Албания избира паспорта пред хладилника

Еди Рама ще бъде най-дълго управлявалият политик в Тирана

На изборите в неделя управляващите социалисти взеха пет депутатски места повече от преди четири години

Каква ирония! В неделя след обяд Евроспорт показваше пряко състезанието в третия етап от колоездачната обиколка на Италия. Както всеки път, професионално, в елегантно съчетание на кадри от самата надпревара и описание на чудесните крайбрежни пейзажи наоколо. Бил съм по тези места и все гледах да зърна някое познато ъгълче, или малък плаж, или емблематична сграда. Докато не видях изписано името на града - Химара, а после и останките от замъка над него.

Малко населено място в южната част на Албания. Да, да, на Албания, където тази година първите три етапа от Джиро д'Италия се провеждат на територията на нашата съседка. Едно признание за тесните отношения между Тирана и Рим, а казват, и за приятелските лични и политически връзки между премиера на страната Еди Рама и неговата италианска колежка Джорджа Мелони. Противно на всички исторически наслагвания в миналото на двата народа, които - ако се гледа с оптиката, през която непрекъснато в Скопие се взират настойчиво към България, би трябвало непрекъснато да са на нож.

Но не е така, напротив. Днес Италия е един от най-сериозните и настойчиви лобисти за европейската перспектива на Тирана и като непосредствен съсед прави всичко това да се случва. Напук на историята и на миналото.

И ето, вече три дни шарената колона от колоездачи се катери по стръмните баири на албанските планини, спуска се към прозрачните води на морето, или преминава през китни градчета, в които „гръцкото“ личи отвсякъде. В това число минава и през Химара. Сякаш да ни напомни, че тъкмо в този южен край на Албания се разигра една история, с чието разрешаване политиците в Тирана и преди всичко премиерът с трикратен последователен мандат Еди Рама, показаха готовност да правят компромиси и да загърбват частното в името на стратегическата цел на държавата - членството в ЕС.

Спомняте си - кметът на населената предимно с етнически гърци Химара - Фреди Белери, в навечерието на местните избори преди три години, бе задържан с обвинение за купуване на гласове. Разигра се една съдебна история, която много скоро прехвърли границите на района и на държавата и се превърна в един от проблемите в отношенията с южния съсед Гърция.

Около личната и политическа съдба на Белери се завихри такава истинска игра на балкански инат, че в крайна сметка тя се превърна в единственото и непреодолимо условие от страна на Атина за старта на преговорите на Албания за членство в ЕС. Пускате Белери, вдигаме бариерата, бе позицията на премиера Мицотакис. Междувременно доскорошният кмет стана евродепутат от партията на Мицотакис и някак си бе неудобно да седи в затвора. В крайна сметка Еди Рама прояви практичност и Албания през юли 2022 г. получи правото да стартира преговорния процес за членство. Белери от Химара от арестуван и осъден се превърна в евродепутат, а Тирана се откачи от тандема със Северна Македония.

И за да бъде иронията съвсем на място и да ни върне към спорта и неговото значение за политиката, в неделя, когато се провеждаше третият етап от Джиро д'Италия, в Албания се проведоха парламентарни избори. Още преди началото на предизборната кампания за никого не бе тайна, че съвпадението на вота с колоездачната надпревара никак не е случайно. Още тогава то бе изтълкувано като едно рамо от страна на организаторите на джирото, очевидно не без намесата на Мелони, в подкрепа на амбицията на Еди Рама да спечели още един, четвърти пореден мандат и да стане най-дълго управлявалият политик в страната след падането на комунистическия режим.

Цялата предизборна кампания на Еди Рама, в това число и лозунгите и посланията,  бяха свързани с европейската перспектива на държавата. Нямаше и как да бъде другояче. Началото на преговорите за членство даваха такъв силен пропаганден и политически коз, че би било непростимо той да не бъде използван. В предизборната кампания Еди Рама се опираше и цитираше датата, която от Брюксел бяха определили за пълноправното членство на Албания - 2030 г., макар че еврокомисарят по разширяването Марта Кос приближи хоризонта до 2027 г. за Албания и 2028 г. за Черна гора. Но основният лозунг, който социалистите търсеха подкрепа беше и си остана „Албания през 2030 г. в ЕС!“. И той се оказа печеливш.

Фактът, че Рама и партията му държат на този лозунг, означава най-малкото, че през 2029 г., когато би трябвало да се проведат следващите редовни парламентарни избори, той също ще бъде актуален. И също така, без особени модификации, би могъл да бъде пуснат в употреба. И понеже „авторството“ му принадлежи на Еди Рама, нищо чудно и тогава с него в ръка той да се бори за пета поредна победа от 2013 г., което вече ще надхвърля всички досегашни стандарти на посткомунистическата политическа сцена в Албания. Е, тази хипотеза има и обратна страна, свързана с евентуално залитане на Рама към авторитаризма, който, ако се съди по досегашния му маниер на управление, никак не му е чужд. А и Балканите са терен, в който подобни политици и държавници май виреят по-леко, отколкото другаде. Огледайте се в съседството, пък и у нас, и ще се уверите в това.

Основните съперници на социалистите и на Рама - Демократическата партия на бившия президент и премиер Сали Бериша, който също имаше проблеми с правосъдието, влязоха в битката с две основни оръжия. Едното бе да се постави под съмнение бляна на албанците, който Рама разпръскваше пред тях с европейското членство. Анкетите не винаги били точни, глави се отваряли, но все още нито една не е затворена, и така нататък. В крайна сметка, всичко се свеждало единствено и само до паспорта, с който албанците щели да имат възможност да пътуват из страните от Европейския съюз.

Втората част от платформата на Бериша, извън критиката за корупция и всички останали грехове на прехода, бе обещанието за рязко повишаване на доходите на албанците със средна заплата от 1200 евро и 20% по-високи пенсии. Както се казва, получи се публична оферта, в която избирателите трябваше да решат какво предпочитат - паспорта или хладилника. Впрочем, освен Бериша, когото някога Желю Желев препоръчваше да следваме като истински демократ, проблем с правосъдието има и неговият коалиционен партньор и лидер на Партията на свободата - бившият президент Илир Мета, в момента също с присъда в затвора. Шанс за по-добър изборен резултат на опозицията дава и изнесеният от „Политико“ факт, че един от съветниците на Доналд Тръмп в неговата кампания помага на Бериша, което пък било знак за близост между Сали и Доналд.

Освен с диаспората, Еди Рама, този двуметров хлевоустник, който обича да се явява на официални места с анцуг и маратонки, има само един коалиционен партньор. И това е партията на македонците в Албания „Македонски алианс за европейска интеграция“, чийто единствен представител досега в парламента Васил Стерьовски използва трибуната на законодателния орган предимно да хули държавата ни, че например, по време на последното преброяване направила така, че като българи в Албания са се записали три пъти повече отколкото македонци. За друго не се сещам да е свършил.

Най-четени