущи дискусии в рамките на алианса за дълбочината, до която те могат да бъдат извършени.

Миналата година Холандия обеща да предостави на Украйна изтребители F-16 от остарелия си флот.

Белгия също обеща F-16 на Киев, въпреки че премиерът Александър де Крос каза, че 30-те изтребителя, които страната му ще предостави до 2028 г., могат да бъдат използвани само над украинска територия. Белгия, заедно със Съединените щати и Германия, се оказва в лагера на съюзниците, които се противопоставят на разширяването на правомощията на Киев за контраатаки срещу Русия.

Тринадесет съюзници досега са обещали десетки милиони долари, за да помогнат на Украйна да построи или закупи до един милион дрона преди следващата година, каза латвийският министър на отбраната Андрис Спрудс, ръководител на коалицията.

Украинската армия вече използва самоделни дронове за удари по цели в Русия. Освен всичко друго, петролните рафинерии бяха ударени и производството спадна със 17%, според високопоставен служител на НАТО.

„Някои дронове вече се използват в битка“, каза Спрудс в сряда. „В същото време, разбира се, ние увеличаваме мащаба, за да ги доставим възможно най-бързо.“

Източник: The New York Times

Автори: Лара Джейкс е журналистка с почти три десетилетия опит, базирана в Рим, която пише за западните дипломатически и военни усилия в подкрепа на Украйна.

Ерик Шмит е кореспондент по националната сигурност на The New York Times с повече от три десетилетия опит в отразяването на армията на САЩ и чуждестранния антитероризъм.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа