Ген. Чарлз Флин: Съединените американски щати не могат да си позволят още една война

Ген. Чарлз Флин: Съединените американски щати не могат да си позволят още една война

Съединените американски щати "не могат да си позволят" още една война, ако избухне конфликт в Източна Азия, предупреди генерал Чарлз Флин, главнокомандващ на американската армия в Тихия океан. От Близкия изток до Русия авторитарните режими предизвикват американската мощ, докато някои експерти смятат, че армията на САЩ е пренапрегната, съобщава Business Insider.
Според доклада на "Defence One" , генерал Флин казва, че авторитарните съперници на САЩ - Русия, Китай, Иран и Северна Корея - оказват нарастващ натиск върху военните ресурси на САЩ.

Говорейки на конференция във Вашингтон миналата седмица, Флин описа технологичните и военните съюзи между тези страни като „много опасна комбинация“.
Сътрудничеството между тези страни се засили. Русия получи от Иран безпилотни самолети "Шахид", които използва за атаки срещу украински градове. Освен това е получила дипломатическа и икономическа подкрепа от Китай, докато Северна Корея е изпратила ракети и, според нови доклади, войски.

Русия от своя страна помогна на Иран да избегне санкциите и да въоръжи ирански прокси групи, като Хизбула и хусите. В Източна Азия Русия наскоро сключи военен пакт със Северна Корея и участва в големи военни учения с Китай, като същевременно заплашва Тайван с инвазия.

„В Европа се води ограничена регионална война. В Близкия изток се води ограничена регионална война. Не можем да си позволим друга ограничена война в Азия. Защо? Защото това би било глобален проблем за всички нас“, казва генерал Флин.

В случай на война между САЩ и Китай, последиците за световната икономика биха били опустошителни. Според оценка на "Блумбърг Икономикс " от януари войната може да струва до 10 000 милиарда долара, което е приблизително десет процента от световния БВП. Един по-широк конфликт в Близкия изток би предизвикал скок в цените на петрола и инфлацията, докато предаването на част от Украйна на Русия като част от мирното споразумение допълнително би разстроило пазарите на храни и петрол.

Флин не е първият, който предупреждава за опасностите от нов съюз на авторитарни сили.

През януари Катрин Левантовска, заместник-директор на програмата „Напред отбрана“ в Атлантическия съвет, написа, че американските военни сили са пренапрегнати поради заплахите в Европа, Близкия изток и Източна Азия.

„Едновременното осигуряване на регионална стабилност в Европа и Близкия изток са критични, но скъпи начинания“, каза тя и добави: „Постигането на целите с тази скорост, предвид ограниченията на капацитета, може да има обратен ефект и да навреди не само на Украйна, но и на НАТО. В същото време на Съединените щати им липсва необходимия фокус, за да се противопоставят на китайската заплаха за Тайван и да запазят позицията си в Тихия океан, защото военните ресурси и отбранителната индустрия вече са пренатоварени“.

През октомври миналата година генерал-лейтенантът от ВМС Стивън Скленка, заместник-командир на всички американски сили в Индо-Тихия океан, каза пред "Sydney Morning Herald ", че нарастващият брой американски военни ангажименти може да отвлече вниманието от способността да се противопостави на китайската агресия.

"Досега не сме имали нищо изтеглено от този регион. Винаги има възможност за това, което наричам стратегическо отклонение", каза той.

По време на Студената война американската армия имаше капацитета да води две големи войни едновременно, но през 2018 г. промени подхода си, така че да може да води една голяма война, като същевременно възпира друг противник. Тази стратегия беше приета в отговор на нарастващата военна мощ на Китай. Някои критици сега призовават САЩ да се върнат към „двойна стратегия“ и твърдят, че настоящата доктрина не взема предвид двойната заплаха, представлявана от Китай и Русия, двата най-мощни противника на Америка.

Рафаел Коен, анализатор от изследователския център "RAND Corporation", каза, че запазването на капацитета за водене на война едновременно срещу Русия и Китай ще изисква огромно увеличение на военния бюджет на САЩ. Коен обаче добави, че тези заплахи могат да бъдат смекчени чрез укрепване на съюзите на САЩ. Проблемът с увеличаването на военните разходи на фона на глобалната нестабилност е предизвикателство пред правителствата по света.

Военните бюджети растат в световен мащаб и според Стокхолмския международен институт за изследване на мира военният бюджет на САЩ за 2024 г. е 886 милиарда долара, което е осем процента увеличение през последните две години.

Левантовска изчислява, че САЩ се нуждаят от допълнителни 300 милиарда долара годишно в бюджета за отбрана, за да съживят индустриалната база и да укрепят защитата срещу глобалните заплахи.

"Накратко, Съединените щати са изправени пред стратегически избор. Техните ресурси са недостатъчни, за да постигнат целите си. За да затворят тази празнина, те трябва да предприемат една от двете мерки."