Постоянна действаща тема остават будителите
Усилията на Ордена на тамплиерите у нас се насочват към обществото, така че да се върнат вярата, надеждата, любовта, предаността, които са част от седемте рицарски добродетели, формулирани от Рамон Лул в неговата „Книга за Рицарския орден“. Това заяви пред „Труд news“ Великият приор на Ордена на тамплиерите у нас Негово Превъзходителство ген. майор акад. Румен Ралчев по повод 14-ия Духовен събор на Велик Приорат България. Събитието се проведе в Стара Загора, а негов докамин бе местната командерия „Св. Игнатий Старозагорский“.
„Духовният ни събор е средище, в което рицари и дами влизат в интелектуален двубой и показват своето виждане, както за християнското, така и за развитието на тамплиерския орден в днешно време. Започнахме още в петък с ритуал на командерията „Св. Игнатий Старозагорски“, на който бяха приети постулати. 12 души лектори изнесоха своите доклади, в които защитиха тезите си по предварително зададени теми“, разказа акад. Ралчев.
За събитието пристигнаха освен лекторите, така и представители на командериите в цялата страна. „Тази среща е вид обучение. Основният акцент в докладите бе конвергенцията между Ордена на рицарите тамплиери и съвременното общество, като се наблягаше на седемте рицарски добродетели, списани от Лул през 1279 г. Освен това имаше и постоянна действаща тема за будители от регионален мащаб - това са стотици заслужили българи, които със своята дейност в отделните региони са повдигали самочувствието и нивото на своите съграждани“, посочи още великият приор.
За разлика от научните конференции, на които рицарите тамплиери канят основно гости, които са хабилитирани лица извън Ордена, духовият им събор е интелигентно състезание между рицарите и дамите. „В това състезание няма победители и победени, а всички печелим, защото доизграждаме своите характери, доизграждаме своя светоглед и преди всичко начертаваме действията на Ордена на тамплиерите през следващите години“, каза Ралчев.
Всъщност духовният събор е най-старото мероприятие на Велик Приорат България.
На базата на почти 1000-годишната си история и оцелелите във времето постулати той работи първо в съвкупността Велик Приорат и съвкупността в международната организация Орден на рицарите тамплиери. „Но сега усилията ни се насочват към обществото с цел популяризиране на добре известните вяра, надежда, любов, преданост... Независимо, че във времето върху тези достойнства са наслагвани и някои допълнителни значения, те са останали живи в обществото и трябва да използваме възможността да ги изчистим в истинския им вид. За да се влияе в обществото, ние задължително минаваме през личния пример, какво тамплиерско общество сме създали... Вие виждате, че нашите събития са нещо изпитано и прието не само от рицарите и дамите в ордена, а и в други сходни организации, които каним, но преди всичко от гражданите. Ако се върнем назад, всеки един от нас ще види, че времето, прекарано в ордена, влияе върху неговите качества, върху неговите възприятия, върху неговите мечти и онова, което той до този момент не си е представил, че може да го мечтае, го постига. Доказателство е, че много от нашите членове започнаха дейност и в други области, включително в политиката, но тяхната умереност и тяхната компетентност бие на очи“, обобщи Румен Ралчев.
Мемориален комплекс „Бранителите на Стара Загора“
Докладите излизат в книга
Рицарите и дамите положиха венци пред Мемориален комплекс „Бранителите на Стара Загора“.
Рицарите и дамите от Ордена поднесоха венци пред Мемориален комплекс „Бранителите на Стара Загора“, като отдадоха почит на повече от 14 000 хиляди жертви християни, загинали след повторното превземане на града от турските войски. На церемонията имаше представители на командерии от цялата страна и гости.
Още една инициатива беляза духовия събор тази година и тя е, че всички доклади, които бяха представени по време на срещата, ще бъдат събрани в книга.
„Тя ще бъде преведена на английски и ще я изпратим във всички велики приорати по света, за обмяна на опит, да изпълним ангажимента за развитието на другите приорати. Да не забравяме, че ние сме най-големите в Европа, не толкова като количество, а като идеи сме на първо място. Важното е, че Велик Приорат България е една от малкото граждански организации, на която 3-годишната COVID криза нанесе щети, но не спряхме да работим, мобилизирахме се. Ние не запалваме двигателя сега, за да минем напред, а имаме инерция, която ще ползваме“, посочи Румен Ралчев.